Skocz do zawartości

simko1

Forumowicz
  • Postów

    53
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez simko1

  1. A którą byś polecał?? 15-35 ma na 1biegu 1100 obrotów a 15-20 ma ich 1800 czyli pewnie lepiej byłoby wziąć tą "wolniejobrotową"?
  2. Panowie szukam i szukam na necie i nie mogę znaleźć co to za oznaczenia, może wy wiecie???
  3. jeszcze takie pytanie. jakbym dał którąś z z dwóch poniższych? Co znaczy oznaczenie 15-35x20???15-przyłącze 20-wysokość "tłoczenia" a 35???? 1. http://allegro.pl/pompka-pompa-co-grundfos-ups-15-35x20-i1427349490.html 2. http://allegro.pl/grundfos-ups-15-20x20-super-pompa-i1426998881.html czy zamontowanie którejś z powyższych zlikwiduje szumy?nie mogę znaleźć danych technicznych tych pompek ale z oznaczeń wynika że mają mniejsze przyłącze oraz mniejszą wysokość "tłoczenia" jeszcze nie wiem co oznaczają te cyfry po "-"myślniku. Może ktoś z was doradzi?
  4. Nie wiem czy dobrz myślę ale jeśli zmontuje którąś z powyższych pomp to chyba da radę bo będzie zamontowana powyżej podłogi którą będzie musiała "obsłużyć" czyli nie będzie miała do pokonania zbyt dużych oporów bo wodę będzie musiała cisnąć w dół a nie do góry-będzie musiała wywołać tylko ruch w rurkach i pokonać opór na mieszaczu który jest wpięty do głównego pionu(na którym idzie pompka 25-40)dobrze myślę???
  5. Wdarł się błąd do linka poprawiony link 1. http://allegro.pl/pompa-c-w-u-omnigena-15-14-z-kablem-i-wtyczka-i1413085498.html 2. http://allegro.pl/pompa-cyrkulacyjna-15-14-metal-promocja-w-wa-i1415974133.html Jak myślicie możnaby było ją zamontować do mojej podłogówki czy te pompy potrzebują dużego ciśnienia, takiego jak w sieci wodociągowej?? Wziąć tą słabszą 3,8l/min czy tą mocniejszą 13l/min. ????
  6. Odpowietrzanie nic nie dało-pompka chodziła tydzień i nic żadne odpowietrzanie nie pomagało. Tak jak już ktoś pisał to jest kawitacja.Za mało wody za małe ciśnienie. Widzę że nie przeczytałeś całego tematu. Podpiąłem pompkę do pionu(tj. pion 25 z GZ3/4)właśnie do tego 3/4gz wpiąłem pompkę bezpośrednio i powrót w 3/4 też bezpośrednio do pionu. I dupa!!! Dalej szumi.Nawet jak odkręce śrubę to troszkę powietrza zchodzi ale szum nawet minimalnie nie ustępuje.Jakie obiegi mam przykręcić. podłogówkę mam tylko w jednym małym pomieszczeniu.Trzeba zwiększyć ciśnienie na stronie tłocznej pompki???? Nie bardzo rozumię. Na stronie ssącej to jeszcze bym wiedział jak ale na łocznej? Za pompką nie mam przecież zaworu. tylko idzie rurka 16pexa do podłogi!!! Moim zdanie pompki tego typu mają za dużą wydajność jeśli chodzi o moją malutką podłogówkę(45mb pexa 16). Nie mają dostatecznego ciśnienia z układu(nie wystawie ZW powyżej dachu bo... :( )i dlatego szumi. Tak jak pisałem ta pompka którą mam ma wydajność ok. 1500l/h a ta: http://allegro.pl/pompa-c-w-u-omnigena-15-...1413085498.html ma prawie 230l/h to jest różnica. Tylko się pytam czy taka pompka może pracować w układzie CO czy nie musi mieć ciśnienia takiego jak jest w sieci wodociągowej(u mnie to 7bar chyba).Czy będzie działać i nie szumieć. Może ktoś montował już taką pompkę w układzie ogrzewania podłogowego?? Proszę o radę!!!
  7. i jak panowie. Co mślicie o założeniu takiej pompki?
  8. to już zrobię w ostateczności bo mam za mało miejsca na taką rurkę. Dziś zrobiłem próbę i podłączyłem pompkę prosto do wyjścia z głownego pionu(tz. głowny pion 25 z 3/4gz) do tego 3/4 gz wkręciłem pompkę. powrót cały w 3/4 odkręciłem mieszacz i pompka nadal szumiała. Wydaje mi się że to będzie wina ciśnienia. Jak myślicie czy jakbym dał mniejszą pompkę to by nie szumiała. np którąś z up 15-14 lub coś takiego może coś doradzicie?Może taka? http://allegro.pl/pompa-c-w-u-omnigena-15-...1413085498.html wydajność ma 3,8l/min.co daje pawie 230l/h a grundfos którego miałem zamontowanego miał 25l/min co daje 1500l/h. Tylko nie wiem czy pompy co C.W.U nie muszą mieć ciśnienia dużego np takiego jak jest w sieci wodociągowej?? Czy ktoś może kiedyś montował taką pompkę do podłogówki?
  9. Witam Dziś od głównego pionu 25 podciągnąłem do pompki i powrót także rurki 3/4 cala wszystko ładnie poskręcałem i dupa, dupa, dupa. Dalej szumi. Pewnie jest tak jak piszecie lipa z tego że rurki 3/4 jak mieszacz ma wyjście 1/2 cala. Na razie brak funduszy na inny zawór mieszający , ale proszę napiszcie mi czy jakbym dał zawór mieszający z wejściami i wyjściami 3/4 cala to szum by ustał. Dodam że pompka to grundfos 20-40 krótka 130mm. Ciekawe czy jak pompka jest 3/4 cala to mieszacz o takim samym wyjściu by rozwiązał by sprawę szumów w pompce??? Druga sprawa: Aby zapobiec zjawisku kawitacji, będącym przyczyną powstawania hałasu i prowadzącym do uszkodzenia łożysk pompy, na króćcu sswanym pompy należy zapewnić minimalną wartość ciśnienia. Temp. cieczy 85 °C 90 °C 110°C Ciś. wlotowe0,5 m 2,8 m 11,0 m 0,049 bar 0,27 bar 1,08 bar: Więc jakie powinno być ciśnienie wlotowe przy tem. 50st.??? Od pompki do szczytu zbiornika wyrównawczego jest około 2.8m? Może zbyt niskie ciśnienie wlotowe jest odpowiedzialne za szumy a nie przekrój rurek jakimi jest woda dostarczana? Może tak jak jest teraz zrobione jest dobrze tylko ZW dać jeszcze wyżej np.o 1m??
  10. Ja mam BIAWARA ma już 2 lata i na razie nic , ale obiecałem sobie że będe systematycznie wymieniał anodę co 2 lata. Pierwszą już wymieniłem. Z tego co wiem to częstotliwość wymiany anody zależy od jakości wody oraz od tego ile jej "przeleci" przez bojler.
  11. Jak panowie jaki przekrój gałązki dać 20 czy 25? I przerabiać obie czy tylko od zasilania?
  12. Nie za bardzo mam możliwość przeniesienia pompki, a już na pewno nie teraz ewentualnie w lato i to by było tylko zwiększenie średnicy rurki z której pompka ciągnie wodę. Tylko pytanie na jaki przekrój przerobić? Pion na którym jest zainstalowana pompka ma 25 czy gałązka od niego do pompki wystarczy 20 czy dać 25? I druga rzecz, przerabiać na większy przekrój gałązki obie(zasilanie, powrót)do mieszacza czy wystarczy jak przerobie na większy przekrój zasilanie do mieszacza? Pompka docelowo zostanie zamontowana bezpośrednio do mieszacza a potem do podłogi 16.Powrót z podłogi 16 do mieszacza a przy mieszaczu trójnik o większej średnicy i do instalacji już większym przekrojem może tak być?
  13. Witam Więc zrobiłem tak zasilanie z mieszacza prosto do podłogi a na powrocie pompka a za nią trójnik z odpowietrznikiem-czyli odp. na stronie tłocznej i dalej nic. Powietrze w pompce krąży a pompka w pionie!!! Zrobiłem nawet tak żeby była w poziomie a odp. na stronie tłocznej i dalej nic. POdłogówka grzeje ok. tylko to szumienie w pompce dobija! Zrobiłem taki teścik wlałem do dużej misy wodę do pełna do tej wody wsadziłem pompke tak żeby króćce były zanurzone i uruchomiłem ją. Na początku szum a potem już błoga cisza. Następnie zacząłem ogrzniczać dopływ wody do pompki poprzez zasłanianie króćca ssącego p[alcewm i wiecie co,po przsłonięciu ok. połowy króćca usłyszałem identyczny szum w pompce jak wtedy gdy pracuje w instalacji, po odsunięciu palca wróciła błoga cisza. Mój wniosek jest następujący:pompka potrzebuje więcej wody dostarczanej niż są w stanie zapewnić jej rureczki 16 pexa. I teraz pytanie, czy jeśli zamiast montowanie tej pompki Grundfos ups20/40 130mm wpakował bym Grundfos UP 15-14. Czy będzie to dobrym pomysłem? Czy ta mniejsza pompka wydoli, w sumie podłogówki jest ok 45mb pexa 16! Co o tym myślicie.
  14. I jak Panowie co poradzicie?
  15. na chwilę obecną podłogówka nie pracuje. Mam już poprostu dość tego szumu. Proszę nie pytać dlaczego tak a tak jest zrobiona podłogówka-chodzi mi o łączenia-ale po piątym razie nie miałem już ani siły ani motywacji do tego aby zrobić to estetycznie-zrobiłem to poprostu żeby nie ciekło.Zresztą i tak jak to zrobię to zostanie to zabudowane.
  16. Akurat tak był wtedy. Tak jak pisałem w poprzednim poście już stosowałem różne kombinacje.odp. na ssaniu i z drugiej strony na powrocie . była nawet spróbowana opcja pompa na powrocie a za nią od strony tłocznej odpowietrznik i nic dalej to samo. Tylko co mnie dziwiło nawet jak odpowietrznik był od strony tłocznej pompy to i tak w momencie włączania pompy tak jakby troszkę powietrza zasysał. Tylko że nawet odpowietrzenie i odkręcenie odpowietrznika nic nie dało pompka dalej się zapowietrzała. w jakiej kolejności to wszystko poskręcać? Może być tak że zawór mieszający następnie pompka w poziomie za nią odpowietrznik i dalej do podłogi a z powrotem już nie ma kombinacji bo tam nic nie ma oprócz trójnika. Druga sprawa to dczy przechodzić z instalacji pex 16 na 3/4 potem mieszający pompka odpowietrznik i znowu pex 16 do podłogi i na powrocie to samo-pex 16 z podłogi a potem 3/4 do samej instalacji gdzie znowu przejście na pex 16, czy to coś da? Może po prostu pompka nie ma wystarczającej ilości wody i dlatego się zapowietrza?
  17. myślisz że nie próbowałem!!!
  18. Witam Więc tak. Mam teraz zawór mieszający HONNEWELL za nim odpowietrznik i następnie pompa grundfos 20/40 i mam problem. Oczywiście podłogówka grzeje fajnie na całym obiegu ale... nie mogę jej do końca odpowietrzyć, tzn. powietrze tak jakby się wytwarza w pompce podczas kręcenie się wirnika co powoduje takie szumienie w pompce. Dodam że mimo tego cały obieg grzeje. Zastanawiam się czy aby pompka nie ma zbyt małej ilości wody dostarczanej i przez to się zapowietrza-tylko pompka i nawet odkręcenie odpowietrznika nic nie daje. Pompkę montowałem już na różne sposoby-na początku pętli zaraz za mieszającym, na końcu pętli cały czas w pionie w celu lepszego odpowietrzania ale nic czasem jak pomęcze się i odpowietrzę na maksa to popracuje ze 2-3 min. bez szumu a potem znowu to samo. do zaworu mieszającego z gwintem 3/4 zredukowanym na 1/2 dochodzi pex 16 potem jest wszystko na 1/2cala łączone do pompki,(PO DRODZE TRÓJNIK 1/2 Z ODPOWIETRZNIKIEM) gdzie jest 3/4 cala śrubunek zredukowany na 1/2 cala tak z jednej jak i z drugiej stronypompki.z DRUGIEJ STRONYpompki 3/4 CALA ZREDUKOWANE NA 1/2 I pex 16 do podłogi. a powrót cały zrobiony w 1/2 cala. Czemu tak się dzieje??? Poniżej poglądowy schemacik. pod_.bmp
  19. Woda czasem krąży w ZW ale to jest rzadkość. Szczerze mówiąc prawie w ogóle to nie ma miejsca-a wiem bo mam możliwość sprawdzenia tego w każdej chwili. Zawór do opróżnienia instalacji mam i jest on u dołu pieca 1/2cala GW i jest zupełnie suchutki nawet gdy nie palę. Na chwilę obecną problem jakby zniknął. Odłączyłem podłogówkę i mam nadzieję że to nie ona za to odpowiada bo w tym samym czasie założyłem do ostatniego z grzejników na najwyższym poziomie odp. aut.. Zresztą jakby z podłogówki ciekło 40 l na 4 dni to łazienkę na parterze by od góry zalewało. Odezwę się za jakiś dzień jak już podłączę z powrotem podłogówkę która będzie po małym liftingu(odp. aut.+zawór mieszający termostatyczny+pompka grundfosa problem był opisany w innym poście). Tymczasem wody nie ubywa.Jeszcze się odezwę. Wszystkim dziękuję za pomoc.
  20. SPust wody z instalacji do kanalizacji to jak się domyślam rurka przelewowa z ZW. Biegnie ona z ZW ktory jest na strychu do kotłowni i nie jest wpięta do kanalizacji tylko mam podwieszone do niej małe wiaderko coby kotłowni nie zalało. To nie ubywa litr czy dwa na tydzień tylko 40l na 4 dni jakby gdzieś kapało to raczej te 40 litrów bym zauważył. Wody jest w układzie ok. 43l grzejniki, 40l ZW, ok.40l bojler, 70l piec +woda w rurkach ktorej będzie może ze 25l razem ok220l na taką ilość wody ZW 40 l teoretycznie powinien starczyć.
  21. Mam 144 żeberka krakowskie po 0,3l na jedno żeberko i wszystkie grzejniki grzeją całe od początku do końca po długości, tylko w zależności od temp. w pomieszczeniu nie grzeją całe po wysokości-ale to jest od zaworow termostatycznych.czyli według Ciebie musiałbym mieć powietrze w wszystkich żeberkach bo 144*0.3 to daje jakieś 43litry. Coś mi się wydaje że moja teoria jest bardziej prawdopodobna.
  22. Średnio 10 kropli to mililitr czyli na litr przypada 10.000 kropli czyli na 40 litrów przypada ich 400.000 czyli 4 dni to 96 godzin czyli prawie 4200 kropli na godzinę co daje 70 kropli na sekundę WOW taka ilość to chyba by mi w piecu zgasiła ogień! :( Niemożliwe żeby piec się rozszczelnił bo robił go mój Śp. tata, zresztą poprzedni też. Ten poprzedni wytrzymał 34 lata i został wymieniony ze względu na nieekonomiczną budowę(więcej ciepła szło do komina niż na wodę), w tym czasie ani razu się nie rozciek. Instalacja nowa grzejniki krakowskie naczynie wyrównawcze na strychu, piec ogrzewa dwa poziomy. Jak się pali w piecu to ciśnienie jest minimalnie wyższe a jak zgaśnie to delikatnie spada po rozpaleniu ponownie wraca do stanu przed zgaśnięciem, ale to chyba związane z rozszerzalnością cieplną wody. Moja sugestia jest następująca. Wraz z wodą nabitą do instalacji z sieci dostało się mnóstwo powietrza które wymieszane jest z wodą, teraz to powietrze wytrąca się pod wpływem temperatury i uchodzi przez odpowietrzniki aut. na miejsce spuszczonego powietrza muszę nabijać wodę która o ironio losu też jest z powietrzem tyle że już mniejsza ilość wody z mniejszą ilością powietrza. I tak w kólko aż wytrąci się całe powietrze.Patrząc od początku sezonu grzewczego(wtedy to uruchomiłem pierwszy raz nową instalację) to coraz rzadziej muszę dobijać wody-na początku sezonu to nawet dwa razy dziennie. Jest to możliwe żeby tak długo wytrącało się powietrze z wody. Na piecu mam w zależności od temp. na dworze od 40 do 55 stopni.
  23. To odpowietrzenia chyba w tym temacie nie ma większego znaczenia bo jakby wyssało wodę to miał bym zalaną kotłownię a tak jak pisałem wiadereczko na 2,5l podwieszone do rurki przelewowej w kotłowni jeszcze nigdy nie było pełne!
  24. Witam Mam taki problem.Mianowicie "znika" mi woda z instalacji. Dokładniej rzecz ujmując uzupełniam wodę w instalacji do momentu aż usłyszę że już będzie się przelewać potem jeszcze troszkę żeby się ciut przelało i na manometrze przy piecu mam między 0,68 a 0,7. Średnio po 3-4 dniach na manometrze jest już około 0,6. Do rurki przelewowej mam podwieszone wiaderko na 2.5l i jeszcze nie było w nim więcej wody niż pół czyli około litra. Zbiornik ma 40 litrów pojemności i znajduje się na strychu. Mierząc od manometru do rurki przelewowej w ZW jest około 6,85 m. a do podłogi na strychu jest 6m Czyli patrząc na manometr znika cała woda z ZW. Przecieków nie mam, zresztą 40 litrów raczej nie dało by się nie zauważyć.Dodam że instalacja napełniona pierwszy raz we wrześniu wodą z sieci. Mam swoje przypuszczenia ale nie chcę nic sugerować. Proszę o jakieś sugestie odnośnie znikającej wody.
  25. Jeszcze jedo pytanko do użytkowników podłogówki, jaki zawór ESBE kupić 20-43 st.C czy 35-60st.C? Przy jakiej temp. wody zasilającej będe czuł bardzo ciepło pod stopami?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.