Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Ustawieniem Pieca


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Od zeszłej zimy użytkuję piec z podajnikiem ze sterownikiem Tech ST-37. Problemy jakie występują to:

- w czasie gdy na dworze nie jest na tyle zimo aby ustawić wysoką temperaturę ale jest już za zimo aby nie grzać w domu nie można wytrzymać z gorąca na sterowniku ustawione min. 53 stopnie

- gdy na dworze temperatura spadnie poniżej 0 st. w domu jest zimno, grzejniki nabierają temperatury po czym robią się zimne, znów ciepłe, a następnie zimne i tak w kółko. Tak jest niezależnie czy na dworze ciepło czy zimno.

Ostatniej zimy przy niskich temperaturach marzliśmy, a i tak spaliłem 10 ton miału.

Teraz palę eco groszkiem i problem jest ten sam.

 

Instalację mam następijącą:

1. piec KBO 30 kw ze sterownikiem ST- 37 z podajnikiem tłokowym

2. dwie pompy odzielnie od CWU i CO

3. taki zawór, który się ustawia od 1 do 10

 

Dom ok 200 m2, ocieplony, szczelne plastykowe okna. W zeszłym sezonie były wymieniane rury i są łączenia węższych z cieńszymi.

 

Jeżeli ktoś wie jak to wszystko ustawić to bardzo proszę o pomoc, jestem laikiem w tych sprawach. Wszystko po kolei jak ma być ustawione, począwszy od czasu pracy podajnika, aż po ustawienia dmuchawy. No i wszystkie ustawienia, nawet te na pompach. Dzwoniłem nawet do producenta ale nic mi nie pomógł. Nie wiem w czym tkwi problem. Jak był piec stary bez podajnika wszystko było ok. Z góry dziękuje za pomoc

Opublikowano

ustaw minimalna temperaturę na kotle na 60 - 65 st. C a temperaturę na grzejniki reguluj zaworem ze skalą. To pierwsza rzecz którą należy wykonać. Co do samego palenia to myślę,że pomogą Ci inni forumowicze którzy też mają kotły z podajnikami. Moja wiedza na ten temat jest niewielka.

Opublikowano

A jakie są ustawienia pieca ?? Jaka histereza CWU jest ??

Czy sterownik pracuje w trybie priorytet CWU ?? Jeżeli tak, to może zbyt często grzeje wodę i dlatego grzejniki co jakiś czas są zimne bo wtedy pompa CO nie działa...

Pozdrawiam

Opublikowano

bardzo często priorytet grzania CWU robi problemy

czasami wystarczy przesterowanie i chodzi

Opublikowano

Temperatura zadana pieca 53 st. to jest min. Jak będą niższe temperatury to podniosę jak proponuje guitar. Temperaturę na CWU mam 45 st. zmniejszę na 40. Nie mam ustawionego priorytetu, a z tego co wiem wtedy jako priorytet najpierw grzeje CWU więc zrobię priorytet na CO.

 

Mam takie ustawienia sterownika

1. czas pracy podajnika od 1 do 3 min.

2. czas przerwy podajnika 1 min

3. czas pracy przepalania 1 min

4. czas przerwy przepalania 20 min

5. opóźnienie wyłączenia nadmuchu 15 s

6. opóźnienie załącznika podajnika 7 s.

7. pompa CO i CWU 53 st.

8. histereza CWU 2 st.

9. histereza kotła 1 st.

10. szybkość nadmuchu 4

 

Z ustawieniami muszę jednak czekać aż spadnie temperatura na zewnątrz bo teraz jest ciepło i nie sprawdzę czy działa. Zdjęcia instalacji wrzucę na początku listopada bo przed świętem trochę zarobiony jestem. Dzięki za poświęcony czas i pomoc.

Opublikowano

Daj fotkę tego zaworu z podziałką i jak jest on wpięty w układ. To wiele pomoże w diagnozie Twojego problemu i pozwoli wyciągnąć jakieś konkretne wnioski.

Opublikowano

Zakładając że zawór jest wpięty prawidłowo ustaw zawór na 1, zwieksz temp. na kotle do 60-65 i poczekaj jak ją osiągnie. Trzymając ręke na rurce co idzie na grzejniki ( za zaworem ) zwiększaj wartość na skali na 2, 3 ,4 ,5 co np minutę i patrz co się dzieje - czy rura którą trzymasz robi się cieplejsza.

 

U mnie wygląda to następująco - kocioł ustawiony na 65C zawór na 4 i wtedy na grzejniki płynie letnia woda przy 5 już znacznie cieplejsza a na 6 już taka że nie da się ręki na rurze dłużej utrzymać. Oczywiście piszę o sytuacji jak woda w układzie grzejników jest chłodna np. po rozpaleniu kotła.

Opublikowano

miałem ten zawór ustawiony od 7 do 10 a i tak grzejniki wychładzały się i nagrzewały ale przy temp. 55 st. na piecu. Zobaczę przy 60 stop. problemem jest wychładzanie się grzejników bo później znów muszą od nowa się nagrzewać, a one powinny trzymać chyba cały czas temperaturę

Opublikowano

Taki problem a raczej minus całego wychładzania/grzania się grzejników miałem jak był wcześniej zastosowany termostat pokojowy który wyłączał pompę i ponownie ją włączał.

Opublikowano

Z waszych wypowiedzi wnioskuję żeby temp. pomp CWU i CO ustawić na 35 st., a temp. zadana pieca na 60 i będzie ok? A co z innymi ustawieniami są dobrze? I co to są te zawory zwrotne na pompach? Idę wyczyszczę piec i sprawdzę te ustawienia.

Dzięki za pomoc

Opublikowano

Ustawiłem temp. pomp CO i CWU na 40 st. niżej nie można, tepm. pieca na 60 st. Przez cały czas chodzi pompa CWU, a CO załącza się bardzo rzadko więc grzejniki są ciepłe przez chwile, a później długo zimne. Na CO załącza się po osiągnięciu tepm. zadanej CWU, która mam ustawioną na 45 st. Zeszłej zimy ustawiłem jako priorytet pompę CO i wtedy nie miałem gorącej wody w kranie tylko letnią. Przy ustawieniach aby obie pompy chodziły od razu piec się wyłączał bo nie osiągał temp. zadanej. Błagam pomóżcie bo zima przed nami.

Opublikowano

Zawór zwrotny to takie ustrojstwo co puszcza wodę w jedną stronę.

Jest konieczny gdy mamy np 2 pompy i wtedy zawory montujemy za pompami (przykład chyba najbardziej klasyczny) Generalnie zapobiegają "podbieraniu" wody z jednego obiegu do drugiego - mówiąc najprościej.

Opublikowano

Witam ponownie

Rozwiązałem problem z wychładzaniem się grzejników, a rozwiązanie okazało się banalne. Otóż trzeba było tylko wejść w opcje stała pompa CO i zrobić załącz. Temperaturę CWU i CO ustawić na taka jaka jest temperatura zadana. Teraz temperatura na powrocie jest nieco mniejsza niż na tej drugiej rurce. Wcześniej powrót był zimny. Jeżeli ktoś użytkuje piec z podajnikiem tłokowym i wie jak go optymalnie ustawić, żeby jak najmniej opału spalał to proszę o podanie takich ustawień bo z tym mam jeszcze problem (ok 40 kg na dobę). Głównie chodzi mi o czas podawania i przerwy. Jeśli istotny wpływ mają również inne ustawienia to będę wdzięczny za podanie ich.

Dzięki za poświęcony czas i okazaną pomoc.

Pozdrawiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.