Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy piec, stara instalacja


bodek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Krótkie pytanko: czy mogę wpiąć do starej instalacji (żeliwne kaloryfery z masą wody, instalacja grawitacyjna, bez bojlera) piec na eko-groszek? Chce dodatkowo wpiąć w obwód bojler 150-200 l wspomagany grzałką. Pewnie będzie potrzebna pompka, może jakiś zawór 3d lub 4d, czy coś jeszcze?

Zaczynam modernizację kotłowni, pomyślałem że zacznę od pieca i od razu załatwię temat c.w.u

 

pozdro

bodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz - ja miałem dokładnie taką samą sytuację - przebudowałem jedynie instalację przy piecu montując zawór 4-d i bojler 200l (instalacja do bojlera jest w miedzi). Polecam zawór 4d.

 

Ogrzewanie CWU za pomocą pieca na ekogroszek bardzo polecam - grzeję nawet latem - wychodzi mi jakieś 100 kg groszku na miesiąc (3 osoby).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, resztę instalacji zrobię potem ;)

Czy w twoim przypadku rurki miedziane są koniecznością, czy wstawiłeś je dlatego że miedź jest generalnie lepszym materiałem do instalacji tego typu?

Myślę że nie ma przeciwwskazań żeby zrobić instalację w 100% ze stali, lub pex ?

 

pozdro

bodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli na tą chwilę wymieniasz tylko kociołek a modernizacja CO w przyszłości to ja do tej przyszłości. Zdecydowanie PEX. Jeśli tylko jesteś tak jak ja typem – Zosia Samosia to zachęcam do wykonania instalacji samemu na PEX-ie. Zaoszczędzone pieniądze można wydać na wakacje lub jeszcze lepiej na komfortowe sterowanie całym CO. Bezpiecznie, komfortowo, tanio, z satysfakcją.

 

PS; Jeśli kolega się zdecyduje podeśle fotografie swojego rozwiązania na priv email.

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie posiadam takich możliwości na forum. Nie wiem dla czego ale pliki nie chcą się załączać. Może dlatego że moje łącze pozostawia wiele do życzenia.? Administrator przestawiał coś w ustawieniach ale na nic się zdało. Chętnie zamieszczę fotografie jeśli tylko będę miał taką możliwość. Forum ma służyć innym.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Krótkie pytanko: czy mogę wpiąć do starej instalacji (żeliwne kaloryfery z masą wody, instalacja grawitacyjna, bez bojlera) piec na eko-groszek? Chce dodatkowo wpiąć w obwód bojler 150-200 l wspomagany grzałką. Pewnie będzie potrzebna pompka, może jakiś zawór 3d lub 4d, czy coś jeszcze?

Zaczynam modernizację kotłowni, pomyślałem że zacznę od pieca i od razu załatwię temat c.w.u

pozdro

bodek

Witam

 

Ja mam piec tłokowy w instalacji grawitacyjnej, grzeje super. Piec mam z wężownicą to nie potrzebuję

żadnego bojlera, mam cały czas ciepłą wodę z pieca. Na grzejnikach zawory termostatyczne - przy zakupie trzeba wybrać te z dużym przelotem. Na razie chodzi czwarty sezon. Pompki ani zaworu trójdrożnego nie mam. Jakiegoś zużycia kotła ani kondensacji w kanałach nie zauważam bo popiół w wyczystce jak mąka. Producent kotła zaznaczył w gwarancji minimum zadane na sterowniku 50st C.

Pozdrawiam

Krzychu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam.

 

Krótkie pytanko: czy mogę wpiąć do starej instalacji (żeliwne kaloryfery z masą wody, instalacja grawitacyjna, bez bojlera) piec na eko-groszek? Chce dodatkowo wpiąć w obwód bojler 150-200 l wspomagany grzałką. Pewnie będzie potrzebna pompka, może jakiś zawór 3d lub 4d, czy coś jeszcze?

Zaczynam modernizację kotłowni, pomyślałem że zacznę od pieca i od razu załatwię temat c.w.u

 

pozdro

bodek

 

 

Witam miałam dokładnie ten sam dylemat w tamtym roku na wiosne.Piec z lat 70 padł i lato było na przemyślenia ale do rzeczy mam nowy na eko groszek instalacja żeliwna masa wody do ogrzewania.Efekt super cieplutko mimo że zima łagodna nie spędzasz czasu w kotłowni,dostępność opału znośna jedynie cena mogłabybyć niższa.Piony i grzejniki zacznę wymieniać w tym roku pomału.Bojler tez założony 160l pompke mam nie mam zaworu 4d i to jest cała kotłownia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...

Witam wszystkich mam podobny problem u rodziców padł stary piec smieciuch i wymienili na ekogroszek za moja namowa i teraz problem taki ze instalacja stara grube rury stalowe wszedzie stare grzejniki zeliwne powierzchnia domu ok 200 m2 i piec dlugo chodzi zeby dobic do zadanej temperatury ok 12-20 min i w podtrzymaniu ok 10 min i spada o 3 stopnie i tak w kolko to wychodzi bardzo duzo groszku na dobe czy stara instalacja ma az taki wpływ na to??? Ja u siebie tez mam piec na eko i mi spokojnie wytrzymuje 30 min i dluzej w podtrzymaniu tyle ze ja mam nowa instalację poradzcie cos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaizolować dobrze grube rury w piwnicy i grzać ciągle bez wyłączania pompy. Moim zdaniem tu lepiej spisze się 3D/4D  plus sterowanie pogodowe niż głowicę termostatyczne.

Kocioł spała tyle, ile dom traci. Pod warunkiem, że nie wypuszczasz energii w komin ani do popielnika i kocioł ma normalną sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 26.03.2008 o 18:50, dora napisał:

 

 

Witam miałam dokładnie ten sam dylemat w tamtym roku na wiosne.Piec z lat 70 padł i lato było na przemyślenia ale do rzeczy mam nowy na eko groszek instalacja żeliwna masa wody do ogrzewania.Efekt super cieplutko mimo że zima łagodna nie spędzasz czasu w kotłowni,dostępność opału znośna jedynie cena mogłabybyć niższa.Piony i grzejniki zacznę wymieniać w tym roku pomału.Bojler tez założony 160l pompke mam nie mam zaworu 4d i to jest cała kotłownia

Witaj i tak ma być proste urządzenie bez bajerów a skuteczne. Pozdrawiam.

W dniu 15.03.2008 o 22:44, Krzychu82 napisał:

Witam

 

Ja mam piec tłokowy w instalacji grawitacyjnej, grzeje super. Piec mam z wężownicą to nie potrzebuję

żadnego bojlera, mam cały czas ciepłą wodę z pieca. Na grzejnikach zawory termostatyczne - przy zakupie trzeba wybrać te z dużym przelotem. Na razie chodzi czwarty sezon. Pompki ani zaworu trójdrożnego nie mam. Jakiegoś zużycia kotła ani kondensacji w kanałach nie zauważam bo popiół w wyczystce jak mąka. Producent kotła zaznaczył w gwarancji minimum zadane na sterowniku 50st C.

Pozdrawiam

Krzychu

Witaj, te zawory termostatyczne dlaczego mają być z dużym przelotem.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.