Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Krótkie Pytanie I Krótka Odpowiedź


sztoff

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Króciutko napisze i poczekam na krótką, konkretną odpowiedź.

Bojler cwu 300 litrów z dwoma wężownicami, solar i piec. Wężownica o średnicy 1". Do bojlera od pieca 3 metry.

 

Moje pytanie:

Jaką średnicą zasilić zbiornik?

1" czy zmniejszyć na 3/4".

Pompa Grundfos UPS 25-40.

Nie umiem i nie chcę sie bawić w przeliczenia i kalkulować opory przepływu itp. więc nic mi nie dadzą tego typu podpowiedzi.

Proszę o konkrety.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyjście z pieca to nawet 1 1/2"

nurtuje mnie tylko jedno, tak przyglądając się moim pompom Grundfos, ta na C.O jak i na C.W.U, średnica wewnętrzna króćca pompy to 20mm, czy przy takim przewężeniu średnica rur 1" ma sens? Czy może się ktoś orientuje i może jest kilka rodzajów pomp 25-40 z różnymi średnicami wewnętrzymi przyłączy? Może mam nieodpowiednie pompy? Kupiłem bo kupiłem ale nie zastanawiałem się czy mogą być pompy 25-40 z różnymi średnicami. Tak tylko gdybam bo na pompach sie nie znam a przed montażem CO wolę mieć świadomosć że nikt w balona mnie nie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jeśli tam ma być pompa, to zrób jak Ci napisał bobek310.

Zawór daj typu zasuwa, jak go zaczniesz używać, to sam dojdziesz do tego, że szkoda czasu, żeby sie nad tym zastanawiać.

Krótka odpowiedź.

 

 

I jeszcze jedno, bo nie mogę tego ogarnąć, cały czas wydawało mi sie to proste czyli, pompa na co pompa na cwu i priorytet grzania cwu.

A tu się okazuje że dobrze mieć jeszcze zawór regulacyjny, nie do końca jasna sprawa ze średnicą rury zasilającej, tajemnica dlaczego... Wytłumaczcie mi prosze tak na chłopski rozum, o co w tym wszystkim q... chodzi ;)

Coś mi świta w głowie że regulacja prędkości przepływu, ewentualnie podbieranie ciepłej wody z układu C.O...

Ale nie chcę zgadywać i przekonywać się potem, ja chcę już jechać do sklepu po materiał i wskazane by było wiedzieć co kupić a czego nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałeś krótko, to było krótko.

Zawór jest po to, zeby zmniejszyć przepływ wody podczas grzania - 1 cal na taki zbiornik z włączona pompą niesie zbyt wiele energii/więcej niż zbiornik potrafi odebrać. Powoduje to niepotrzebne wychładzanie kotła i straty.

 

A z tym priorytetem to może być tak, że jak Ci domownicy zmarzną, to szybko go wyłaczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli można przyjąć ze ( tak mi się wydaje ) zawór regulacyjny na zasilaniu bojlera służy tak jakby do regulacji mocy wężownicy? Odkręcony na maxa czyli pełny przekrój rury- pełna moc wężownicy, przydławiony-ograniczona moc tym samym odbiór ciepła mniejszy, wiecej ciepła zostaje w piecu, tak?

 

Jeśli tak to działa to wydaje się że zrozumiałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.