Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja C.o. I C.w.u Ostatnie Namaszczenie


sztoff

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów.

 

Z uwagi na to ze juz na dniach zabieram się do instalacji C.O chciałem zebrać od Was kilka opinii na ten temat i utwierdzić się w przekonaniu że wszystko będzie śmigać jak należy.

 

W załączeniu schemat oraz pytania które mnie nurtują.

W sumie mam już konkretną wizję ale z uwagi na zmęczenie już tym tematem man nadzieję że "świeże" spojrzenie kogoś postronnego może mi pomóc w rostrzygnięciu kilku kwestii. Wiele wątków przeczytałem tu na forum i jest duży rezonans jeśli chodzi o opinie, tak wiec i tak jestem zwolennikiem indywidualnego podejścia do tematu, gdyż jak wiadomo każda instalacja mimo że podobna jednak jest inna.

 

Instalacja składa się z :

 

- Piec to Eko-perfekt automat 4W moc 28kW przy eko-groszku

- Zasobnik to PE3002W -polska ekologia- łączony z instalacją solarną

- zapotrzebowanie cieplne budynku wraz z zasobnikiem obliczone na 24,4kW (moc wężownicy szacuję na 2kW)

- grzejniki aluminiowe żeberka ferroli POL500

- rozdzielacz na parterze 12 obwodów, obok rozdzielacz na drabinki łazienkowe 4 obwody

- rozdzielacz na piętrze 8 obwodów. Do każdego grzejnika czy drabinki pex/al/pex fi16.

- zawór 4D ESBE VRG141 DN40 + siłownik ARA serii 600, obieg kotłowy na rurach stalowych 1 1/2"

 

A teraz pytania:

 

- zasilanie od zaworu 4D do rozdzielaczy na parterze pojadę miedzią fi28mm. potem mam zamiar trójnikiem zredukować na 22mm i tą średnica podejdę pod rozdzielacze na parterze i pionem do rozdzielacza na piętrze.

Pytanie, czy te średnice są prawidłowe w moim układzie na taką ilość obwodów, czy nie będzie zakłóceń przepływu.

- wężownica C.W.U ma przyłącza zasilania i powrotu 1". Mam zamiar zasilać ją miedzią fi28.

Pytanie: ciągle się wacham czy średnica 28 czy 22, macie jakieś swoje opinie na ten temat?

- Czy warto założyć odpowietrznik na zasilaniu C.W.U?

- pompka na zasilaniu C.O. Zdecydowałem się na Grundfos Alpha2.

Tu mam pytanie skierowane do praktyków: 25-40 wystarczy, może 25-60? ktoś mi sugerował na mój układ pompę 25-60 ale nie umiał uzasadnić poza tym ze jest dobra :P:P moze te 6m podnoszenia?

- najistotniejsze pytanie: czy na zasilaniu zasobnika C.W.U warto zakładać alphę2 czy zostawić UPS. Chciałbym zaznaczyć że planuję zasilanie awaryjne upsem więc pobór mocy ma dla mnie duże znaczenie, czy przy ładowaniu zasobnika miałbym znaczące oszczędności poboru prądu?

- czy zawór zwrotny przed czy za pompą C.W.U?

- chcę przy każdym grzejniku mieć termozawór, wiem że sceptycy wypowiadają się że przy 4D nie sa potrzebne ale ja chcę jednak mieć jakiś wpływ na temperaturę w każdym pomieszczeniu.

Pytanie, czy są może jeszcze jakieś techniczne sprawy o których nie wiem a powinienem o stosowaniu termozaworów przy układach z zaworem 4D?

- W którymś poście przeczytałem że na układzie C.W.U nawet jak pompa stoi to grawitacyjnie wodę w zasobniku zagrzewa do temperatury powyżej zadanej. I tak sobie myślę jak to jest możliwe skoro pompa C.O wymuszając obieg wymusza jakby przepływ wody "wysysając" i odcinając dopływ ciepłej wody do układu C.W.U. Czy się mylę? Wolałbym wiedzieć zanim coś takiego będzie działo się u mnie.

 

Mam nadzieję że coś z tego co napisałem jest czytelne.

Czekam na odzew, może być i negacja ważne by było o czym dyskutować :P;)

 

Pozdrawiam

post-13724-1288181837_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- zasilanie od zaworu 4D do rozdzielaczy na parterze pojadę miedzią fi28mm. potem mam zamiar trójnikiem zredukować na 22mm i tą średnica podejdę pod rozdzielacze na parterze i pionem do rozdzielacza na piętrze.

Pytanie, czy te średnice są prawidłowe w moim układzie na taką ilość obwodów, czy nie będzie zakłóceń przepływu.

 

nie znajac szczegółów instal jak rozległa to mozna tylko przypuszczac ze bedzie dobrze

tylko obiczenia moga dac szczegółowa odp.

- wężownica C.W.U ma przyłącza zasilania i powrotu 1". Mam zamiar zasilać ją miedzią fi28.

Pytanie: ciągle się wacham czy średnica 28 czy 22, macie jakieś swoje opinie na ten temat?

- Czy warto założyć odpowietrznik na zasilaniu C.W.U?

 

tutaj juz z wiekszym prawdopodobienstwem mozna załozyc ze 22 wystarczy

odpowietrznik zawsze ułatwia sprawe ale bez pompa tez da rade przepchnac powietrze z wezownicy

 

- pompka na zasilaniu C.O. Zdecydowałem się na Grundfos Alpha2.

Tu mam pytanie skierowane do praktyków: 25-40 wystarczy, może 25-60? ktoś mi sugerował na mój układ pompę 25-60 ale nie umiał uzasadnić poza tym ze jest dobra :P:angry:

 

z pompa ,kotłem i grzejnikami jest podobnie, jest tendencja do zwiekszania

czy 40 wystarczy z reguły tak ale pewnosc bedzie dopiero po obliczniach a napewno po doswiadczeniu

- najistotniejsze pytanie: czy na zasilaniu zasobnika C.W.U warto zakładać alphę2 czy zostawić UPS.

wg mnie UPS 25 Wat czas ładowania bojlera to ok pół godz raz moze 2 razy dziennie

tutaj mozna wyliczyc zyski i straty

- zawór zwrotny za pompą C.W.U

- chcę przy każdym grzejniku mieć termozawór, wiem że sceptycy wypowiadają się że przy 4D nie sa potrzebne ale ja chcę jednak mieć jakiś wpływ na temperaturę w każdym pomieszczeniu.

jak najbardzie , ja bym poszedł dalej - termostaty programowalne

Pytanie, czy są może jeszcze jakieś techniczne sprawy o których nie wiem a powinienem

przyjrzyj sie schematowi i zauwaz ze bojler jest połaczony rownolegle z obwodem kotłowym jaki utworzył 4-D

co z tego wynika , a to ze trzeba umiejetnie wpiac sie z bojlerem aby opory przepływu nie okazały sie podobne dla obu oczek

i jeszcze jedno , przemysl dokładnie sprawe czy nie warto zamontowac dwóch zasobników jak zamierzasz montowac kolektory

wykorzystanie kolektorów wzrosnie znaczaco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znajac szczegółów instal jak rozległa to mozna tylko przypuszczac ze bedzie dobrze

tylko obiczenia moga dac szczegółowa odp.

czyli mogę sie spodziewać że doprowadzenie wody z kotła rurą 22 do rozdzielacza 12 obwodów i 8 obwodów nie spowoduje ze gdzieś do któregoś grzejnika woda popłynie z mniejszymi oporami a do grzejnika przykładowo na końcu rozdzielacza przepływ będzie słabszy?

tutaj juz z wiekszym prawdopodobienstwem mozna załozyc ze 22 wystarczy

odpowietrznik zawsze ułatwia sprawe ale bez pompa tez da rade przepchnac powietrze z wezownicy

Zakładając że 22 wystarczy nie dowiedziałem sie czy lepsza jest średnica 28 czy 22, wiadomo że benzyna 95 wystarczy by samochód jechał, ale 98 jest rzekomo lepsza. Taka moja luźna dygresja, czy adekwatna do przekroju rur?? :P

z pompa ,kotłem i grzejnikami jest podobnie, jest tendencja do zwiekszania

czy 40 wystarczy z reguły tak ale pewnosc bedzie dopiero po obliczniach a napewno po doswiadczeniu

Czy jeśli znam odległości od rozdzielacza do grzejników przy średnicy f16 jest jakiś wzór na obliczenie oporów? Przyznam że dla mnie to trochę skomplikowane. Czy można przyjać że pompa o parametrach 40 daje ciśnienie 4atm skoro wysokość słupa to 4 metry?

wg mnie UPS 25 Wat czas ładowania bojlera to ok pół godz raz moze 2 razy dziennie

tutaj mozna wyliczyc zyski i straty

- zawór zwrotny za pompą C.W.U

hmmm, no 25 Wat to jednak 5 razy wiecej niż 5 Wat :P

jak najbardzie , ja bym poszedł dalej - termostaty programowalne

o tym to jeszcze poczytam

przyjrzyj sie schematowi i zauwaz ze bojler jest połaczony rownolegle z obwodem kotłowym jaki utworzył 4-D

co z tego wynika , a to ze trzeba umiejetnie wpiac sie z bojlerem aby opory przepływu nie okazały sie podobne dla obu oczek

i jeszcze jedno , przemysl dokładnie sprawe czy nie warto zamontowac dwóch zasobników jak zamierzasz montowac kolektory

wykorzystanie kolektorów wzrosnie znaczaco

Może wg schematu tak wygląda ale w rzeczywistosci zasilanie C.W.U będzie wychodzi praktycznie prosto z króćca z tym że zredukowane już na 28(22?). Zaraz przed tym z trójnika 1 1/2" idzie do zaworu 4d. Więc myśłę ze opory będą sie różniły.

Dwa zasobniki odpadają już definitywnie więc nie ma tematu:)

Dziękuję za zainteresowanie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że 22 wystarczy nie dowiedziałem sie czy lepsza jest średnica 28 czy 22, wiadomo że benzyna 95 wystarczy by samochód jechał, ale 98 jest rzekomo lepsza. Taka moja luźna dygresja, czy adekwatna do przekroju rur?? :P

Ja bez wahania dałbym 15.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzory istnieją. Jednak przy tych instalacjach (małych) należy się kierować bardziej prędkością przepływu aby nie przekraczała 0,5 - 1,0 m/s. Ta druga wartość gdy nie ma innej możliwości.

I tak przy założeniu 0,5m/s , przepływ 350l/h daje średnicę wewnętrzną rury 16 mm: przy 1m/s i przepływie 350l/h

daje średnicę wewnętrzną rury 12 mm

przy 900l/s i 0,5m/s mamy fi wew. rury 25mm.

Prędkości przepływu podane wyżej zapobiegają hałasom instalacji. Natomiast opory liniowe służą do doboru oporów i doboru pompy do ich pokonania. Obliczanie ich nie jest takie proste i w domku można je sobie podarować.

Dodam ,ze aby je obliczyć instalację dzieli się na działki, potrzebna jest znajomość oporów liniowych rur (tabele), kolan,grzejników i innych elementów armatury. w sumie daje to sporo obliczeń. Nieźle sobie z nią radzą programy komputerowe. Jednak ważny jest prawidłowy podział instalacji na działki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję guitar za rzeczową odpowiedź.

Wnioskuję z tego, że wysokość podnoszenia pompy nie ma takiego znaczenia w przypadku instalacji w domkach jednorodzinnych. Pompy alpha2 regulują moc w zależności od oporów przepływu i jeśli dobrze myślę to pompa o parametrach 25-40 czy 25-60 będzie zapewniać taką samą prędkość przepływu.

Czyli bez problemu mogę zakładać pompę 25-40, dobrze myślę? fakt że 25-60 ma większy zapas wydajnosci.

quitar co byś proponował? mieć jakiś zapas wydajnosci czy pozostać przy 25-40? Czy spotkałeś się gdzieś z tym że obydwie pompy w tej samej instalacji miały jakieś różnice w poborze mocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadmiar wydajności to większe zużycie energii elektrycznej no i pompa chodzi w dolnym zakresie, spada sprawność pompy. Pompa alpha 2 ma nieco szerszą charakterystykę od starszych pomp grundfosa. Aby rozpływ wody był prawidłowy należy odpowiednio wyregulować instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobór mocy trzeba by było monitorować bez przerwy a to niemożliwe. Trzeba wyliczyć przepływ przez instalację jaki będzie nizbędny do pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną.

Przy zapotrzebowaniu na ciepło 25kW mamy

przy Δ t 20 stopni (zasilanie powrót grzejnika) przepływ jest 1075 l/h

przy Δ t 10 stopni przepływ wynosi 2150l/h

post-4692-1288269060_thumb.jpg

czyli w pierwszym przypadku wystarczy jeszcze pompa 40 w drugim 60 (50 nie uwzględniam bo trudna w zdobyciu) przy wosokości podnoszenia 2m.

Myślę ,że to powinno pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(moc wężownicy szacuję na 2kW)

O moc wężownicy najlepiej spytać producenta (jeśli ją wogóle zna).

Skoro masz już wzory od Guitara i je rozumiesz, to oblicz średnicę wymaganą dla tej nitki.

Ciekawe co wyjdzie.

 

Kolego nie stresuj sie tak wypowiedziami na forum.

Jak widzisz (godzinę) jestem ostatnio dość zapracowany więc udzielam czasem krótkich wypowiedzi zwracających uwagę na moje wątpliwości. Jest tu wiele innych osób, które mogą pociągnąć temat dalej.

Na tym często polega forum.

Natomiast Twoja wypowiedź "bez wahania użyłbym 32" jest (odróżnieniu od mojej) sprzeczna z Twoimi wcześniejszymi wypowiedziami i rzeczywiście (jako taka) nic nie wnosi.

 

Serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O moc wężownicy najlepiej spytać producenta (jeśli ją wogóle zna).

Skoro masz już wzory od Guitara i je rozumiesz, to oblicz średnicę wymaganą dla tej nitki.

Ciekawe co wyjdzie.

 

Kolego nie stresuj sie tak wypowiedziami na forum.

Jak widzisz (godzinę) jestem ostatnio dość zapracowany więc udzielam czasem krótkich wypowiedzi zwracających uwagę na moje wątpliwości. Jest tu wiele innych osób, które mogą pociągnąć temat dalej.

Na tym często polega forum.

Natomiast Twoja wypowiedź "bez wahania użyłbym 32" jest (odróżnieniu od mojej) sprzeczna z Twoimi wcześniejszymi wypowiedziami i rzeczywiście (jako taka) nic nie wnosi.

 

Serdecznie pozdrawiam.

 

Nikt się tu nie stresuje;) Wolałbym tylko czymś podpartą podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest to wężownica to moc 1,5 do 3 kW. Jeśli ma większą to można ją ograniczyć poprzez ograniczenie przepływu którym i tak trzeba wykonać regulację w celu właściwych przepływów przez odbiorniki ciepła.

 

vernal i quitar,

wszystko o czym piszecie, nie bez racji oczywiście czy będzie miało sens w przypadku priorytetu C.W.U? Mnie się tak wydaje, może się myle, ale czy w przypadku priorytetu C.W.U w chwili kiedy szybko chcę naładować zasobnik, nie lepiej dać ten sam przekrój na zasilaniu co wężownica i wtedy szybciutko zagrzać wode całym ciepełkiem z pieca, skoro przy priorytecie wszystko i tak idzie w C.W.U?

Tak sądzę trochę na chłopski rozum, ale takie mam wyobrażenie o tym, wiec nie wnikam w regulację przepływu przez odbiorniki, obliczanie średnic etc.

Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedy szybko chcę naładować zasobnik, nie lepiej dać ten sam przekrój na zasilaniu co wężownica i wtedy szybciutko zagrzać wode całym ciepełkiem z pieca, skoro przy priorytecie wszystko i tak idzie w C.W.U?

Co myślicie?

ja nie mysle , ja wiem ze sie mylisz

zastanów sie po co jeden producnet wkłady do zasobnika rure calowa a inny 3/4

przeciez łatwiej zrobic spirale z cienczej , deklarowane moce grzewcze wezownicy sa porównywalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.