Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam , mam w kotłowni zastosowany wymiennik ciepła(chyba 36 płyt-o ile dobrze pamiętam). Na piecu mam ustawioną temperaturę 55stopni siła bezwładności podchodzi do 60 a na rurze która wychodzi z wymiennika i zasila grzejniki max jest 40-43. Czy dopuszczalna jest taka różnica temperatur ,bo jeśli tak to chyba jest ogromna strata ciepła

Opublikowano

w normalnych warunkach róznica temp zasilania strony pierwotnej i wtórnej nie przekracza 5 st

pokaz jak to jest podłaczone i co obciąza wymiennik , za mało danych i nie ma co wiecej wrózyc

Opublikowano
Czy dopuszczalna jest taka różnica temperatur ,bo jeśli tak to chyba jest ogromna strata ciepła

 

Nie ma tu żadnej straty ciepła (energii), jedynie zmiana temperatury wody. Generalnie w instalacji CO moc przenoszona jest proporcjonalna do iloczynu: przepływu wody (l/h) i różnicy temperatur zasilania i powrotu. Np. na stronie kotłowej może być 60 stopni na zasilaniu, 50 na powrocie i 1000 litrów na godzinę przepływu, zaś w grzejnikowej 50 na zasilaniu, 30 na powrocie i 500 l/h. Przez analogię - skrzynia biegów w samochodzie sprawia, że koła kręcą się z inną prędkością niż silnik, ale nie oznacza to że następuje utrata energii mechanicznej.

Opublikowano

tez mam miec wymiennik moc 35kW piec cichewicz futura s dual 32kW zasobnik 300l 5 petli podloga i narazie 9 grzejnikow ale bedzie wiecej ok 300m do ogrzania i tak mysle czy to wszystko pociagnie ten wymiennik

Opublikowano

Po pierwsze zasobnik CWU podłącz przed wymiennik - odpada wymiana na potrzeby CWU, reszta powinna pociągnąć, mam do ogrzania podobną powierzchnię, kocioł 20kW na pellet, potrzeba tylko dobrego ocieplenia budynku - ściany, dach i okna.

Opublikowano

tak masz racje zasobnik trzeba podpiac bezposrednio teraz chodzi mi po glowie naczynko na strychu bo w obecnej konfiguracji bedzie nad piecem. fachowcy wybrali taki wariant instalacja.jpg

Opublikowano

Koledzy przedstawiam zdjęcia mojej kotłowni. wymiennik na dzień dzisiejszy na podłączone 25 grzejników panelowych o szerokości ok 1 mb. Więc w układzie jest ok max 80 litrów wody. Cwu mam podłączone bezpośrednio pod piec. Z czego może wynikać taka utrata temperatury. Może zawór trójdrożny powinien byś inaczej ustawiony,nie pamiętam na ile jest teraz ustawiony rano najwyżej podam

post-13953-1291574833_thumb.jpg

post-13953-1291574884_thumb.jpg

post-13953-1291574932_thumb.jpg

post-13953-1291574970_thumb.jpg

post-13953-1291575070_thumb.jpg

Opublikowano
Z czego może wynikać taka utrata temperatury. Może zawór trójdrożny powinien byś inaczej ustawiony,nie pamiętam na ile jest teraz ustawiony rano najwyżej podam

 

Przenieś na chwilę posiadany termometr przylgowy na wyście kotła. Może być błąd pomiaru temperatury zarówno na czujniku ze sterownika jak i na tym drugim termometrze.

Teoretycznie temperatura na wyjściu wymiennika zależy od masy cieczy przepływającej przez wymiennik, można spróbować zmniejszyć szybkość przepływu po stronie wtórnej lekko dławiąc np zaworem lub zmieniając bieg w pompie obiegowej.

Na stronie Danfossa znalazłem program do doboru wymienników -może się przydać

http://www.danfoss.com/Poland/BusinessArea...aa81115734.html

Opublikowano
Z czego może wynikać taka utrata temperatury.

 

Z idei wymiennika. Zawsze występuje na nim "poślizg" temperatury. Czyli np. po stronie kotłowej masz parametry 70/60, zaś na grzejnikach 60/50 lub jeszcze mniej. O to właśnie chodzi, żeby kocioł miał wysoką temperaturę a grzejniki niską. Wymiennik pracuje jako sprzęgło hydrauliczne i zastępuje ci zawory mieszające 3 lub 4 drogowe.

Opublikowano

Zgadzam się z tym,mam tak właśnie zrobione. Tylko ten wymiennik powinien być dosyć trafnie dobrany. U mnie między wyjściem a powrotem jest 15 st różnicy, tyle zabiera wymiennik.

Opublikowano

Źle podłączone naczynie otwarte. Obecnie jest tylko do powrotu. W miejscu gdzie jest odpowietrznik automatyczny nad kotłem powinna wychodzić rura minimum calowa w kierunku górnej części zbiornika otwartego. Obecnie w chwili zagotowania wody w kotle para wodna nie ma gdzie ujść. Jako pierwszy oberwie odpowietrznik automatyczny i pompa.

Opublikowano

Błąd. Para i gorąca woda ma wpadać do naczynia od góry powodując nadciśnienie, które wypcha wodę ze zbiornika poprzez powrót do kotła wystudzając go. Wężownicę schładzającą podłącza się inaczej i nie każdy kocioł się do tego nadaje. Wypuszczanie gorącej wody bądź pary bezpośrednio do kanalizacji może spowodować jej uszkodzeniem. Nie zmniejszy to także temperatury kotła.

Opublikowano

byc moze tak to bedzie ale nadmiar czy jakos tak ma isc w kanalize.nie nie znam sie az na tym jak skoncza to dam fotke.ale wszelkie uwagi przemysle i moga sie przydac ;)

Opublikowano

Lepiej niechaj nie kończą tak ja to opisujesz tylko niechaj wykonają to zgodnie ze sztuką i obowiązującym prawem.

Opublikowano

spokojnie to nie pierwsza ich kotlownia wiec chyba wiedza co robia.jesli bedzie cos nie tak to beda poprawiac.schemat tej kotlowni wkleilem w pierwszej fotce.na schemacie tez jest blad?

Opublikowano

Jak będzie odpowietrzane ogrzewanie podłogowe na 1 piętrze ?

Naczynie na pewno trzeba przerobić (muss)

Do zbiornika cwu zastosowałbym dodatkową pompkę i podpiął z grubszej średnicy przed pompą na obiegu pierwotnym (lepszy obieg wody na wymienniku)

Dołożyłbym termometry bo nie wiadomo jaka temp będzie na którym obiegu

Opublikowano

idpowietrzniki podlogi sa tylko w rozdzielaczu czy to nie wystarczy? ok jak mozecie to podajcie mi jakis prosty schemat tego nczynka przy zastosowaniu go u mnie ,bede mial sie czym podeprzec.a czy 1 pompka na pierwotnym zasilaniu wymiennika nie starczy jak zasobnik podpiety jest rownolegle? chcial bym zeby to wszystko dzialalo bezawaryjnie bo kasy wydalem sporo.kociol jes zelwny wiec takie schladzanie dla niego raczej nie jest wskazane tak mi sie zdaje ;)

Opublikowano
spokojnie to nie pierwsza ich kotlownia wiec chyba wiedza co robia.jesli bedzie cos nie tak to beda poprawiac.schemat tej kotlowni wkleilem w pierwszej fotce.na schemacie tez jest blad?

 

Na tym forum już nie raz były prezentowane zdjęcia nowych kotłowni wykonanych przez firmy, które myślą, że wiedzą co robią... Na schemacie naczynie jest podłączone do kotła przy pomocy jednej rury bezpieczeństwa. Jest ono wpięte do wyjścia kotła (też tak można). U Ciebie jest podłączone do powrotu. Jeżeli czytanie schematu bez zrozumienia dla wykonawcy stwarza problem to ja bym wymusił poprawki a jeżeli nie byłoby to realne odstąpiłbym od umowy wykonania kotłowni "podziękował" i potracił z wynagrodzenia by starczyło na innego wykonawcę, który wie co poprawić.

 

By było bezpiecznie i zgodnie z prawem to tak jak pisałem wcześniej wystarczy w miejscu odpowietrznika automatycznego nad kotłem podciągnąć rurę o średnicy minimum 1 cal lub miedź 28 do góry w celu połączenia ze zbiornikiem także od góry.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.