Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiennik Płytowy C.o


yahman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

(chyba napisałem nie w tym temacie - przekierujcie proszę do Instalacji CO)

 

W instalacji grzewczej popsuł mi się bojler CWU z wężownicą, (przepuszcza wężownica) hydraulik zaproponował aby zamiast kupowania nowego bojlera zastosować wymiennik płytowy 30KW, wraz z pompką ładującą i na razie zastosować bojler jako zbiornik (wężownice zaślepić), a z czasem kupić większy zbiornik koło 500l.

Mówił że w lecie będzie można nagrzewać wodę przepalając krótko w piecu drzewem, (zachwalał przy tym, że ten wymiennik jest bardzo wydajny),natomiast zimą przez cały sezon grzewczy nie będzie konieczne gromadzenie cieplej wody, bo piec będzie nagrzany i ciepła woda będzie bezpośrednio czerpana z wymiennika.

Teraz pytanie, bo boje się jakiś haczyków, czy rzeczywiście jest to tak wydajne i czy podczas kompania się np 2 osób jednoczenie (są dwie łazienki) ta woda w wymienniku zdąży się nagrzać?

 

I może jeśli się zdecyduje to czy jest coś na co należy zwrócić szczególną uwagę?

 

proszę o podpowiedzi i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponuj fachowcowi montaż takiego wymiennika u siebie. A sam zamontuj bojler z wężownicami nawet większy. Przy zastosowaniu wymiennika płytowego jest podwójna wymiana ciepła kocioł wymiennik, wymiennik -zasobnik. Już nie mówiąc o dużym obciążeniu przez wymiennik - kotła (duża moc). To już lepiej zamontować bojler płaszczowy. A kocioł jaką ma moc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł to LING25 25kW,

fachowiec ma właśnie coś takiego zainstalowanego u siebie i nawet zapraszał jeśli by się nie wierzyło że dobrze działa.

 

tylko tu chodzi żeby zrezygnować z bojlera z wężownicą i wodę czerpać bezpośrednio z wymiennika, w lecie natomiast przepalać drzewem i gromadzić ją w jakimś zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momencie poboru wody wprost z wymiennika kocioł musi wygenerować z siebie moc równą zapotrzebowaniu co przy przepływowym wymienniku (a tak jest w przypadku wym. płytowego) czyli ok. 20 - 30 kW w zależności od zapotrzebowania na wodę. Dzieję się tak przy temp. wody ok. 40 st C przy wypływie 11 do 18 l/min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponuj fachowcowi montaż takiego wymiennika u siebie. A sam zamontuj bojler z wężownicami nawet większy. Przy zastosowaniu wymiennika płytowego jest podwójna wymiana ciepła kocioł wymiennik, wymiennik -zasobnik. Już nie mówiąc o dużym obciążeniu przez wymiennik - kotła (duża moc). To już lepiej zamontować bojler płaszczowy. A kocioł jaką ma moc?

nie zgadzam sie...male wezly co i cw z plytowymi lepiej obsluguja pobory szczytowe niz zbiornik pomojajac zlogi wody w zbyt duzym zbiorniku z wezownica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram.. przedmówcę..

Wiecej urządzeń większe straty ciepła

Wymiennik ok... ale w lecie woda musi być uzywana non stop aby nie bylo długiego czasu oczekiwania na ciepłą wodę..

Trzymanie urządzeń w Stand bayu.. non stop załaczających się na maksymalne wydatki wody i nastepnie doregulowywujacych sie do potrzebnego przepływu jest pomyłką która skutkuje czestymi awariami

Poniekad kazdy decyduje sam ale Będzie dzień w który napisane tu słowa staną Panu przed oczami -- wtedy gdy będzie Pan uzytkował taki system i gy przyjdzie placić rachunki które nie mają nic wspolnego z rozkosż korzystania z takich rozwiazań...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

mam nadzieję, że autor nie obrazi się, z uwagi na to że podczepię się pod temat związany z wymiennikiem płytowym.

Otóż, mam pytanie. Planuję założyć taki wymiennik, aby połączyć instalacje grzewczą mieszkania z piecem co. Instalacja w mieszkaniu będzie zamknięta, a piec będzie pracował w układzie otwartym. I teraz problem - czy taki wymiennik może pracować w układzie grawitacyjnym (zarówno od strony mieszkania jak i pieca), albo półgrawitacyjnym (np. wymuszony obieg wody w piecu lub inst. co)? Po stronie pieca podłączony będzie jeszcze bojler na wodę 100l (ale mniejsza o niego). Chodzi o ten wymiennik. Czy lepiej go przewymiarować (pod względem mocy) czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Osobiście mam 30 przy 23kW kotła (polecił hydraulik, który kiedyś miał kłopot ze zbyt małym wymiennikiem).

U mnie działa "częściowo" na grawitacji - tzn. na piętrze jeśli odkręcę zawory grzejniki są ciepłe - ale podobno tak nie powinno być i jest to wypadek przy pracy. Teoretycznie wymiennik ma zbyt duże opory żeby działał grawitacyjnie - u mnie nie ma. Posługuję się głowicami, żeby to wyregulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy 30 kW wymiennik czy 20? Moce te wymiennik ma przy ścisłe określonych parametrach. Każde odstępstwo powoduje ,ze wymiennik ma zupełnie inna moc.

Tu jak się oblicza Obliczenia_wymiennikow.pdf

Przy kupnie takiego wymiennika należy widzieć przy jakich parametrach mamy uzyskamy deklarowana moc przez producenta i takie warunki trzeba zapewnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o

Szanowny Kolego, lista wzorów wyliczeń spowodowałaby ucieczkę mojego hydraulika (chociaż naprawdę porządny człowiek) z placu robót, a ja wtedy byłem na etapie wiedzy, że wymiennik to coś innego niż zasobnik :lol:

:) szkoda, że nie miałem okazji poznać Kolegi i tego forum zanim pomyślałem o budowie domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toteż proponuję zastosować się do danych producenta co do parametrów jakie należy zapewnić aby uzyskać odpowiednie działanie. :o

 

:)

Szanowny Kolego, lista wzorów wyliczeń spowodowałaby ucieczkę mojego hydraulika (chociaż naprawdę porządny człowiek) z placu robót, a ja wtedy byłem na etapie wiedzy, że wymiennik to coś innego niż zasobnik :lol:

:) szkoda, że nie miałem okazji poznać Kolegi i tego forum zanim pomyślałem o budowie domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.