Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakiej Mocy Powinien Być Grzejnik W Pokoju 50m3 W Bloku 1piętro


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Jakiej mocy powinien być grzejnik w pokoju o kubaturze 50m3 (powierzchnia 20m2 i wysokość 2,5m) obecny jest według mnie za słaby.

 

Ogrzewanie jest z kotłowni gazowej , ale każde mieszkanie ma swój termostat i licznik ciepła przed wejściem do mieszkania.

Opublikowano
Witam.

Jakiej mocy powinien być grzejnik w pokoju o kubaturze 50m3 (powierzchnia 20m2 i wysokość 2,5m) obecny jest według mnie za słaby.

 

Ogrzewanie jest z kotłowni gazowej , ale każde mieszkanie ma swój termostat i licznik ciepła przed wejściem do mieszkania.

Liczymy 1,8x22/nie wem gdzie mieszkasz/x1,1 = /A/ W

5,0x22 x0,4 = /B/ W

Wentylacja

25x22x0,5 /wsp 0,34 wg starej normy/ = /C/W

Wiec A+B+C /W/ minmum dla dobranego rzejnika Sumax1,15 na zawór termostatyczny

Jezeli masz zeliwne to każde żeberko ma ok 80W

 

Sprawdz i sobie sam odpowiedz

Pozdrawiam

Opublikowano

Nie bardzo wiem jak mam sobie obliczyć, może podałbyś jakieś objaśnienia co do tych wzorów albo po prostu podał jakiś przybliżony wynik dla takiego pomieszczenia?

Opublikowano

Witajcie, a ja mieszkałem jeszcze 4 lata temu w bloku i wiem, że ustawienia CO są różne - chodzi o temp zasilania grzejników. Trzeba to sprawdzić w ADM czy w innej administracji osiedlowej! Decydują ustawienia wymiennikowni (górne temp zasilania przy max obciążeniu).

 

Upodobania cieplne mieszkańców: jaka temp minimalna w pokoju nawet podczas silnych mrozów będzie jeszcze akceptowalna? Podczas dni cieplejszych posługujemy się głowicą termostat.

 

Zaś straty cieplne mieszkania zależą od przenikalności ścian (ocieplenie?) tudzież okien (plastik, ile W/mkw*K) :o

 

No i dopiero posiadając te dane można odpowiedzialnie dobierać grzejnik, sorki!

Pozdr. Adam

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Takie przybliżone wyliczenie (100W/m2) zazwyczaj wystarcza (budynki budowane są podobnie). Natomiast parametry wody instalacyjnej potrzebne są do dobrania grzejnika. Zazwyczaj producenci grzejników podają jego moc dla 75/65/20. czyli zasilanie 75, powrót 65, temperatura w pomieszczeniu 20 st. C. Przy innych parametrach trzeba zastosować przelicznik podany przez producenta tak dla innych parametrów zasilania jak i dla innej temperatury w pomieszczeniu 9(tabele dostępne na stronach producenta jak i w DTR). Trzeba też uwzględnić strefę klimatyczną. Podana wyżej wartość odnosi się do strefy klimatyczne -18st.C . Przy strefie klimatycznej -20st. C należy dodać 20W/m2, przy -16st. C należy odjąć 20W/m2. Tak samo przy dociepleniu budynku należy odjąć od 20 do 40 W/m2 w zależności od stopnia docieplenia. W łazience zaś ze względu na wyższą temperaturę należy skorygować moc i tak przy 24 st. C należy zastosować mnożnik ok. 1,5 przy tych samych parametrach instalacji (75/65) Współczynniki też znajdują się w DTR grzejników. Przy innych parametrach instalacji współczynniki będą inne. Nie chcę tu bawić się w obliczanie mocy w/g wzorów gdyż te wyliczenia wystarczają. Należałoby też uwzględnić pomieszczenia w/g ścian wewnętrznych oraz pomieszczeń które nie mają styczności ze ścianami zewnętrznymi i stropami. I tu zaczynają się komplikacje. lepiej mieć lekko przewymiarowany grzejnik niż za mały. To zawsze załatwi zawór termostatyczny, natomiast niedomiaru niczym nie uzupełnimy. Po prostu grzejnik taki sprawdzi się również przy niższych temperaturach zewnętrznych, które zdarzają się rzadko ale i wtedy nie będzie dyskomfortu cieplnego.

Rozpisałem się ale temat generalnie jest obszerny jeśli chodzi o dokładne rozpatrzenie problemu.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.