Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Po Zmianie Pogody (mrozy) Zmieniacie Ustawienia Waszych Pieców?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Wydawało mi się, że mam dopracowane ustawienia. Nie było problemów, piec szybko osiągał zadaną temperaturę, spalanie ok itp. Po nastaniu mrozów wszystko szlak trafił. Retorta zrzuca nie spalony groszek. Pewnie dlatego, że krócej pracuje w trybie podtrzymania, częściej podaje opał i nie nadąża z jego przerobem. Musiałem znowu regulować nastawy. czy to normalne? Gzie tu bezobsługowość? Problem na mniejszą skalę występuje również przy dużym spadku albo wzroście ciśnienia atmosferycznego. Wtedy muszę regulować nadmuch. Jednego dnia jest Ok a po zmianie warunków dmucha za słabo albo za silnie.

Opublikowano

Problem ilości dostarczanego powietrza rozwiązują sterowniki z sondą lambda, która mierzy zawartość tlenu w spalinach i wg tego dobiera prędkość dmuchawy.

 

Co do spieków, zrzucania niedopalonych węgli, to chyba jeszcze nie ma dobrych rozwiązań. Najlepsze własne doświadczenie, niestety. Tego typu problemy pojawiają się nie tylko w opisanym przez ciebie przepadku, ale też przy zmienie dostawcy ekogroszku. Róznice w jakości potrafią być bardzo duże! To z kolei konieczność regulacji kotła...

 

Bezobsługowy to jest kocioł gazowy zasilany z sieci, pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne, ewentualnie własny cieć...

 

Było sie budować na Florydzie!

Opublikowano

Zmieniam ustawienia, gdy temp. na dworze jest powyżej zera w dzień i w nocy, i gdy zaczynają się mrozy w dzień. Mam sprawdzone parametry, które w większości przypadków działają. Wyjątkiem jest oczywiście zabawa z nowym opałem. Do kotłowni i tak trzeba czasem wejść, a to popiół wysypać, a to groszku uzupełnić – więc bez przesady z tą bezobsługowością. Gaz to to nie jest. Czy palenie eko groszkiem jest absorbujące można się łatwo przekonać zakładając (w moim przypadku) ruszt awaryjny – po jednej dobie palenia na nim wszystko staje się jasne. Człowiek to takie zwierze, które się łatwo przyzwyczaja do wygody i ma dość krótką pamięć. :)

Opublikowano

Tu dotknąłeś kolego historikus ciekawego ale w miarę prostego zjawiska.

Palenisko inaczej się zachowuje gdy działa w miarę krótko a inaczej gdy stosunkowo długo.

Po prostu warunki jego pracy sie w tym czasie zmieniają. Stopnmiowo.

Ale można rożróżnić 2 fazy:

1. Palenisko jest niedogrzane

2. Palenisko jest gorące i już sie te warunki nie zmieniają

 

Efekty sam opisałeś.

Jak widzisz da się dostosować ustawienia do obu (co potwierdza np. kol Domin). Jest tylko ten ból. że te ustawienia są inne...

Można się starać temu zaradzić.

Najprościej to kazać kociołkowi palić zawsze (czyt. generalnie) w tylko w jednych.

Nietrudno zgadnąć, że podchodzą pod to tylko te z p.2

Jak palisz dużą moca i jest mały odbiór (bo ciepło), to temp. kotła podnosi się szybko i w zasadzie do p. 2 dochodzi na krótko. Ale jak sie zrobi zimno, to sytuacja sie zmienia.

 

Widzę to tak: zmienić moc kotła na najmniejszą z akceptowalnych (żeby się dało chronić powrót jako tako) oraz zwiększyć histerezę (np. do 5C).

W efekcie tego Twój kocioł nawet przy wyższych temp. zewnętrznych będzie załączał się rzadziej ale za to na dłużej; jak zimno, to jeszcze lepiej.

Ustawienia dostosować do p. 2.

 

Tu jeszcze ważna sprawa - podtrzymanie.

Osobny temat i bardzo ważny (bo zaniedbywany nagminnie) ale powiem w skrócie - ma się w podtrzymaniu tak palić, żeby się nie dymiło.

 

Pozdrawiam.

Opublikowano

niedawno zainstalowalem piec na ekogroszek 25kw. chcialbym go jakos efektywnie ustawic, bo teraz takie mam wrazenie ze wciaga worek a temp zewnetrzne wahały sie od +1 do -6. ustawy pieca 11s czas podawania, 55s przerwa, histereza 2stop, przedmuch na podtrzymaniu co 3min, krotnosc 3. na 4droznym temt na grzejniki 40stop, a na 3droznym na podlogowke 30. uzyskuje temp wewnatrz 22-23stop. dom 150m, ocieplony, nowe okna. na grzejnikach termostaty poskręcane na 2.5-3

mialem nadzieje ze piec przy tych warunkach na podtrzymaniu bedzie dluzej trzymal, zwlaszcz gdy temp zewn oscyluje wokol 0stop. jedna kwestia wydaje mi sie ze termostaty na grzejnikach dzialaja źle, bo w pokojach temp 22-23 a grzejniki sa mimo to gorące.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.