Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Poradę


marvao

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Potrzebuję porady

Zamierzam kupić dom jednorodzinny o powierzchni ok 220 m2 , dom nowy sciany cegła u2220 styropian 5 cm +cegła k3 + styropian 5 cm okna plastikowe, dom jest prawie wykończony brakuje tylko kotła i zasobnika.

Instalacja jest następująca

w salonie zainstalowany turbokominek typ I (z płaszczem wodnym) ogrzewanie grzejnikami aluminiowymi Nova Florida + ogrzewanie( a raczej podgrzanie podłogi do temperatury dającej komfort cieplny) podłogowe w 3 łazienkach + kuchni + garderobie.

Dom będzie użytkowany przez 4 osoby.

 

Ja wymysliłem kocioł kondensacyjny gazowy z zasobnikiem warstwowym 100l

 

Czy to jest właściwe rozumowanie?

Jeżeli tak to jaki kocioł jest godny uwagi (stosunek jakość/cena)

Jeżeli nie to jakie rozwiązanie byłoby optymalne w tym układzie pan hydraulik, który opracował i zmontował ten układ raczej preferuje zasobnik z wężownicą o pojemności co najmniej 200 litrów.

Niemniej jednak nie do końca ufam wiedzy Pana hydraulika, który wmawia mi że kocioł kondensacyjny powinien często się wygaszać i stąd bierze się jego oszczędność w stosunku do pieca tzw standardowego ( bo ten musi cały czas utrzymywać odpowiednią temperaturę żeby nie dopuścić do kondensacji), ja natomiast czytałem że kocioł kondensacyjny powinien pracować ciągle ale z moźliwie najmniejszą mocą.

 

Z doświadczenia wiem że początkowo kominek jako atrakcja bedzie używany a później zwycięźy lenistwo i wygoda i kocioł gazowy będzie stanowił podstawowe narzedzie do ogrzewania domu i wody

 

z góry dziękuję za wszelkie uzasadnione porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie będę popularny , ale z własnego doświadczenia kup piec niekondensat plus zasobnik 100l. w zupełności wystarczy. Dlaczego? bo masz ten kominek z płaszczem, a zawsze z 3 tys. zostanie ci w kieszeni, niż byś kupił kondensata. podgrzanie wody CWU to dzienny wydatek na 4 os rodzinę - 1m3 gazu bez względu na porę roku. Czyli bardzo mało. Najwięcej idzie na CO. Jeśli to dom piętrowy zamontuj regulator pokojowy na piętrze, a nie tam gdzie kominek. Będziesz zdowolny. To info z własnego doświadczenia i sąsiadów;-) pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Dzieki za poradę, ale jestem niejako skazany na piec kondensacyjny, dom kupiłem w trakcie budowy i pewne rozwiązania nabyłem razem z nim, np turbokominek, który trochę mnie niepokoi bo nie mam zielonego pojęcia jak go sprząc z kotłem i zasobnikiem, jak zrobić sterowanie automatyczne żeby to wszystko w miarę sprawnie działało, tak samo jest z kominem, który ma zainstalowaną w środku rurę stalową (nierdzewną) jaka jest wymagana do pieca kondensacyjnego.

 

Może jest na forum jakiś ekspert który poradzi mi jaki kocioł wybrać, jaki zasobnik, jaką automatykę itp.

 

Gdyby nie ten kominek to bym kupił tzw.centralę grzewczą z zasobnikiem warstwowym i miałbym sprawę z głowy a tak jestem w kropce.

 

Pozdrawiam wszystkich zagubionych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie szukaj ekspertów , tylko praktyków :-) . Jęsli nie szukasz oszczędności w zakupie to wal prost w kondensat np. vaillanta ( z zasobnikiem ok. 6800 PLN) lub turbo vaillant 1000 tańszy. ale weź pod rozwagę radę praktyka. ogrzewanie w ciągu roku to 90 % całkowitych kosztów ogrzania domu i CWU . będziesz kominek odpalał w lecie żeby mieć ciepłą wodę ????? zrób tak żeby kominek lub gaz dawał ciepło pomieszczeń, a z CWU daj sobie spokój-to są grosze w stosunku do ogrzewania pozdrawiam.rm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny sposób podejścia do tematu

Chciałbym kupić kocioł kondensacyjny z możliwie dużym zakresem modulacji żeby nie taktował niepotrzebnie z zasobnikiem warstwowym lub z wężownicą ( pod ewentualny system solarny jak stanieje).

Moc kotła dobrac tak żeby dobrze pracował w normalnych temperaturach panujących w naszym rejonie, a w przypadku siarczystych mrozów będę wspomagał się kominkiem, który po prostu będzie spięty tylko z instalacją c.o , ale instalator podpowiada żeby do instalacji C.o zainstalować jakiś zbiornik, rezerwuar ciepłej wody, która będzie podgrzana do wysokiej temperatury przez kominek i będzie stanowiła rezerwuar ciepła, np w porze nocnej.

A cipepła wod będzie tylko z zasobnika, jak znam siebie na początku kominek to będzie atrakcja a potem przekleństwo

 

Tylko jak tym wszystkim sterować?

 

 

Pozdrawiam

G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.