Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam!

 

Chcę założyć oc na gaz z kotłem o zamkniętej komorze w mieszkaniu 55 m w starym budownictwie na parterze. Budynek ma 2 piętra, a raczej 1 piętro i poddasze.

 

Kocioł my być założony ok. 1-2 m od ściany zewnętrznej budynku od strony podwórka.

Podczas wstępnej rozmowy z wykonawcą wyjaśniono mi, że komin dymowy to rodzaj wypustu rurą na ścianę zewnętrzną.

 

Kwestia sporna to komin wentylacyjny:

- Jeden z kominiarzy stwierdził, że konieczne będzie pociągnięcie rury kominowej nad okap, dla innego kominiarza wystarczyłaby rura pod okap.

 

- Wykonawca twierdzi, że ewentualnie możliwe byłoby załatwienie wentylcji zwykłą kratką wentylacyjną na ścianie zewnętrznej, co mnie oczywiście najbardziej interesuje.

 

Jak to rzeczywiście wygląda według przepisów? Możliwa jest w tym konkretnym przypadku kratka wentylacyjna ewentualnie z dodatkowym wentylatorem?

Opublikowano

Przepisy mówią o wyprowadzeniu kanału wentylacyjnego nad dach.

 

Kanały wentylacyjne muszą spełniać następujące wymagania:

 

Przebieg. Na całej długości kanały powinny być prowadzone pionowo; dopuszcza się jedynie ich niewielkie odchylenie od pionu - do 30 stopni.

 

Minimalne wymiary:

 

# przekrój kanału prostokątnego - 160 cm2, przy czym żaden z wymiarów nie może być mniejszy niż 10 cm;

 

# średnica kanałów okrągłych - 15 cm;

 

# minimalna długość kanału, gwarantująca uzyskanie odpowiedniego ciągu - 5 m.

 

Wyprowadzenie ponad dach. Kanały powinny być wyprowadzone ponad dach, na wysokość i w miejscu, gdzie zminimalizowane jest ryzyko powstawania zjawisk wywołujących zakłócenia ciągu kominowego - a więc w odpowiedniej odległości od kalenicy, nadbudowy budynku i wysokich drzew. Komin wentylacyjny powinien być zwieńczony od góry czapką kominową, a wyloty kanałów umieszczone z boku - "na przestrzał" - i najlepiej zabezpieczone kratkami.

 

Ocieplenie. Kanały prowadzone przez pomieszczenia nieogrzewane oraz na całej długości ponad dachem powinny być ocieplone.

Opublikowano
§ 170. 3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno‐spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.

Opublikowano

Dziękuję za odpowiedź!

 

Rozmawiałem na ten temat już z paroma fachowcami z branży i otrzymałem najprzeróżmiejsze odpowiedzi odnośnie konkretnego przypadku, od zupełnie skrajnych jak...

- wentylacja wcale nie potrzebna

- rura wentylcyjna niezbądna aż nad dach; również rura spalinowo-powietrzna konieczna nad dach

 

... aż po całą gamę opini znajdujących się miedzy tymi dwiema skrajnymi.

 

Poniewż wygląda na to, że będę musiał przekonać kominiarzy, albo oni mnie, odnośnie tego co wystarczy czy też co jest konieczne, bardzo mnie interesuje uzasadnienie na podstawie aktualnych przepisów.

 

Dlatego proszę, jeśli możliwe, o zacytowanie konkretnych treści przepisów uzasadniająch własne opinie.

 

Z góry dziękuę i pozdrawiam :-)

 

 

...niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji...

:-) Cytat ten brzmi oczywiście bardzo przyjemnie. Ale jak go prawidłowo czytać?

Czy oznacza to wentylację według własnego "widzimisie", a więc również ok, jeścli z niej zupełnie zrezygnuję? Czy wentylacja musi być, i to koniecznie zgodna z odpowiednimi normami przewidzianymi dla danego pomieszczenia? A jeśli taka: to jak konkretnie jets wystarczająca?

Opublikowano
Czy wentylacja musi być, i to koniecznie zgodna z odpowiednimi normami przewidzianymi dla danego pomieszczenia? A jeśli taka: to jak konkretnie jets wystarczająca?

 

Trzeba to sprawdzić w starych przepisach - takich jakie obowiązywały w momencie budowy twojego domu. A tak w ogóle to nie szukaj odpowiedzi u kominiarza, tylko u projektanta twojej instalacji gazowej.

Opublikowano

No tak, ale projekt zrobiony jest na kocioł z komorą otwartą, a ja chcę komorę zamkniętą.

 

Projekt przewiduje nawiew jako kratka przy podłodze oraz wentylację wywiewną nad dach.

 

budynek jest jeszcze przedwojenny, poniemiecki na pomorzu, a do tej pory w łazience nie było żadnej wentylacji.

Opublikowano

Łazienka powinna mieć swoja wentylację, dlatego warto ja zrobić. Obecnie przyjmuje się, że wentylacja w mieszkaniu powinna znajdować się w kuchni i łazience. wentylacja odbywa się poprzez pomieszczenia (pokoje, przedpokój) do kuchni i łazienki. zapobiega to migracji wilgoci i zapachów z tych właśnie pomieszczeń. Dane na temat wymagań znajdziesz w Prawie Budowlanym ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY)

z dnia 12 kwietnia 2002

w sprawie warunków,jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Dział III budynki i pomieszczenia

Rozdział 6 pomieszczenia higieniczno sanitarne

oraz

dział IV Wyposażenie techniczne budynków

rozdział 4 instalacje ogrzewcze

rozdział 6 wentylacja i klimatyzacja (całość ale w tym paragraf 150)

wraz ze zmianami z ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY)

z dnia 12 marca 2009

Opublikowano
No tak, ale projekt zrobiony jest na kocioł z komorą otwartą, a ja chcę komorę zamkniętą.

 

Projekt przewiduje nawiew jako kratka przy podłodze oraz wentylację wywiewną nad dach.

 

budynek jest jeszcze przedwojenny, poniemiecki na pomorzu, a do tej pory w łazience nie było żadnej wentylacji.

Wymagania co do montażu są podobne i nie ma znaczenia czy kocioł jest z komorą zamkniętą czy otwartą, musi być kratka wywiewna w pomieszczeniu gdzie zamontowane jest urządzenie gazowe. Przy kotle z komorą zamkniętą ważne jest miejsce poboru powietrza do spalania. I tu mogą być dwa warianty rozwiązania pobór powietrza z pomieszczenia gdzie zamontowany jest kocioł (wymagania takie same jak dla kotła z komorą otwartą czyli nawiew, wywiew i kubatura min 8m3) przy poborze powietrza z zewnątrz lub przez przewód spalinowo-powietrzny(wymagane jest kratka wywiewu i kubatura 6,5m3). Kolega "guitar" podał Ci wszystkie przepisy, i musisz dostosować się do tych przepisów. Może być to trochę uciążliwe lub trochę kłopotliwe (ze względu na wiek budynku) ale tak po prostu trzeba. I nie kombinuj bo nie ma co ryzykować własnym bezpieczeństwem

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Serdeczne dzięki za wyjaśnienia.

 

....nie ma znaczenia czy kocioł jest z komorą zamkniętą czy otwartą, musi być kratka wywiewna w pomieszczeniu gdzie zamontowane jest urządzenie gazowe...

 

Chętnie bym ją zamontował, ale sprawa się skomplikowała: Wykonawca rozmawiał z kominiarzem i projektantem. Ja przy tych rozmowach nie byłem.

Ustalił z kominiarzem, że kratka wywiewna wystarczy i byłoby zatwierdzone.

 

Jednak projektant, który ma dopasować projekt do komory zamkniętej (zrobiony początkowo na komorę otwartą) nie chce się zgodzić i twierdzi, że konieczna będzie rura wentylacyjna pod dach. Kratka wywiewna dla niego nie wystarczy.

 

Przecież to świra można od tego dostać. Co wy na to i co polecacie?

Opublikowano

Jasne, jak coś jest konieczne według przepisów, to nie ma co dyskutować.

 

Ale myślałem, że sens kotłów z komorą zamkniętą jest, by uniknąć problemów związanych właśnie z brakującymi kominami. Kocioł jest przecież szczelnie zanmknięty i ani się z niego nic nie ulatnia, ani nie potrzebuje powietrza z pomieszczenia na spalanie. Dlatego zwykła kratka wentylacyjna napewno zapewniłaby w tym przypadku wystarczającąc wentylację.

 

§ 170. 3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji

 

Czy kratka wentylacyjna na ścianie na zewnątrz to nie wentylacja?

Opublikowano

Wentylacja jest wymagana niezależnie od kotła. Patrz przepisy. W przypadku kotła z otwarta komorą są one zaostrzone, przy komorze zamkniętej wystarczy wentylacja normalna. Generalnie wentylacja powinna być w kuchni i łazience a pozostałe pomieszczenia sa wentylowane poprzez te pomieszczenia.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.