Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec KWM - SGR Pleszew


bodzio1

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

prawie 2 tygodnie temu zainstalowalem piec na ekogroszek 38kw z Pleszewa i do dzisiaj walcze z ustawieniami. Posiadam dom ocieplony z wymienionymi oknami o powierzchni użytkowej 210m2 plus 130m2 nieogrzewanej piwnicy z garażem. Czy jest ktoś kto poda mi jak optymalnie ustawić piec. Posiadam sterownik lider

Zupełnie się na tym nie znam. Kupiłem dom 2 lata temu i to bedzie moja 3 zima. Pierwszą paliłem drewnem (ogrzewanie kominkowe) drugą gazem a teraz groszek. Bazuje na ustawieniach znajomego ale ten ma piec 25kw. Pytałem innych ale nie pamiętali ustawień.

podaje moje dzisiajsze nastawy (nie pamietam wszystkich)

krotność 4

podawanie 10s

przerwa między podawaniami 60s

pompa 65%

w podtrzymaniu 40%

tryb normalny

temperatura zadana 40 stopni

przedmuch 5min

czas przedmuchu 10s

Jak dotyczczas spalilem 250kg groszku i jak na mój gust to sporo. Boję się, że dostanę po kieszeni. Bardzo potrzebuje pomocy i wszelkich informacji.

pozdrawiam

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

250kg ekogroszku w 2 tygodnie jak rozumiem? Jak dla mnie wynik bardzo bardzo w porządku jak na taki piec i powierzchnię. Ja ogrzewam 200m nieocieplone (+bojler 200 litrów) piecem 25kW i w tym czasie spalam około 380kg ekogroszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

ciesze sie ze 250 kg egroszku to mało

ale np. wczoraj około 23-tejsterownik zacząl wyc (alarm5) bo piec zaczął wygasać. Zwiększyłem natychmiast długość podawania do 20s a przerwę skróciłem do 30s pompę podkręciłem do 70%. Zaczęło działać i wszystko wróciło do normy.Dziś za to podniosłem temperturę zadaną do 42 bo powiedziano mi że, zbyt mała temperatura źle wpływa na piec. Nie dodałem rano że, na dzień zakręcam zawór na kaloryfery

Moje pytanie brzmi: czy lepiej rozciągnąć nastawy czy je skomasować. Mam wrażenie że, gdy piec podaje dużo i szybko szybko się nagrzewa i potem długo trzyma temperaturę a może się mylę i lepiej zrobić odwrotnie? I jak to się ma do zużycia egroszku?

pozdrawiam

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

Chyba masz coś nie tak z czujnikami temperatury.

U mnie sterownik pokazuje co prawda temperaturę 2-4 stopni niższą niż termometr wskazówkowy, ale nie ma takiej różnicy jak u Ciebie. Spróbuj z tym dojść do ładu.

 

Poczytaj instrukcję. Jak załącza się termostat (czyli zwarcie na wejściu), to pompa pracuje przez 30 sekund co 5 min. A więc znacznie oszczędniej... Te czasy można oczywiście modyfikować w ustawieniach serwisowych.

Ja mam pompę na pierwszym biegu a ostatni kaloryfer mam 3 kondygnacje wyżej! I jest gorący jak odkręcę.

 

Czujniki to u mnie sporo zaniżały temp., ale pokombinowałem i ten z kotła już tylko 5 st. mu brakuje. Coś piszą w instrukcji żeby opaską do rury zasilającej przyczepić ale zbytnio tego nie "widzę". 5 st już może być.

 

Co do instrukcji to właśnie ten temat opuściłem bo termostatu nie było a więc po co czytać ;), a jednak popełniłem duży błąd. Dzięki wielkie TOMMASS za patent. Pompa chodzi 30 sek co 5 min. Jak chłodniej to skracam czas do 3-4 min lub reguluje na 3d. W domu jest 22-20 st.

 

Ustawienia zmieniłem na:

---Tz = 55

---tu mam problem jaką optymalną temp c.w.u. ustawić ???????????? bo mam teraz w kranie jakieś 45st i jak kocioł grzeje wodę to chyba jest duża różnica temp. bo z pieca temp spada szybko do 40st i długo reguluje. MOże podnieść temp. do tej na kotle - 5st Co sądzicie?

---temp. minimalna w serwisowych 49st

---czas podawania 21s

---czas między podawaniem 130s

---krotność podawania 4

---czas przedmuchu 37s

---czas przerwy 6min

---obroty dmuchawy normalna 40% i podtrzymanie 50% przesłona na dmuchawie 40% otwarta

---na grzejniki płynie 40-46st przy 3d otwartym na 1/2

 

Czas przerwy i krotność podawania próbuje ustawić tak aby pracował jak najdłużej na nadzorze. Przy 4 krotność i 7 min już słabo mu podtrzymać temp.

 

Od czasu gdy jest prowizoryczny termostat to regulacja włącza się rzadko, co zaobserwowałem to gdy grzeje cwu to jakieś 4-6x w ciągu dnia, a w nocy to nie wiem.

 

Z prowizorką termostatu na tych ustawieniach palę od piątku i już moge powiedzieć że na pewno 160kg nie pójdzie z dymem w ciągu 7,5 doby.

 

Mały sukces, ale jak będzie chłodniej to znów zacznie się optymalizacja :D.

 

TO na razie tyle. I proszęo podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam

mam pytanko czy ktos czyta w ogole te stronke bo mam wrazenie ze nie

wielka szkoda bo idzie sezon grzewczy a wielu ludzi pokupowalo piece na ekogroszek i zglupialo bo dobre nastawienie takiego pieca wcale nie jest proste i wymaga podpowiedzi

jestem jedna z takich osob

ostatnio zauwazylem ze popiol z mojego pieca bardzo sie poprawil nie bylo go duzo a konsystencja przypominal piasek na luksusowej plazy ale wczoraj zagladnalem jak wyglada palenisko i wymieklem

nie zobaczylem paleniska wcale tylko (no wlasnie nie wiem co) byla to jedna wielka bryla spiczonego zuzlu siegajaca az do tego podwieszonego ringu (przepraszam za slownictwo jestem germanista i nie mam zielonego pojecia jak ta czesc nazwac po polsku) zuzel byl tak spieczony ze nie spadal do popielnika tylko sie nawarstwial i nawarstwial

o czym to swiadczy

moze moje nastawy sa do d...... (pisalem o nich caly szczesliwy w ostatnim moim poscie)

czy jest ktos kto moze mi to (nastawy sterownika) normalnie krok po kroku wyjasnic

bede wdzieczny

pozdrawiam

[email protected] :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko czy ktos czyta w ogole te stronke bo mam wrazenie ze nie wielka szkoda bo idzie sezon grzewczy a wielu ludzi pokupowalo piece na ekogroszek i zglupialo bo dobre nastawienie takiego pieca wcale nie jest proste i wymaga podpowiedzi

jestem jedna z takich osob

 

Może nikt nie odpowiada, bo temat jest wałkowy do znudzenia i jest tego mnóstwo w innych wątkach, na przykład:

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...post&p=8762

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...post&p=8243

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...post&p=9001

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...post&p=3195

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...post&p=8143

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...post&p=8984

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...post&p=7334

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...post&p=7920

 

A to i tak tylko kropla w morzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

dzieki za odpowiedz i podpowiedz

zdaje sobie sprawe ze temat jest walkowny ale gdy dolacza sie do forum ktos nowy to chcialby dowiedziec sie czegos na poziomie wejscia w temat potem zas z czasem bedzie drazyl dalej bo skoro tak to nalezaloby zamknac forum dla nowych i prowadzic skomplikowane dysputy w malym dobrze sobie znanym gronie

w pedagogice mowi sie tak (wazne jest to co jest tu i teraz) bo na reszte przyjdzie czas

na 100% zagladne do podanych linkow

dzieki

[email protected] :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam na tym forum, mam nadzieję, że pomożecie mi choć trochę... Bo ręce mi już opadają...

 

W nowym domu masa nowych problemów, obcych do tej pory osobie, która całe życie mieszkała w bloku... Walczę od pewnego czasu z moim pleszewskim piecem 19kW, do którego mam sterownik Lider. Już widzę, że kupiłem za duży kocioł, bo domek jest genialnie izolowany, straty ciepła są b. małe. Zima też ma być niezbyt tęga. No cóż.

 

Instrukcja sterownika jest wybitnie mało mi mówiąca. Montujący piec fachowiec niewiele mi podpowiedział. W okolicy dominuje gaz z pieczarek i zwykłe kotły dolniaki. Nie mam kogo prosić o pomoc.

 

Mam problem z żużlem, który mi się tworzy (czasem blokuje się i wówczas węgiel wysypuje się z podajnika bezpośrednio do popielnika) i z samym podajnikiem, który co pewien czas załącza mi się na kilka minut i przesypuje nieprzepalony ekogroszek do popielnika. Zaznaczam, że to załączenie nie wiąże się z temperaturą podajnika i alarmem z tym związanym. Generalnie problem jest taki, że praktycznie codziennie opróżniam popielnik, w którym raz zastaję masę węgielków niedopalonych, a z rzadka świeżutki ekogroszek.

 

W ustawieniach odważyłem się praktycznie eksperymentować tylko z czasem podawania - obecnie to 16 s., moc przedmuchu ustawiłem na 60%, ale z lektury już widzę, że to za dużo. Kocioł obecnie (Dolny Śląsk, wciąż ciepło), chodzi na TZ=36stopni, w chałupie ciepło, jak cholera. W serwisowych próbowałem zmienić czas przesypywania, sądząc, że związany jest z tym przesypywaniem, o którym wyżej pisałem (ale to nic nie daje). Ręce mi opadają, mam nadzieję, że ktoś znajdzie w sobie tyle cierpliwości, żeby mi pomóc... Bardzo proszę.

 

Załączam zdjęcie nieszczęsności mojej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.ja już swoje testowanie pieca mam za sobą,użytkuje już trzeci sezon.postaram się składnie opisać kilka kwestii które zostały poruszone na tym forum.najważniejsza sprawa to to,że w pleszewie jest ok 180 legalnych producentów pieców więc każdy piec jest z pleszewa ale nie koniecznie od tego samego producenta.druga sprawa to opał.u mnie jest to normą,że mam dużo popiołu i żużlu(szlaki).o tym decyduje zasiarczenie i ilość popiolu w węglu.więc wszystko jest możliwe w tej sytuacji bo ja bardzo rzadko mialem węgiel z malą ilością popiolu.kolejna sprawa to wyposarzenie waszych isnatalcji c.o.nie dajcie się nabierać tzw.fachowcom,ze mieszacze i wymienniki ciepla to konieczność do sprawnego dzialania pieca wraz z instalacją c.o.ja przyjąłem zupelnie przeciwną zasadę,moja instalacja jest jest uproszczona do minimum.mam piec "domino" właśnie z pleszewa z podajnikiem ślimakowym,sterownik (najprostszy) "tango negro",zwykle rury stalowe,grzejniki żeberkowe aluminiowe .to nie wszystko,mam w ukladzie pompę wody ale okazala się zbędna ponieważ świetnie dziala wymuszenie grawitacyjne,po prostu jest ona wylączona od 2 lat.ostatnim elementem ale napewno najważniejszym i istotnym są termostaty na grzejnikach(wiosną tego roku montowane).na początku użytkowania pieca miałem podobne problemy jak inni,albo za zimno ,albo piec wygasał ,albo za duża temperatura i upal w domu.teraz mam spokoj dlatego,ze:na grzejniki zalożylem termostaty i to one regulują temperature w pomieszczeniach a nie piec.ważną zasadą żywotości pieca jest to,że temp.nie powinna być nizsza niż 50 stopni C.nie dopuszczalne jest jak już czytalem 35 czy 37 stopni.ja mam ustawioną temp 78* C. a piec ma nie raz 83-85,czyli nie spada poniżej temp zadanej,jest prawie zawsze w stanie podtrzymania.szybciej się nagrzewa pomieszczenie i termostat wylącza zawór a przez to piec ma mniej wody do grzania co w efekcie daje mniejsze zużycie wegla(groszku) i prądu dla dmuchawy bo ta rzadko się zalącza.i ciągle mam cieplutką wodę w kranie. :D ważnym elementem mojej instalacji jest tzw krótki obieg czyli polączenie rury zasilającej i rury powrotnej zaraz przy piecu co zapobiega szybkiemu studzeniu pieca.słyszalem,ze gdy tego nie ma w instalacji producent może nie zakwestionować reklamacji w razie klopotów a nikt o tym nigdzie nie napisał,taka nie pisana zasada.i na tym krótkim obiegu mam podlączony bojler na wodę.dodam,ze ja wcale nie wygaszam pieca,latem też grzeje tylko ten bojler i nie mam żadych problemow.przeczytałem tu przerożne ustawienia parametrów waszych pieców więc i ja się podzielę swoimi ustawieniami choć pewnie nie jedną osobę one zdziwią.o to one:

praca 85 sek

pauza 225 sek

przedmuch 20 sek

krotność podawania paliwa 8 minut

czas oczekiwania 8 minut

obroty dmuchawy 12 .

przy tych ustawieniach opał spala się idealnie.jest na to wszystko jedna zasada.każdy piec jest inny i nie ma absolutnie złotego środka na idealne ustawienia.aha,ogrzewam nie ocieplony dom z poddaszem użytkowym ok 170 m2.dzieki termostatom zauważylem znaczne zmniejszenie zużycia groszku,śmiem twierdzić ,ze nawet o 35-40%.ale jak wspomnialem to nie norma.wybaczcie tę powieść ale może moje uwagi i doświadczenia ulatwia komuś użytkowanie pieca i nie potrzebne nerwy.ja kiedyś siedzialem w kotlowni do 3 rano bo w chalupach bylo zimno i piec wygasal... :D pozdrawiam.jeśli ktoś potrzebuje pomocy chętnie pomogę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Witam

 

W tym temacie się już wypowiadałem rok temu również przed sezonem zimowym :D

 

Ogólnie rzecz biorą piecyk jest w porządku w lecie grzał wodę cwu niskim kosztem 160 kg groszku na 4-5 tygodni

 

lecz teraz przed seznoem mam problem a mianowicie z tym iż żar cofa mi się do podajnika ... często zawsze nad ranem jest w popielniku dużo niespalonego groszku tak jakby 2 razy przegrzał się podajnik (60oC)

 

wcześniej nie miałem takich przygód no może 2 w poprzednim sezonie grzewczym i to tyle

 

od czego to może zależeć i czy ustawienia sterownika Lider mogą to jakoś załagodzić :)

 

wyczytałem gdzieś że trzeba mieć szczelny zbiornik i połączenie rury podajnika z piecem, a właśnie zauważyłem że miedzy rurą a piecem jest niewielka szczelina bo podczas pracy dmuchawy trochę wywiewa

 

Co poradzicie?? Please help :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Posiadam taki kocioł i zamontowałem zawór trójdrogowy. Jest to dobra rzecz - bo na piecu ustawiasz temp 60 st, a zaworem regulujesz temp wyjściową na dom, jest tam skala od 1 do 10.

Natomiast z ustawieniami kotła jest różnie.Ja na początku kupiłem super groszek 0,5 tony , sprzedawca kotła zrobil ustawienia, a teraz kupuje trochę tańszy groszek a ustawienia zostały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 20 do 60kg dziennie - czyli 600-1800kg miesięcznie :angry:

 

Podaj co ogrzewasz itp - to nie forum dla wróżek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie tak "na oko" w okolicach 30-35 kg dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Sprawdź czy ten kocioł to produkcja firmy Kotlarz bo ogólnie mówi się Pleszew a to jest zagłębie piecowe i jest tam masa prywatnych przedsiębiorstw. Ja miałem piec z prywatnego przedsiębiorstwa z Pleszewa KWM-S 38KW przez 5lat i zaczął cieknąć na spawach.

 

 

 

PROSZĘ O POMOC - MI JUŻ ZABARKŁO SIŁ DO CIAGŁEGO BOKSOWANIA SIĘ Z PIECEM NA EKOGROSZEK.

Próbowałam różnych ustawień - efekt taki, że na piecu mam max. 40 st., piec głównie "na chodzie" ,w "podtrzymaniu "

jest najwyżej przez 1 do 2 minut raz na godzinę.

O zużyciu eko-groszku nie wspomnę (przestałam liczyć, bo nie chcę zejść na zawał). Dużo czytałam na forum,

lecz podane ustawienia są dla mnie mało czytelne. Mam piec KWM-SGR z podajnikiem 25kW i ...(cholernym)

regulatorem fuego plus. Instrukcja do regulatora nie dość, że z błędami, to jeszcze UWAGA (!) z zastrzeżeniem producenta,

do "zmian w oprogramowaniu i zasadzie działania regulatora, bez konieczności modyfikowania instrukcji".

Efekt taki, że nie wiem jak się ma, to co czytam w istrukcji, do zamontowanego regulatora.

Poza tym nie podają żadnych przykładowych ustawień.

Ogrzewam dom o pow. 150 m. kw., stare żeliwne grzejniki, dom ocieplony 6 mm.

Będą wdzięczna za podanie ustwień wg poniższych danych (kolejność i nazewnictwo takie jak się wyświetla

na regulatorze)

czas przcy podajnika

czas pauzy podajnika

obroty dmuchawy podtrzymanie

czas dmuchawy podtrzymanie

krotność podawania

czas oczekiwania

obroty dmuchawy

czas przesypu

Będę wdzięczna za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 6 mm ocieplenia to pewnie jest 6 cm? Napisz jakie masz teraz nastawy sterownika, jaka temperatura w domu, z tym zużyciem groszku to jednak proponuję mniej więcej określić. Opisz jak się spala na retorcie i jak wygląda popiół w popielniku (nie zaszkodzą też zdjęcia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PROSZĘ O POMOC - MI JUŻ ZABARKŁO SIŁ DO CIAGŁEGO BOKSOWANIA SIĘ Z PIECEM NA EKOGROSZEK.

Próbowałam różnych ustawień - efekt taki, że na piecu mam max. 40 st., piec głównie "na chodzie" ,w "podtrzymaniu "

jest najwyżej przez 1 do 2 minut raz na godzinę.

O zużyciu eko-groszku nie wspomnę (przestałam liczyć, bo nie chcę zejść na zawał). Dużo czytałam na forum,

lecz podane ustawienia są dla mnie mało czytelne. Mam piec KWM-SGR z podajnikiem 25kW i ...(cholernym)

regulatorem fuego plus. Instrukcja do regulatora nie dość, że z błędami, to jeszcze UWAGA (!) z zastrzeżeniem producenta,

do "zmian w oprogramowaniu i zasadzie działania regulatora, bez konieczności modyfikowania instrukcji".

Efekt taki, że nie wiem jak się ma, to co czytam w istrukcji, do zamontowanego regulatora.

Poza tym nie podają żadnych przykładowych ustawień.

Ogrzewam dom o pow. 150 m. kw., stare żeliwne grzejniki, dom ocieplony 6 mm.

Będą wdzięczna za podanie ustwień wg poniższych danych (kolejność i nazewnictwo takie jak się wyświetla

na regulatorze)

czas przcy podajnika

czas pauzy podajnika

obroty dmuchawy podtrzymanie

czas dmuchawy podtrzymanie

krotność podawania

czas oczekiwania

obroty dmuchawy

czas przesypu

Będę wdzięczna za pomoc.

 

Na sto takich samych kotlow u roznych uzytkownikow nikt nie bedzie mial takich samych ustawien. Wynika to glownie z roznicy poboru ciepla przez inne domy, dlugosci komina, preferencji opalu. Wypisalas parametry sterownika to teraz wpisz wartosci jakie masz. Czyli czas podawania....(iles)sekund, czas pauzy podajnika...(iles) sekund. Mozesz wstawic zdjecie palnika tak po 15 minutach ciaglej pracy. Jesli piec nie osiaga temp to moze byc, ze idzie za mala moca, trzeba go wyczyscic, moze komin zatkany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.