Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich ;)

 

 

Jeden dom w życiu już pobudowałem. Kłopoty były, ale jak to w życiu. Centralne chodziło bez zarzutu. Mój pomyślunek, kolegi wykonanie. Miałem tam gaz ziemny .... a teraz go nie mam.

 

 

Nowy dom, nowe problemy.

W głowie szukam rozwiązania na ogrzewanie, co wybrać i jak to połączyć. Mam jakieś tam pojęcie o hydraulice, ale tylko z zamiłowania. Wybrałem rozwiązanie jakie jest w temacie. Nie wiem, czy się sprawdzi. Bo nigdy takiego nie widziałem. Nie mam z kim na ten temat porozmawiać (stąd moja wizyta tutaj). Teraz może konkrety.

 

Dom 120m + garaż 40

Będzie dobrze ocieplony

Ogrzewanie mieszane, podłogowo-grzejnikowe

 

Wiem jak rozwiązać problem rozdzielaczy do grzejników i podłogówki. Nie mam wizji (brak szklanej kuli, a wróżka chce za dużo :) ) jak podłączyć to wszystko do kupy. Znalazłem parę rozwiązań, ale że tu jest więcej fachowców i użytkowników, prosiłbym o waszą wypowiedź na ten temat.

 

Nie wiem jaki kominek - firma i kW

Nie wiem jaki piec gazowy - firma i kW

 

Nastawiam się na palenie drewnem, gaz w razie "W". Solar na lato, aby nie palić tyle gazem lub kominkiem.

 

Ciepła woda użytkowa - zasobnik.

 

 

Troszkę chaotycznie, ale chyba to wszystko. W razie pytań, które się tu pojawią będe pisać na bieżąco.

 

Pozdrawiam Kamyk

Opublikowano
Nastawiam się na palenie drewnem, gaz w razie "W". Solar na lato,

kazdy ma jakies swoje wizje i namawianie go do zmian przychodzi trudno

przy takim załozeniu jak piszesz - drewno w kominku to strata paliwa , duzo pracy bałagan w salonie itd

wielu juz sie przekonało ze to nie jest dobre rozwiaznie

sam mam mozliwosc obserwoawc co sie dzieje w nowym domu gdzie sie pali w kominku , gazem od wielkiego dzwonu i nikt by mnie nie namówił na kominek do ogrzewania domu

co innego kominek dla rozrywki nastroju w swiateczny wieczór to jak najbardziej ale nie na codzien

 

masz drewno -zakup kocioł na drewno i bufor a gaz ( płynny ) bym sobie darował , lepiej postawic na solary

zrobic max duza pow podłogówki i zaslic to z solarami w okresach przejsciowych

ogrzewanie niskotemperaturowe ma przyszłosc i ten kto to zrozumie to wygra

 

kominek (kocioł W )+ gaz to dosc czeste rozwiazanie i znajdziesz wiele watków na tym forum

poczytaj przemysl i dyskutuj dalej a napewno cos tutaj znajdziesz dla siebie

Opublikowano

Zgadzam się z przedmówcą - jeśli masz możliwość sezonowania drewna i odpowiednią kasę na instalację to piec zgazowujący drewno + duży bufor + solary będzie o wiele lepszym rozwiązaniem.

Opublikowano

Kolego Kamyk, wszystko da się zrobić to co napisałeś ale zacznij może od tego jaką kwotę jesteś przeznaczyć na tego typu inwestycję i dopiero wtedy można coś zaproponować. Ponieważ taka pajęczynka może być zrobiona na kilka sposobów, (nie koniecznie dobrze) a wszystko zależy od gotówki inwestora. Rozumiem że kocioł gazowy ma być wspomagany solarem i kominkiem to wówczas dochodzi osobny zasobnik akumulacyjny i szereg innych materiałów. Robiłem podobną instalację która pochłonęła ok 60 000 zł. ale tez chałpa była dużo większa.

 

Jeśli chodzi o kocioł gazowy to proponuje kondensacyjny jedno-funkcyjny ok. 15 kw co do firmy to już w wedle uznania - Ameryki nikt tu nie wymyślił, większość kotłów działa na podobnych rozwiązaniach. Dla domków jednorodzinnych najczęściej stosuje junkersa i vaillanta, uważam że są mało awaryjne, mają proste w obsłudze regulatory oraz przyjazną automatykę i po tylu latach instalacji wiem co można się po nich spodziewać. Każdy kocioł terminowo serwisowany będzie pracował bezawaryjnie wiele lat. Co do przezbrojenia kotła na gaz płynny - nie ma z tym najmniejszego problemu.

 

Wiem jak rozwiązać problem rozdzielaczy do grzejników i podłogówki. Nie mam wizji (brak szklanej kuli, a wróżka chce za dużo ) jak podłączyć to wszystko do kupy. Znalazłem parę rozwiązań, ale że tu jest więcej fachowców i użytkowników, prosiłbym o waszą wypowiedź na ten temat.

 

Przy tego typu układu jednak proponuje aby zaprosić dobrego instalatora, który weźmie odpowiedzialność za taką instalację.

Opublikowano

Trochę czytałem na ten temat, bo jestem na etapie instalacji kominka i podzielam opinie kolegów. Kominek to tylko dodatek, nie traktuj tego jako zasadnicze ogrzewanie domu, bo się narobisz jak osioł, brud w salonie, wiele jest takich opinii i w sumie łatwo to sobie wyobrazić. Warto poczytać, przyjemnie jest tylko w pierwszym sezonie.

 

Kominek jak najbardziej, ale co najwyżej na przepalenie wiosną, jesienią. Te z płaszczem wodnym to chyba nie najlepszy wybór tu też warto poczytać. Jak dla mnie sama cena takiego kominka nie przemawia porównując do dużo nowocześniejszych, bardziej skomplikowanych konstrukcyjnie piecy zagazowujących drewno. Piecie takie co nie trudno sobie wyobrazić, są dużo efektywniejsze i wygodniejsze, zasypujesz raz i zapominasz na kilkanaście nawet godzin.

 

Solary to już osobna bajka drogie i mało efektywne, dobrze się zastanów czy nie lepiej ogrzewać wody gazem. Poczytaj solary to moda jak PC i jedno i drugie ma więcej wad niż zalet. Policz ile kosztuje solar i ile w rzeczywistości ogrzeje wody. Piece gazowe są stosunkowo tanie, a zimą będziesz grzał wodę drewnem. Nie słuchaj tylko tych co mają solary i chwalą, w myśl przysłowia: "każda sroka swój ogon chwali" często takie opinie są nieobiektywne.

 

Kominek może zwykły powietrzny z doprowadzeniem do rekuperatora właśnie na takie okresy wiosna/jesień tak by tylko szybko podnieść temperaturę? Niektórzy stosują nagrzewnicę i łączą piecie na paliwa stałe rekuperatorem. Warte odnotowania, że ogrzewanie ciepłym powietrzem też nie jest ani komfortowe, ani zdrowe dla człowieka.

 

Rekuperator z pewnością sprawdzi się lepiej niż inwestycja w solary. Policz, poczytaj z pewnością warto przed podjęciem decyzji dobrze zgłębić temat, może GWC? Odpadają kominy, więc więcej miejsca w domu i mniejszy koszt budowy.

 

Oczywiście jeśli nie przewidujesz kotłowni to sprawa się komplikuje, bo w końcu każda kotłownia to tez jakiś wydatek.

 

Bufor to zawsze strata, ale jeśli dom będzie bardzo dobrze ocieplony to może przynieść korzyść przy paleniu drewnem poprzez rzadsze zaglądanie do kotłowni.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.