Skocz do zawartości

twbolek

Stały forumowicz
  • Postów

    129
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Treść opublikowana przez twbolek

  1. W takim razie jak wygląda palenisko tzn ile jest na nim żaru zaraz po wejściu w podtrzymanie, czy jest kopczyk czy zapadnięty lej?
  2. Jak wygląda ten popiół skoro Ci się nie podoba? Co było przyczyną zmian nastaw dmuchawy?
  3. Zanim zaczniesz modernizować kominek napisz w jaki sposób go rozpalasz i jakim drewnem palisz. Jeśli chcesz mieć czysty kominek to oczywiście tylko drewno liściaste sezonowane i rozpalanie od góry - w innym przypadku będziesz miał niedobór tlenu a w efekcie dymienie.
  4. Ustaw temp. zadaną na 60st, histereze na 5st, zawor mieszajacy na połowę zakresu i obserwuj co się dzieje.
  5. Jak kontrolujesz temperaturę spalin i jak sprawdzasz że nic się nie wykrapla? Pozdrawiam
  6. Właśnie o to chodzi. Nie można dać się zwariować z tym popiołem bo przecież zadaniem kotła jest efektywne ogrzewanie domu a nie produkcja idealnego popiołu ;). Co do panowania nad popiołu to tu wiele zależy od spiekalności węgla. Większa moc palnika to też większa temperatura paleniska.
  7. Kolego Joki z tego co widzę na zdjęciach to obwód pieca pracuje z ciśnieniem niewiele większym od atmosferycznego. Jeśli gdzieś masz DTR-kę od pompy to znajdź jakie ciśnienie wymaga na zasilaniu (po stronie ssania pompy). Przypuszczam że będzie to jakieś 0.3 bar. Jak wiadomo ciśnienie hydrostatyczne słupa wody rośnie o 0.1 bar z każdym metrem. Oznacza to że ten zbiornik wyrównawczy trzeba będzie jednak przenieść o przynajmniej jedno piętro wyżej.
  8. Jestem zwolennikiem minimalizmu ale to chyba lekkie przegięcie. To co napisałeś równie dobrze można nazwać niskim spalaniem.
  9. Po pierwsze co to znaczy zmniejszyć? Względem czego? Po drugie przy takich wymogach zapomnij o niskim spalaniu. Po trzecie postaraj się być bardziej wylewny na temat tego co się dzieje w kotłowni i samym piecu.
  10. Może wentylator za mocno dmucha. Jak wygląda płomień na palniku? Przypadkiem nie jak z palnika? Nawiasem mówiąc nie jest tak źle bo przynajmniej ta warstwa na wymienniku nie ma koloru czarnego.
  11. Do adam1671 Całkiem ciekawy wywód i w sumie nie żałuję że go przeczytałem. Niestety pozostali forumowicze mogą mieć trochę inne zdanie ponieważ z tych wszystkich stwierdzeń zbitych w jeden ciąg tekstowy ciężko wyłapać tak potrzebne do analizy tematu dane. Proponuję zwięzłe suche dane i precyzyjne określenie problemu bo jak widzę to spalanie masz całkiem niezłe (przy -20C 30 kg groszku). Opisy do parametrów sterownika mile widziane. Pozdrawiam
  12. twbolek

    Spalanie

    No nie mów że nie przeczytałeś jeszcze wszystkich DTR-ek tyczących kotła i osprzętu :P
  13. twbolek

    Spalanie

    A nie masz instrukcji od palnika? Jeśli 10s to minimum to ustaw do tego 40s przerwy. Liczy się stosunek podawanie /przerwa czyli w tym przypadku 1/4. Z doświadczenia wiem że im mniejsze porcje paliwa podajesz tym mniejsza szansa na spieki.
  14. Regulator pokojowy nie dobiera się pod producenta kotła tylko pod sterownik czyli w tym przypadku ST-47. Napisz maila do firmy TECH z tym pytaniem. Nie zgodzę się z tym. Zasada działania od strony wykonawczej jest podobna (termostat) ale co powiesz na temat protokołu komunikacyjnego (np. RS485) oraz samego transferu danych ze sterownikiem kotła? Uniwersalny regulator pokojowy to taki który nie jest podłączany do starowinka kotła lecz np. w obwód zasilania pompy obiegu CO czyli starowanie włącz/wyłącz.
  15. twbolek

    Spalanie

    Jakiej firmy palnik masz w tym kotle? Na początek ustaw podawanie na 5s a przerwę na 20s i do tego odpowiedni nadmuch przy którym dopala się groszek i jest na retorcie kopczyk. Podtrzymanie takie aby kopczyk się nie zapadał i było dużo żaru dla szybkiego startu palnika z dużym płomieniem po wyjściu z podtrzymania.
  16. Ta podłogówka jest na powrocie z grzejników? Kontrolujesz poziom wody w zbiorniku wyrównawczym? Może spada za nisko i stąd to powietrze. Druga ewentualność to lokalne gotowanie wody przy płaszczu w kotle przez co wytrąca się para wodna w postaci bąbelków. Nie wiem na czyj koszt są robione te wszystkie przeróbki ale jeśli na Twój to wstrzymaj się z tym i zaproś innego hydraulika z dobrą opinią (poszukaj po znajomych) aby zerknął okiem bo takie instalacje z wymiennikiem jak u Ciebie są dość często stosowane i generalnie działają. Moim zdaniem lepiej znaleźć przyczynę problemu niż zmieniać filozofię działania całego układu.
  17. Jeśli dobrze zrozumiałem to miałeś 90C na piecu, pompa pracowała a mimo to wymiennik był zimny. Można z tego wywnioskować że obieg wody jest zablokowany. Nie pasuje mi to jednak bo piszesz też że przy 40C na piecu działa jakoś ogrzewanie domu czyli wymiennik musi być ciepły a przepływ drożny. Dobrzy by było gdybyś jednak naszkicował schemat instalacji bo na zdjęciach nie widać wszystkiego a w szczególności odbiorników ciepła. Piszesz że jedna pompa za wymiennikiem obsługuje obwód grzejników i podłogówki. Ile dokładnie masz tej podłogówki? Być może jedna pompa to za mało na grzejniki i podłogówką jednocześnie i w efekcie masz tam mały przepływ przez co wymiennik nie wyrabia z przekazaniem ciepła i piec Ci się przegrzewa. Nie znam się na wymiennikach bo sam go nie posiadam ale może jest nieprawidłowo zamontowany bądź też po prostu wadliwy. Na jakim biegu chodzą Ci pompy? I jeszcze jedno pytanie co na to wszystko Twój hydraulik?
  18. Witam Nie ma jednego poprawnego schematu instalacji CO + CWU który powinni wszyscy stosować. Jeśli uważasz że jest coś nie tak z instalacją to lepiej będzie jak naszkicujesz schemat i wrzucisz na forum. Opisz dokładnie problemy o których wspomniałeś. Być może problem nie leży w samej instalacji tylko np. w niewłaściwym jej użytkowaniu. Pzdr
  19. twbolek

    Pomocy

    Ciekawy przypadek ale jak najbardziej możliwy. Przy otwartych drzwiczkach wymiennik kotła był cały czas wychładzany przez powietrze.
  20. Czas podawania 5s a przerwa 20s. Wentylator 29% z przesłoną całkiem otwartą. Podtrzymanie: podawanie co 10 min przez 12s, wentylator co 10min przez 15 s. Tak ustaw parametry w podtrzymaniu aby cały czas na retorcie był rozżarzony kopczyk. Ma to zapewnić szybki start pieca z odpowiednim płomieniem po wyjściu z podtrzymania. Minimalizuje to efekt wychładzania pieca przez nadmiar powietrza.
  21. Model pieca SAS Multi jest pierwszy rok na rynku ale konstrukcja jest podobna do GRO-ECO tylko ma dołożony ruszt wodny. Ja mam wersje 23 kW ze sterownikiem TECH ST-45 a za nim zawór 4-D. Palę nim od września. Zarówno przy wyższych temperaturach jak i obecnie ok -20C sprawuje się bardzo dobrze. Pracuje przy histerezie 10 C. Przeskoczenie tej histerezy do osiągnięcia zadanej 64 C zajmuje mu 17 min przy -16 na zewnątrz a potem w podtrzymaniu 30 min. Pzdr.
  22. Sprawa jest prosta praca to praca a podtrzymanie to podtrzymanie i nie ma sensu zmieniać znaczenia tych słów.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.