Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Ogrzewania Podłogowego Co Z Piecem Defro 25 Kw Optima Komfort Plus - Problem Z Cw


ana

Rekomendowane odpowiedzi

witam zmiana pompy nie wiele pomoże bo jak już wcześniej poruszaliśmy ten temat za małe przekroje rur są do skrzynek i tu strasznie dławi. jeżeli nie da sie już tak utawić przepływomierzy żeby całość jakoś śmigała to podejrzewam że nic innego nie pozostanie jak podzielić obiekt na dwa obiegi grzewcze bo ta założona pompa i tak ma wysokość podnoszenia wody 6 m a u75 ma 8m różni się tylko wysokością podnoszenia wody. Jakby to nie było na witabloku to zamontowałby pompę grunfosa 32-60 wtedy mogłoby pomódz bo ta pompa ma więszy przepływ. jeżeli zapadłaby decyzja o 2 obiegach to proponuje jak wcześniej zrobić układ mieszający na zaworze term. z głowica . U siebie oczywiście też taki układ będe robił w niedługim czasie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Spróbujemy jeszcze te korki wkręcić jak tomekb radzi. Ponadto pojawiła się szansa, ze nowy instalator (z Forum) to zobaczy :-) :-) :-)

 

I przeczytamy jeszcze raz całość tematu od początku bo o dwóch mieszaczach już się toczyła dyskusja (między Marek i Vlad).

Mam nadzieję, że jak trzeba będzie podzielić na dwa obiegi, to nie będą sobie przeszkadzać tak jak to było w przypadku zielonej pompki przy mieszaczu (post 43).

 

Pozdrawiam i dziękuję

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten temat chyba pobije rekord ogladalnosci :D

ponownie jest ozywienie w dyskusji wiec dodam cos od siebie

kiedys zwracałem uwage ze nalezy zaczac od wyregulowania przepływów (bo odpowietrzenie miało byc zrobine ) i wtedy okaze sie czy pompa na mieszczczu sobie nie poradzi

skoro wyszła sprawa duzych oporów na zasilaniu rozdzielaczy i pompa o stałej wydajnosci bedzie zawsze robic tak jak teraz -zamknie sie jakies obwody to przepływy w pozostałych musza sie zmieniac i tym samym wpłynie to na szybkosc nagrzewania podłogi , co przy wyzszych temp moze byc uciazliwe aby to opanowac

gdyby ktos zechciał wypozyczyc pompe elektronicznie sterowana mysle tu o Magna UPE 25-100 ( jest do kupienia taniej niz Alpha 2 )

to było by wyjasnine wiele watpliwosci

wczesniej gdy pisałem o rozdzieleniu zasilania

miałem na mysli jeden mieszacz i dwie pompy rownolegle

mieszacz ma przygotowac wode o odpowiedniej temp a pompy maja to popchnać tam gdzie potrzeba

kocepepcji pojawiło sie kilka teraz tylko zwołac konsylium i wybrac własciwe rozwiazanie

Edytowane przez Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , jak już wcześniej pisałem bardzo duże opory stawiają same rotametry a szczególnie te z Gorgiela więc jak jest jakiś rotametr na obwodzie który jest odkręcony na maxa i ma małe wskazanie to proponuję go wywalić npewno trochę pomoże napewno nie zaszkodzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

dałoby się, najłatwiej do dwóch rozdzielni na parterze części większej - przez ścianę w kotłowni można się przebić do schowka pod schodami. Tylko jak tam będzie mniejszy opór to trzeba będzie mimo wszystko przykręcać te rozdzielnie.

 

Trzeba się zastanowić, tak jak Marek pisze co będzie najlepszym wyjściem i podjąć męską decyzję:-).

 

Pozdrawiam

 

Ana

 

Pokombinujcie czy nie dało by sie puscić dodatkowej pary rur do najblizszych kotłowni rozdzielaczy. Np przez sciane lub strop. Poszerzyło by to wązkie gardło a i pompa może by dała radę i tak by sie nie grzała. No i prucia scian i podłóg dało by sie uniknąc.

Edytowane przez ana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Marku,

 

było odpowietrzane na początku (kilkakrotnie) ale trochę inaczej (bo wtedy bez konsultacji z Forum:).

Producent mieszacza też ma w ofercie pompy elektroniczne (oznaczenia UE) ale nie wiem czy to o taką chodzi. Jeśli tak to by było lepiej bo by "pasowała" do mieszacza.

 

Pozdrawiam

 

Ana

 

 

 

ten temat chyba pobije rekord ogladalnosci :D

ponownie jest ozywienie w dyskusji wiec dodam cos od siebie

kiedys zwracałem uwage ze nalezy zaczac od wyregulowania przepływów (bo odpowietrzenie miało byc zrobine ) i wtedy okaze sie czy pompa na mieszczczu sobie nie poradzi

skoro wyszła sprawa duzych oporów na zasilaniu rozdzielaczy i pompa o stałej wydajnosci bedzie zawsze robic tak jak teraz -zamknie sie jakies obwody to przepływy w pozostałych musza sie zmieniac i tym samym wpłynie to na szybkosc nagrzewania podłogi , co przy wyzszych temp moze byc uciazliwe aby to opanowac

gdyby ktos zechciał wypozyczyc pompe elektronicznie sterowana mysle tu o Magna UPE 25-100 ( jest do kupienia taniej niz Alpha 2 )

to było by wyjasnine wiele watpliwosci

wczesniej gdy pisałem o rozdzieleniu zasilania

miałem na mysli jeden mieszacz i dwie pompy rownolegle

mieszacz ma przygotowac wode o odpowiedniej temp a pompy maja to popchnać tam gdzie potrzeba

kocepepcji pojawiło sie kilka teraz tylko zwołac konsylium i wybrac własciwe rozwiazanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobimy, jak Mąż będzie miał chwilkę.

 

Pozdrawiam

 

Ana

 

Witam , jak już wcześniej pisałem bardzo duże opory stawiają same rotametry a szczególnie te z Gorgiela więc jak jest jakiś rotametr na obwodzie który jest odkręcony na maxa i ma małe wskazanie to proponuję go wywalić npewno trochę pomoże napewno nie zaszkodzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to pewnie dlatego, że w temacie pojawiło się kilka wątków/problemów.

 

1.Na początku był problem z temperaturą CWU, zasobnik został przepięty przed wymiennik za radą Marek, Vlad24 tomekb i innych, problem został rozwiązany:-) - DZIĘKUJEMY!

2. Potem okazało się, że wymiennik ma za mało płyt. Wymiana wymiennika za radą tomekb i Marek. Jest o niebo lepiej bo na wejściu do mieszacza temp. 40C uzyskiwana jest w ciągu 15-20 min od rozpalenia (wcześniej 2-3 godz.) - DZIĘKUJEMY!

3. Potem problem z odpowietrzaniem podłogówki: tomekb i hugi3 napisali jak mamy to porządnie zrobić. Chyba się udało wreszcie odpowietrzyć- DZIĘKUJEMY!

4. W międzyczasie rady mironw pozwoliły wyeliminować kwestię zapowietrzonych grzejników - DZIĘKUJEMY!

 

I innym osobom, które chcą pomóc - DZIĘKUJEMY!

 

A teraz nadal walka trwa z niegrzejącymi sekcjami... Chyba muszę zmienić tytuł wątku bo wprowadza w błąd "nowych" odwiedzających.

 

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie

 

Ana

 

ten temat chyba pobije rekord ogladalnosci :D

 

Edytowane przez ana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mąż w pracy, córeczka spała a ja w kotłowni znów siedziałam:-)

Zamknęłam większą część budynku i wszystkie (2) grzejniki w mniejszej. Przepływy w zakresie 1,6-2,5 (i co ciekawe, te większe, ponad 2 - w rozdzielni na piętrze, najbardziej oddalonej od kotłowni).

Temp. wejścia na mieszacz 45-50C (czyli więcej niż jak jest otwarty cały budynek: 40-45C), temp. wyjścia:30C jest bardzo szybko osiągana. Jednak pompa mieszacza bardzo gorąca.

To tyle z dzisiejszych obserwacji:-)

 

Pozdrawiam

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ana a próbowałaś z mężem na całym obiekcie przy zamkniętych grzejnikach poprzykręcać rotametry żeby ustawić nawet najmniejszy przepływ ??żeby nawet kręcąc rotametrem żeby każdy wskazywać ciutkę poniżej zera??a co do zaobserwowania temperatury to woda już po podmieszaniu która jest wtłaczana pod podłogę zazwyczaj się ustawia między 35-40 stopni żeby czasami nie parzyło :)bo i takie przypadki już widziałem a prawidłowo powinien być do mieszacza napęd który by regulował tem. bo na dłuższą metę nie chciałbym dogrzać podłogi od tem. 50 stopni bo kto by po niej boso chciał się przejsć :) a jak wogóle po tej regulacji jest chociaż jakaś poprawa??czy jeszcze jakieś modyfikacje w planach??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

tak próbowalismy tak zrobić. Teraz jest tak, że zakręcone są 3 z 5 grzejniki (2 na parterze, 1 na piętrze w pralni). Jak zakręciliśmy 2 pozostałe na piętrze to wskazania nieznacznie około 0,2-0,3 wzrosły w pętlach w rozdzielniach, w których są te grzejniki ale w pozostałej (1 rozdzielnia na piętrze, w której nie ma żadnego grzejnika) nic się nie zmieniło:-( To znaczy pracują tam tylko 3 sekcje (w przedziale 1-1,5) a reszta (4) są zakręcone.

 

Za radą jednego Forumowicza, zakręciliśmy na chwilę pokrętło przy mieszaczu (na 0)- wskazania rotametrów we wszystkich odkręconych sekcjach wzrosły średnio o 0,5.

Nie zdążyliśmy jeszcze wkręcić tych korków zamiast rotametrów bo później trzeba odpowietrzyć a Mąż jest teraz ciągle w pracy:-(

 

Nie wiem jak ustawia się temp. przy mieszaczu. Pewnie tym pokrętłem - chociaż zakres jest tam od 0-6, więc trzeba metodą prób i błędów.

 

Po regulacji przepływów (wręcz zakręcenia niektórych sekcji) w pomieszczeniach z odkręconymi sekcjami (nawet w sytuacji kiedy odkręcone są 2 z 3 sekcji przypadających na pomieszczenie lub 1 z 2) i wskazaniach rotametrów 0,5-1 - osiągana jest temp. średnio 21C. Więc jest dobrze. Jednak taki efekt uzyskaliśmy kosztem niegrzania w innych pomieszczeniach.

 

Jeśli nic nie da wkręcenie tych korków zamiast rotametrów to na dzień dzisiejszy mamy takie propozycje (zebrane z forum:-):

 

1. 2 mieszacze - pierwszy na mniejszą część budynku (70m2) i drugi na większą część budynku (170m2)

2. 1 mieszacz na mniejszą a na większą pompa+zawór 3D do stertowania temp. +zawór zwrotny

3. 2 pompy na każdą część i wspólne sterowanie temp. przez 4D

4. mieszacz (ten co jest) + mieszacz na zaworze termostatycznym z głowicą

5. mieszacz (przygotowujący wodę na dwie części) + 2 pompy równoległe (po jednej na każdą część)

 

Poprawcie mnie proszę jak coś pomyliłam.

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy koledze vald24 chodzi o to cio mam na myśli że ta pompa co jest powinna styknąć na tą powierzchnię tylko chodzi o przekroje rur przy skrzynkach i te dalsze zasilenia skrzynek zostawić żeby nie rujnować podłóg a do bliższych skrzynek doprowadzić nowe zasilenia .jeśli o to chodzi to z tą wypowiedzia bym się zgodził .poprostu hydraulik troszkę chciał zaoszczędzić na rurach bo jakby były odpowiednie przekroje powinno śmigać jak ta lala bo jak dobrze pamiętam jakieś 5lat temu wykonywaćliśmy instalację budynku ponad 400 m2 i chodzi na dwóch mieszaczach tylko tam jeszcze siłowniki były pozakładane żeby pilnowały zadanej tem. i zabezpieczenie przeciw przegrzaniu i do dzis żadnego problemu :) tylko szkoda że do niedawna nie robiłem zdjęć kotłowni itp. bo teraz by się przydały do strony internetowej która jest w realizacji ale nie ma cio sie martwić odwiedzi się porządnych kijentów i zapewne nie jedną kawę się wypije :) ana mam nadzieję że uporasz się wkońcu z twoją instalacją nie rujnując portwela .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

wkręciliśmy korki zamiast rotametrów do 1 rozdzielni ale trudno powiedzieć czy coś się zmieniło bo na zewnątrz temp -5C/+5C(noc/dzień) zatem cieplej jest w pomieszczeniach ogrzewanych o 2-3C. A przy słonecznej pogodzie trzeba okna otwierać.

 

Instalator proponuje jednak podzielić na dwa obiegi (gdyż Jego zdaniem będzie łatwiej z regulacją temp.). Proponuje zostawić na mniejszą część (70m2) mieszacz, gdyż z prób wynika, że tam sobie radzi (wskazania rotametrów w obydwóch rozdzielniach ponad 2) a na większą (170m2) dać: pompę+zawór trójdrożny+zawór zwrotny. Jeśli to nie pomoże dopiero wtedy zrobić nowe zasilanie do 5 z 6 rozdzielni (do dwóch na parterze - tylko przebicie się przez ścianę w kotłowni, do kolejnych 3 na piętrze - 1 w małej części i 2 w większej- "wydrążenie kanaliku" na rurę w ścianie nad schodami i przejście do pralni i przebicie na hol w mniejszej części- a więc powiedzmy da się przeżyć takie kucie).

 

Proszę napisać co o tym Panowie sądzicie? Jeśli zrobimy nowe zasilanie skrzynek to w Cu 28? 32? Czy jeszcze większej? I teraz jak, do każdej każdej skrzynki osobno, czy 1 rurę do dwóch na parterze i następną do 3 na piętrze?

Teraz chcemy wszystko konsultować z kilkoma fachowcami, bo zaufanie już odeszło daleko:-(

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to możliwe to zasilanie trzeba jednak zrobić oddzielne na każdą szafke i tu wystarczy Cu 22 bez najmniejszych problemów. I wtedy wszystko powinno zadziałać jednak te średnice które zostały zastosowane są za małe duże kryzowanie na trójnikch (zaprasowywanych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja bym się nie bawił żeby robić do każdej skrzynki oddzielne zasilenia tylko pogrubić rury,poprostu każda skrzynka łączona rurą cu22 dwie rury 22 łączone w 28 jeżeli nie ma zbyt dużo pętli można by było zapiąć trzecią skrzynkę a jeżeli np trzecia skrzynka jest od dwóch poprzednich daleko i na rurach jest sporo kolan to pod samą skrzynkę podjechać rurą 28 a przewężenie zrobić na pionie żeby wszystkie skrzynki miały równe szanse .a co do tej drugiej pompy to gdzie ma on zamiar ją wstawić?? czy z mniejszej części 70m2 zasilenie było dociągnięte do kotłowni i oddzielnie z większej części również żeby mógł to rozdzielić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jeszcze moje 5 gr.

Połączenie tych dwoch cześci jest w kotłowni pod pompą.spiete 4 rury w 2 i do pompy.

Co do przeróaki, jak kolejne 6 rozdzielaczy jest zasilanych ta samą rurą to najpierw dałbym dodatkowe rury na 3 szafke i sprawdzilbym przepływy jak bedzie jeszcze malo to bym zasilil 3 i 5 śzafke. No i próby bym robił tanim pexem a docelowo może być miedź.

Edytowane przez Vlad24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dziękuję za odpowiedzi.

 

Tak jak Vlad pisze, teraz w kotłowni są dwa obiegi spięte w 1. Więc to bez problemu da się rozdzielić. Pompa z zaworem 3D byłaby wpięta w kotłowni na większą część mieszacz by został przeniesiony na mniejszą. Dzisiaj pytałam o ceny: pompa Grundfos 40 + zawór trojdrożny - około 600 zł.

 

Vlad - to jest dobry pomysł z próbami na pexie. Można wtedy eksperymentować ze średnicami. Jedynak do szafki nr 5 (parter, część mniejsza) jest najgorszy dostęp (dużo kucia). Zatem trzeba by było ją zostawić na "starych" rurach.

 

A jeszcze pytanie. Jeśli zaślepimy te "stare" rury zasilające rozdzielnie to przecież i tak tam będzie dochodziła woda i tym samym będą stwarzały jakiś opór hydrauliczny?

 

Przeróbki zaczniemy jak jeszcze trochę temp. na zewn. wzrośnie, bo teraz się boję eksperymentować przy 3 miesięcznym dziecku.

 

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję

 

Ana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy aktualnie tak to wygląda?

http://img52.imageshack.us/f/49479208.jpg

 

dodałem też wersje 1 i 2 modyfikacji, w zależności od możliwości połączenia (kucia) i tego, o ile poprawią się przepływy po dodaniu jednej pary dodatkowych połączeń

proszę zmodyfikować rysunek do stanu rzeczywistego jeżeli jest inaczej połączone

zastanawiam się czy nie będzie lepszy efekt jak dodatkowe zasilanie będzie np w rozdzielni 2, a dodatkowy powrót w rozdzielni 4 większej części budynku

 

dotychczasowych połączeń oczywiście nie zaślepiamy, dodajemy tylko dodatkowe by zmniejszyć spadki ciśnień od przewężeń na złączach

Edytowane przez Vlad24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prawde powiedziawszy to dalej pchasz się w eksperymenty i niepotrzebne koszty. Instalację poprostu trzeba bardzo dokładnie przeanalizować i dopiero wtedy wziać się za poprawienie tego całego układu. A nie teraz kombinować z testowaniem na pexach. Pomyśl sobie że jednak to Ty tam bedziesz mieszkać i to pewnie dość długo wiec warto zrobić to raz a porządnie jeśli trzeba to nawet rozkuć cześć podłog ale zrobić te układy tak żeby to działało długie lata.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wiem, że dołożenie rur o większych średnicach byłoby tańszym rozwiązaniem (Mąż skułby ściany pod nowe rury więc to tylko koszty rury) niż pompa i zawór ale jeśli instalator argumentuje to lepszą regulacją w przyszłości to jesteśmy w stanie wydać te pieniądze. Co prawda mamy jakiś projekt instalacji i jakieś wyliczenia (strat ciśnienia i przepływów) ale było dużo zmian (dołożenie dodatkowych rozdzielni i pętli) a zatem tylko pierwszy instalator zna na pamięć naszą instalację:-(. Kolejni instalatorzy przyjeżdżali i mówili...że powinno działać idealnie bo wszystko jest zrobione "zgodnie ze sztuką"... Zatem nie wiemy jak się zabrać do "nowego" projektu i przeliczeń, nie znając dokładnych danych tego co mamy:-( Stąd metoda "prób i błędów" wydaje nam się właściwa. Byleby tylko działało dobrze w następnym sezonie grzewczym.

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Ana

 

jedynie

Tak prawde powiedziawszy to dalej pchasz się w eksperymenty i niepotrzebne koszty. Instalację poprostu trzeba bardzo dokładnie przeanalizować i dopiero wtedy wziać się za poprawienie tego całego układu. A nie teraz kombinować z testowaniem na pexach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.