Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja Instalacji Co I Cwu


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam!

 

Chciałbym zmodernizować nieco instalację grzewczą. Po przejrzeniu kilkunastu/kilkudziesięciu wątków dotyczących instalacji CO/CWU mam kilka pomysłów, jednak póki co zależałoby mi na takiej konfiguracji w której nagrzewanie CWU byłoby priorytetem. Z tego co zauważałem, potrzebne by były 2 pompy + odpowiedni sterownik. Do tego chciałbym aby podczas wychładzania się instalacji grzewczej, bojler nie ochładzał się. Tu jak domniemam należałoby zamontować zawór zwrotny. Póki co to wszystko. Pytanie teraz jak to wszystko poskładać żeby wszystko działało prawidłowo?

Obecna stan instalacji został przedstawiony na załączonym rysunku: Rysunek2_Model.pdf

Instalacja jest grawitacyjna, wspomagana pompą zamontowaną na powrocie.

 

Prosiłbym o porady i sugestie co do wykonania tego wszystkiego. Tzn. czy pompy mogą być na powrotach, czy montując zawór zwrotny należy dodać jakieś naczynie przeponowe? Na razie tyle. Szkicu planowanej instalacji na razie nie mam, powstanie jak coś się wyklaruje. :rolleyes:

Opublikowano

Witam! Pompy mogą być na powrotach.Zawór zwrotny pożądany.Naczynie przeponowe i nie tylko (grupa bezpieczeństwa)owszem ale w obiegu wody CWU ,czyli tam gdzie ciepła woda płynie do kranu-nie ma tego na Twoim rysunku.

Opublikowano

Przy instalacji otwartej lepiej gdy pompa jest na zasilaniu inaczej może dochodzić do wyrzucania wody przez naczynie. Naczynie musi być wpięte przed pompą obiegową. No i należy pamiętać, że zawór grawitacyjny nie może pracować z przepływem do dołu.

Opublikowano

No właśnie teraz zawór grawitacyjny jest na przepływie do dołu... :) Wcześniej pompa wraz z zaworem były na zasilaniu, jednak przy jakichś przeróbkach instalator stwierdził, że lepiej na powrocie i tak całe przełożył na powrót.

Wracając do sedna sprawy, to lepiej zamontować obie pompy na zasilaniu, zawór zwrotny za pompą ładowania bojlera, a na wyjściu z bojlera na krany grypa bezpieczeństwa i naczynie przeponowe? Dobrze zrozumiałem, czy jednak coś sknociłem? :rolleyes:

Opublikowano

czy takie połączenie jest właściwe, czy będzie przepływ przez zawór, i czy w ogóle da się połączyć cyrkulacje i zawór termostatyczny

 

 

jak duże opory powoduje taki zawór i jakiej wielkości zastosować by nie było wyraźnego spadku ciśnienia wody

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.