Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Podłogówką


simko1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem z podłogówką tzn. zasilanie grzeje ale powrot już zimny. Rurki w pełni drożne na powrocie zawór RTL Herz'a nawet jak ściągnę głowicę to nie grzeje. Zakręciłem oba grzejniki na tym pionie ale to nie pomogło, włączenie 3 biegu w pompce też nic nie daje!Myślę o dołożeniu pompki do podłogówki tylko czy to dobry pomysł? Jeśli tak to gdzie ? Zasilanie , powrót za czy przed zaworami do podłogówki?Czy druga pompka nie zakłóci obiegu na reszcie grzejników?o dokładaniu jakichkolwiek rurek nie ma mowy bo lazienka już wykończona.

zw2.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

W przypadku wykorzystania zestawu pompowego z zaworem mieszającycm jak na załączonym zdjęciu uzyskasz w 100 % poprawne grzanie bez negatywnych skutków dla pozostałej części instalacji. Mieszacze występują w różnych wersjach lecz cześć z nich stwarza ogromne problemy regulacyjne o których na tym forum można poczytać. Ten który prezentuję posiada termostatyczny trójdrożny zawór mieszający. "Najlepszym rozwiązaniem jest najprostsze rozwiązanie" B)

post-2387-1291461747_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie bardzo wiem gdzie by go można go by zamontować. a jeśli bym zamontował pompkę na powrocie za zaworem rtl? lub podłączył powrót z podłogówki bezpośrednio do powrotu z grzejnika?na takie mieszacze nie bardzo mam miejsce i możliwości finansowe i techniczne-mało miejsca w łazience i brak możliwości podciągnięcia osobnych rur do podłogówki. możne któreś z powyższych rozwiązań będzie działać jak sadzicie proszę o rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiłem i grzało ale teraz widzę że za wolno się nagrzewa, może imaczej napiszę przy zasilaniu jest mocno ciepła a na powrocie jest taka jak ustawiona na RTL-u. i przypuszczam że może mieć to zły wpływ na płytki w szczególności te znajdujące się na początku rurek od strony zasilania tam jest podłoga najbardziej ciepła-prawie tyle samo co na zasilaniu od grzejnika. Jak już pisałem podciąganie nowych rurek nie wchodzi w grę. myślę o zainstalowaniu jednego z poniższych zestawów. I pytanie jest takie czy to nie wpłynie na pozostałą część instalacji bo tego zestawu co pokazał Digitrax nie mogę znaleźć na allegro i czy w ogóle zamontowanie któregoś z poniższych zestawów coś da?

zestaw pierwszy

zestaw drugi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Instaluj drugi zestaw. Zauważ, że jest okrojona do minimum grupa z zaproponowanego wyżej przeze mnie zestawu. Zawór termostatyczny ESBE + pompa Grundfos 40 w zupełności wystarczy. Nie wiem tylko po co zawór zwrotny do tego dołączają B) Bez niego też będzie działać poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zestawy 1 i 2 są dobre
Czyli mam przez to rozumieć że po zainstalowaniu takiego zestawu podłogówka bedzie grzać cała równomiernie ale nie zakłóci on pozostałego obiegu na dom?

W momencie jak zainstaluje takowy zestaw to na zasilaniu zostawić zawór grzejnikowy a RTL-a z powrotu wykręcić?Bo jeśli dobrze rozumiem to elementem sterującym temperaturą cieczy będzie zawór mieszający tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy "za wolno się nagrzewa"? Małe powierzchnie płyt grzewczych sterowane za pomocą zaworów RTL zachowują się w dokładnie tak jak opisujesz:

przy zasilaniu jest mocno ciepła a na powrocie jest taka jak ustawiona na RTL-u

Pętla zasilana jest wodą o temperaturze kotła, a wypływa z niej woda o temperaturze ustawionej na RTL-u.

 

Nie wiem jak poprowadziłeś układ wężownicy i na jaki układ pozwalała powierzchnia łazienki, jednak przy zastosowaniu RTL trzeba zrobić wszystko, aby był to tzw. "podwójny ślimak", który pozwala na równomierne rozgrzewanie płyty. Najgorsze co można zastosować to zwykła meandra o kierunku zasilenie-powrót. RTL w takim układzie nigdy nie rozgrzeje płyty równomiernie.

 

Jeśli tak właśnie poprowadziłeś węże w posadzce to jedynym rozwiązaniem jest przejście z aktualnej metody ilościowej na jakościową, czyli odrębna pompa pętli podłogowej w połączeniu z zaworem mieszającym (RTL wyrzucasz). Wtedy uzyskasz stałowartościowy przepływ czynnika przez pętlę jeśli chodzi o jego ilość i będzie on miał stałą temp regulowaną mieszaczem.

 

Jakkolwiek dodatkowa pompa na takie maleństwo to dość osobliwe. Po to wymyślono RTL żeby tego uniknąć.

 

Jeszcze jedna uwaga. Założyłeś pompę 40-tke a do podnoszenia masz ponad 6 m. Widzisz niezgodność? Wartość "40" informuje o maksymalnej wysokości podnoszenia pompy 4m, na najwyższym biegu. Zasada doboru pompy to różnica wysokości naczynia i powrotu kotła pomnożona przez 0,7. Tutaj (6,4m *0,7)=4,48.

 

Nie namawiam cie na wymianę pompy, bo nie rozwiąże one twojego problemu z podłogówką a jeśli ta 40 daje radę obgonić równomiernie grzejniki to OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam przez to rozumieć że po zainstalowaniu takiego zestawu podłogówka bedzie grzać cała równomiernie ale nie zakłóci on pozostałego obiegu na dom?

W momencie jak zainstaluje takowy zestaw to na zasilaniu zostawić zawór grzejnikowy a RTL-a z powrotu wykręcić?Bo jeśli dobrze rozumiem to elementem sterującym temperaturą cieczy będzie zawór mieszający tak?

Będzie grzać równomiernie i tak, zakłóci obieg, zwłaszcza na pionie, do którego podłączona jest podłogówka.

Stopień zakłócenia obiegu na tym pionie będzie tym większy, im bardziej otwarty będzie mieszacz pompy podłogowej. W miarę rozgrzewania się płyty będzie się on zamykał a po osiągnięciu temp zadanej zacznie cyrkulować wodę tylko w obrębie obiegu pętli. Jak silne będzie to zakłócenie nie potrafię ci odpowiedzieć, jednak przy kotle stałopalnym, typu ekogroszek, nie powinno być ono "wyczuwalne", bo płyta raz rozgrzana nie potrzebuje wysokich przepływów czynnika do podtrzymania swojej temperatury.

Prawidłowo ta dodatkowa pompa powinna być wpięta bezpośrednio do kotła (zasilanie i powrót) po to właśnie aby nie zakłócać pracy popmy grzejnikowej. Teraz będziesz miał układ dwóch pomp wpiętych szeregowo, czyli jedna zabiera wodę drugiej.

Nie ma się jednak co stresować, bo wszystko będzie raczej śmigało w miarę OK, przy założeniu, że pompa CO na 3, a pompa podłogow na 1.

Co do drugiej części pytania to jest tak jak piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada doboru pompy to różnica wysokości naczynia i powrotu kotła pomnożona przez 0,7. Tutaj (6,4m *0,7)=4,48.

jesli by to była prawda to jak pompe dasz dla parterowego budynku o pow np 500m2 gdzie jest kilkadziesiat grzejników

naczynie i powrót kotła ma róznice wys 2,2 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli by to była prawda to jak pompe dasz dla parterowego budynku o pow np 500m2 gdzie jest kilkadziesiat grzejników

naczynie i powrót kotła ma róznice wys 2,2 m

Nie napisałem, że to hydrauliczny dogmat sprawdzający się w każdych warunkach. Dla domów jednorodzinnych o przeciętnym metrażu to działa. Nie odnosiłem się też do wymaganych przepływów na instalacji tylko do wysokości podnoszenia jaką potrafi obsłużyć wspomniana tu pompa.

 

Nie chcę też kłócić się z producentami pomp, którzy w odniesieniu do pomp stosowanych w małych instalacjach, za parametr doboru sugerują właśnie wysokość podnoszenia.

 

Każdy z tych producentów nie pomija też problemu wydajności pompy, umieszczając w instrukcjach graficzne wykresy charakterystyk spadku wydajności pompy w zależności od wysokości podnoszenia.

 

Polecam lekturę instrukcji obsługi dowolej pompy.

 

Jakim kryterium ty się kierujesz dobierając pompy do budynku parterowego, piętrowego lub wyższego?

Nie musisz odpowiadać jeśli instalujesz tylko magazyny 500m2.

 

Przeczuwając zapowiadającą się pyskówkę będę odpowiadał tylko na posty wnoszące coś do tematu założonego przez autora.

 

Pozdrawiam,

kiminero

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie uzupełnienie wystarczy aby niezorientowani w temacie forumowicze nie mieli błednego spojrzenia na dobór pomp

a wysokosc podnoszenia to jest cos zupełnie umownego i nie oznacza ze tylko na taka wysokosc potrafi pompowac

 

na tak zupełnie na marginesie to nigdy nie instalowałem pomp

jedynie jakis program na kompie

ja jestem z tych co montuja składaja skrecaja itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze co można zastosować to zwykła meandra o kierunku zasilenie-powrót. RTL w takim układzie nigdy nie rozgrzeje płyty równomiernie.
no dokładnie tak mam ale że źle to niestety wpadłem na to dopiero po wylaniu wyleki.inaczej się nie dało bo łazienka długa na całe 2,9m i szeroka na 1,6m, w sumie to najistotniejsze miejsce w łazieńce grzeje tzn. tam gdzie się stoi nad umywalką, siedzi na -wszyscy wiemy na czym- i miejsce gdzie staje się wychodząc z pod prysznica, słabiej grzeje po bokach ale tam raczej nie będzie się chodzić tak więc muszę jeszcze pomyśleć nad tym zestawem pompowo-mieszającym pierwsze co muszę zrobić to zainstalować odpowietrznik w najwyższym punkcie podłogówki!!!bo odpowietrzanie na śrubunku już mnie męczy opd razu napiszę podłogówka odpowietrzona
Jeszcze jedna uwaga. Założyłeś pompę 40-tke a do podnoszenia masz ponad 6 m. Widzisz niezgodność? Wartość "40" informuje o maksymalnej wysokości podnoszenia pompy 4m, na najwyższym biegu. Zasada doboru pompy to różnica wysokości naczynia i powrotu kotła pomnożona przez 0,7. Tutaj (6,4m *0,7)=4,48.
pompka grundfosa 40 na 1 biegu lekko cały dom "obróci" ale dla pewności idzie cały czas na 2 biegu, a przy pełniusieńkim zbiorniku wyrównawczym to na 2 woda przelewa się przez zbiornik(tzn. zbiornik działa jak grzejnik-dobre na duże mrozy).
Stopień zakłócenia obiegu na tym pionie będzie tym większy, im bardziej otwarty będzie mieszacz pompy podłogowej. W miarę rozgrzewania się płyty będzie się on zamykał a po osiągnięciu temp zadanej zacznie cyrkulować wodę tylko w obrębie obiegu pętli. Jak silne będzie to zakłócenie nie potrafię ci odpowiedzieć, jednak przy kotle stałopalnym, typu ekogroszek, nie powinno być ono "wyczuwalne", bo płyta raz rozgrzana nie potrzebuje wysokich przepływów czynnika do podtrzymania swojej temperatury.

Prawidłowo ta dodatkowa pompa powinna być wpięta bezpośrednio do kotła (zasilanie i powrót) po to właśnie aby nie zakłócać pracy popmy grzejnikowej. Teraz będziesz miał układ dwóch pomp wpiętych szeregowo, czyli jedna zabiera wodę drugiej.

Nie ma się jednak co stresować, bo wszystko będzie raczej śmigało w miarę OK, przy założeniu, że pompa CO na 3, a pompa podłogow na 1.

właśnie to mnie najbardziej martwi że ta druga pompka zakłóci obieg w tak dużym stopni że reszta grzejników przestanie grzać. Dlatego jeśli się zdecyduje na taki zestaw to "złoże" go sam na używanej pompce grundfosa bo taniej wyjdzie a szkoda by było żeby 600zł wywalić na daremnie. jeśli będzie zakłócać tylko na tym pionie to przeżyje bo to są dwie łazienki z przewymiarowanymi grzejnikami-parter 10żeberek plus mała drabinka piętro-podłogówka plus 10 żeberek-łazienki o pow. 5mkw B) B) :( No to tyle. Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś rady to chętnie przeczytam. A po założeniu zestawu mieszającego z pompką -jeśli się zdecyduję-to od razu napiszę w jakim stopniu zakłóca on cały obieg i jak wszystko ogólnie śmiga.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Większość mieszaczy do ogrzewania podłogowego wymaga wręcz by były one podłączone za pompą CO. Pompa na mieszaczu ma za zadanie wymusić obieg w pętlach ogrzewania podłogowego. Pompa CO ma za zadanie dostarczyć "ciepło" do mieszacza podobnie jak to robi dla grzejników. Dla pompy CO nie będzie żadnej różnicy. Jeżeli natomiast zauważysz, że np odległe grzejniki słabiej zaczną grzać do zwiększysz jedynie obroty pompy.

Mam taki układ u siebie. Pompa CO 60 pcha wodę do 11 grzejników i do grupy pompowej golden korona z zaworem 3D i pompą HALM HUP 15 - 6.0 U za którą jest w sumie 10 pętli ogrzewania podłogowego (około 800 mb rury TECE 16).

Obie pompy pracują na 1 biegu, grzeją wszystkie grzejniki i każda strefa podłogówki. Napędza mi to kocioł Ling Combi 28 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam

Więc tak. Mam teraz zawór mieszający HONNEWELL za nim odpowietrznik i następnie pompa grundfos 20/40 i mam problem. Oczywiście podłogówka grzeje fajnie na całym obiegu ale...

nie mogę jej do końca odpowietrzyć, tzn. powietrze tak jakby się wytwarza w pompce podczas kręcenie się wirnika co powoduje takie szumienie w pompce. Dodam że mimo tego cały obieg grzeje. Zastanawiam się czy aby pompka nie ma zbyt małej ilości wody dostarczanej i przez to się zapowietrza-tylko pompka i nawet odkręcenie odpowietrznika nic nie daje. Pompkę montowałem już na różne sposoby-na początku pętli zaraz za mieszającym, na końcu pętli cały czas w pionie w celu lepszego odpowietrzania ale nic czasem jak pomęcze się i odpowietrzę na maksa to popracuje ze 2-3 min. bez szumu a potem znowu to samo. do zaworu mieszającego z gwintem 3/4 zredukowanym na 1/2 dochodzi pex 16 potem jest wszystko na 1/2cala łączone do pompki,(PO DRODZE TRÓJNIK 1/2 Z ODPOWIETRZNIKIEM) gdzie jest 3/4 cala śrubunek zredukowany na 1/2 cala tak z jednej jak i z drugiej stronypompki.z DRUGIEJ STRONYpompki 3/4 CALA ZREDUKOWANE NA 1/2 I pex 16 do podłogi.

a powrót cały zrobiony w 1/2 cala.

Czemu tak się dzieje???

Poniżej poglądowy schemacik.

pod_.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat tak był wtedy. Tak jak pisałem w poprzednim poście już stosowałem różne kombinacje.odp. na ssaniu i z drugiej strony na powrocie . była nawet spróbowana opcja pompa na powrocie a za nią od strony tłocznej odpowietrznik i nic dalej to samo. Tylko co mnie dziwiło nawet jak odpowietrznik był od strony tłocznej pompy to i tak w momencie włączania pompy tak jakby troszkę powietrza zasysał. Tylko że nawet odpowietrzenie i odkręcenie odpowietrznika nic nie dało pompka dalej się zapowietrzała. w jakiej kolejności to wszystko poskręcać? Może być tak że zawór mieszający następnie pompka w poziomie za nią odpowietrznik i dalej do podłogi a z powrotem już nie ma kombinacji bo tam nic nie ma oprócz trójnika. Druga sprawa to dczy przechodzić z instalacji pex 16 na 3/4 potem mieszający pompka odpowietrznik i znowu pex 16 do podłogi i na powrocie to samo-pex 16 z podłogi a potem 3/4 do samej instalacji gdzie znowu przejście na pex 16, czy to coś da? Może po prostu pompka nie ma wystarczającej ilości wody i dlatego się zapowietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.