Skocz do zawartości

birkenhead

Forumowicz
  • Postów

    35
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez birkenhead

  1. nie szukaj ekspertów , tylko praktyków :-) . Jęsli nie szukasz oszczędności w zakupie to wal prost w kondensat np. vaillanta ( z zasobnikiem ok. 6800 PLN) lub turbo vaillant 1000 tańszy. ale weź pod rozwagę radę praktyka. ogrzewanie w ciągu roku to 90 % całkowitych kosztów ogrzania domu i CWU . będziesz kominek odpalał w lecie żeby mieć ciepłą wodę ????? zrób tak żeby kominek lub gaz dawał ciepło pomieszczeń, a z CWU daj sobie spokój-to są grosze w stosunku do ogrzewania pozdrawiam.rm
  2. jeśli regulację masz pod tą nakrętką tak jak napisałem ,to ta >nakrętka> nie jest potrzebna. ewentualnie możesz ją tylko luźno nałożyć.
  3. Proste.Górny zawór reguluje ilość- odpływ (powrót) wody do pieca i automatycznie ile wody po wymieszaniu wleci do podłogówki. temp. którą masz to temp. napewno po nagrzaniu przez piec wody. w czasie gdy piec nie jest aktywny temp. wynosi u mnie ok26-27C gdy grzeje 40-41. Pod tym kapturkiem na zaworze masz kólko z wgłebieniem i cyframi ?jesli tak to według instrukcji nastawa wstępna wygląda tak : (porzez włożenie płaskiego śrubokręta w tą szczelinę)zakręć do oporu te kółko i odkęć w drugą stronę o jeden obrót. Wsjo.
  4. Może nie będę popularny , ale z własnego doświadczenia kup piec niekondensat plus zasobnik 100l. w zupełności wystarczy. Dlaczego? bo masz ten kominek z płaszczem, a zawsze z 3 tys. zostanie ci w kieszeni, niż byś kupił kondensata. podgrzanie wody CWU to dzienny wydatek na 4 os rodzinę - 1m3 gazu bez względu na porę roku. Czyli bardzo mało. Najwięcej idzie na CO. Jeśli to dom piętrowy zamontuj regulator pokojowy na piętrze, a nie tam gdzie kominek. Będziesz zdowolny. To info z własnego doświadczenia i sąsiadów;-) pozdr.
  5. Może z mojego niewielkiego doświadczenia. Dom 130 m2 do ogrzania. przy obecnie średniej temp. +5C spala około 6 m3 gazu w tym trzeba odjąć 1 metr 3 na CWU czyli 5 m 3. Temp. w zależności od nastawionego okna czasowego od 20.5 do 22C na regulatorze pokojowym. mam trochę podłogówki - łazienka i korytarz. Z tego co wiem to drabinka w łazience nie ogrzeje Ci łazienki . Piec u mnie ustawiony na 55C nie kondensat. Moja rada ustaw tak na regulatorze, żeby piec nie włączał się kiedy nie ma ciebie w domu i w nocy . U mnie to między 24 a 5 i 8 a 15 . po tych godzinach piec się załącza i pracuje na max . czyli przed wstaniem do pracy, przed przyjściem z pracy i w godzinach wieczornych.
  6. no własnie nie odwracać zasilania z powrotem . JaCO miał z tego co widac źle założony zawór na dolnej belce (na zasilaniu z pieca) - widać to po strzałce na zaworze, i tylko odwrócenie jedynie zaworu mu pomogło. teraz widze że to zdjęcie tomkab a nie JaCo z tym złym zaworem .... . Czyli pomogło odkęcenie zaworu i nastawa wstępna.Ale napewno nie odwraca sie zasilania z powrotem.
  7. skoro wiesz lepiej .... skoro wszyscy w okolicy....buduj bombę .....
  8. Jeśli masz układ cwu z cyrkulacja to niewyobrażam sobie, żeby tej pompki nie było . U mnie pompka nie chodzi cały czas, tylko poprzez zwykły elektroniczny (za 20PLN) czasowy wyłącznik prądu, w odpowiednich oknach czasowych, załącza się (u mnie rano i wieczorem). Tylko podam przykład u mnie : w przypadku kiedy pompka nie działa , na piętrze ciepła woda pod prysznicem pojawi sie dopiero po ponad minucie. Czyli pompka -komfort plus w przypadku szamba - rzadsze wypompowywanie plus - dzięki czasowemu wyłącznikowi prądu -oszczędność prądu i gazu w moim przypadku.
  9. Wydaje mi się że ta głowica fabrycznie ma nie zamykać się do końca. Wnioskuję to z tego że ostatnia cyfra na ustawieniach jest 2 i dalej już nie można zakręcić . Porównuję to do głowic na grzejnikach gdzie jest 0 a później całkowite zamknięcie na >śnieżynce<:-)
  10. W takim razie na 99 procent jestem pewny ze walnięty jest ten termistor - czujnik wychodzacy z pompy. poprostu zamiast przy 55C wyłacza pompę mieszacza przy ok 35C . kurcze jak go reklamować - musze całą pompę wykręcic i iść do sklepu bo przecież nie odłącze całego rozdzielacza....
  11. jeśli założe głowicę na górny zawór i po stronie rozdzielacza będzie gorąca rura a od strony powrot chłodna to znaczy że z głowica zamyka i kapilara jest ok - prawda?
  12. Witaj nie zdjąłem głowicy , gdyz stwierdziłem żę jak nastawiłem na 3 i włączyłem temp. na piecu 55C to pompa się nie wyłaczyła , czyli jednak przydławiło. ale jeszcze sprawdzę jak napisałeś zamknę całkowicie i zobacze czy za zaworem bedzie gorąco i czy temp. na termometrze sie podwyższyła.iglica w zaworze chodzi ok. W zestawie nie było tego termometru, chociaż wszędzie widziałem ze są . muszę gdzieś dokupić . ale cały czas pytanie do Ciebie jaka temperaturę podaje termometr wody czy nagrzanej rury ? bo rozumiem że ta kapilara która jest połączona z głowicą mierzy temp. wody tak?
  13. No to jest tak 1. temperatura na wyjściu pieca 55C na głowicy 4 - na termometrze ok 34C i pompa się wyłącza 2. temperatura na wyjściu pieca 55C na głowicy 3 - na termometrze ok 32C - pompa cały czas działa 3. temperatura na wyjściu pieca 55 na głowicy 4- ale przełozyłem ten czujnik od pompy w otwór na górnej belce - przy 32 C pompa znów zamilkła 4. temperatura na wyjściu pieca 55C na głowicy 4 - wyjałem całkowicie ten czujnik (jak na zdjęciu) - temperatura na termometrze 37 C - pompa cały czas działa. i teraz z tego wniosek że czujnik albo za szybko odcina pompę albo głowica z kapilarą nie spełnia zadania. Ta głowica z kapilara jak działa , jesli ustawie 4 czyli 40 stopni to ona automatycznie zamyka całkowicie zasilanie do rozdzielacza ? bo widze że można ja zakecic do ostaniej cyferki jaka jest 2 czyli jakiś chyba tam przepływ jest. A i najważniejszy wniosek TEMPERATURA na termometrze to nie jest temperatura wody tylko rury. czyli jak pokazuje mi 35 stopni to woda ma około 55 - niemylę sie prawda??
  14. heh hej zdjecia nima , ale już nic nie rozumiem, po co mam odwracac pompę? strzałka przecie jest do góry. ?pozdr
  15. Łatwo pisac 2,5 litra /min- jak tam nie ma rotametrów :-(( .Kapilara to ten drucik który biegnie od głowicy tak? Nie wyciągnałem go z głowicy tylko wepchnąłem bardziej pod rozdzielacz przy pompce. bo wcześniej jak widać na zdjęciu (te kółka z drucika) były z boku i myślałem że właściwie nie odbieraja temperatury. Ale cały czas nie wiem co mierzy głowica z tym drucikiem- temperaturę wody w środku tam gdzie głowica? czy temp. na rozdzielaczu poprzez te kapilarę (drucik który konczy się kółkami przy pompie) ?
  16. dzięki tomekb Sprawdze tę kapilarę dzisiaj . wsunałem ją nawet pod rozdzielacz, bo jak na zdjęciu widac, jest obok myslałe że moze to. Ale sprawdzę jak powiedziałeś. Na rozdzielaczu jest tylko jedna głowica termostayczna - na zasilaniu z pieca - dolna belka , u góry jest zawór bez głowicy skryzowany wg. instrukcji TECE (jeden obrót).Kolego czy ten zawór bajpasa odkęca sie imbusem - bo mam strasznie utrudniony dostęp do niego? A co do regulowania pętli na dolnej belce imbusem , nie było jakieś nastawy wstepnej - fabrycznej? Jaka jest zasada ? Czym dłuższa pętla to bardziej odkręćam -kręce w lewo, a krótsza dławię kręcąc w prawo ? PS Wiem, że znasz rozdzielacze tej firmy . Jak to możliwe, że w instrukcji przed pierwszym włączeniem każą pozdejmować głowice, otworzyć na full wszystkie zawory i puścić temp. wody T+20 czyli np 60 C, skoro pompka zaraz sie wyłączy przy 55C i przestanie mieszać ??? ciekawe
  17. Nie moge puścic wody przy max ustawieniu zaworu RTL , gdyż mi się zaraz pompa wyłączy. ale pilnie Potrzebuje odpowiedzi na trzy pytania: - Zawór RTL z kapilarą, co on własciwie mierzy? -temperaturę wody w tym miejscu w którym jest umiejscowiony (tak jak na zdjęciu -na zasilaniu) czy/i temperaturę zewnętrzną rozdzielacza poprzez kapilarę przylgową (pętla z drucika) - Co w takim razie oznaczają numery na głowicy od 1 do 7 - (10 stopni C do 70 C) której temperatury to się tyczy ? - Jeśli ustawiam temperaturę na piecu gazowym 54 C ,a na głowicy(RTL) rozdzielacza ustawiam miedzy 4 a 5 , to dlaczego wyłącza mi się pompa mieszająca. Pompa poprzez sondę zabezpieczajacą (termistor) automatycznie wyłacza ją, aby nie przegrzać instalacji,dopiero po osiagnięciu 55stopni C. wczesniej było ok, bo temperatura na piecu była na poziomie 49 C POMOCY! już zgłupiałem , teraz jeszcze wyczytałem że to nie jest zawór RTL tylko głowica termostatyczna z czujnikiem, którą mam na zasilaniu , a RTL podobno tylko montuje sie na powrocie ??????
  18. Też i się tak zdaje . Mam rozdzielcz Tece i jak widac to samo i według instrukcji , moje podłaczenie wyglada jak na zdjęciu.
  19. DHW w regulatorze pokojowym calormatic vaillanta to max temperatura ciepłej wody , ale nie wiem czy chodzi o cwu i CO czy tylko o CO. nigdzie nie jest to opisane. Czytałem masę watków o tem. max ustawanej na piecu w zależności od temeratur dodatnich czy ujemnych zewnętrznych- to nurtuje mnie pytanie po co ? skoro piec sam sobie ją reguluje. Jeśli ustawimy na 60C to i tak będzie grzał tylko do 49 C.
  20. Piec gazowy vaillant. nastawiam temp. 60 C na piecu a on grzeje tylko do 48-50C regulator pokojowy wartość DHW ma ustawina tez 60 C . Temperatura 22C nastwiona na reg. pokjowym jest po jakimś czasie osiągnieta, ale wydaje mi się że jeżeli mam ustawione na 60 C to powinien ja osiągać- grzać wodę do CO aż do tej temperatury . O co tu chodzi? Proszę o jakieś wyjaśnienienie.
  21. ...Niestety woda w kranach po nagrzaniu się zaczęła mieć zapach zgniłych jaj... - tak napisał dust:-) a woda prosto z grzejnika, nawet bez zapachu zgniłek , ma napewno wątpliwy smak ...:-))
  22. Czy zmniejszenie mocy pieca gazowego ( Vaillant Atmotec plus , podłogówka 20m i zasobnik 120 l m powierzchnia ogrzewana 140m2)ma jakiś sens , kocioł ma moc max 20 kW i tak był fabrycznie ustawiony, zmniejszyłem na 15 -na panelu poprzez ustawienia instalatora . zasugerowałem się wcześniejszymi postami że skoro zapotrzebowanie mam na poziomie 15 kW , to n ie ma co przepalac wiecej gazu. Tylko tak mi się wydaje teraz przy CO piec nastawiony na 60C rozgrzewa sie tylko do 47C. temperatura zadana na regulatorze pokojowym 21,5C jest ok. Prosze o odp.
  23. zgadzam się , tu chodzi o jakośc wody i dobrą instalację do uzdatniania wody, chociaz widziałem specjalny filtr odżelaziający (w ceni ok 40 PLN), do korpusu narurowego 10 . Ale czy to co cos da- niewiem.
  24. o mylisz się , zapach wody u mojego teścia spowodował. że przestałbym tam myć zęby, :-) odruch wymiotny gwarantowany :-)).
  25. Sprawdź dokładnie czy zasilanie z pieca idzie rzeczywiście na górną belkę , jak wcześniej napisałeś. Bo powinno być tak: jeśli jest jak na zdjęciu. zasilanie z pieca idzie do dolnej belki , przechodzi tam gdzie głowica term. Jak jest za goraca woda (sprawdza to ta kapilara co masz wyzej podwiązaną) to zamyka dopływ goracej wody z pieca. zeby nie uszkodzić instalacji . Później miesza się woda z rurkami z powrotu podłogówki i pompka pcha do górnej belki , dalej do zasilania podłogówki i reszte do powrotu (do pieca) to wszystko i tak w kólko .Woda wychodzi z pieca w tej samej temp. na grzejniki i do rozdzielacza podłogówki. a temp. ustawiasz na głowicy grzejnika a tam gdzie w pokoju jest regulator pogodowy lub pokojowy to otwierasz na max. głowicę przy grzejnikach i ustawiasz temp. tylko na regulatorze.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.