Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Sześć zaworów zwrotnych zbędnych: cztery pokazane na schemacie w okolicy grupy bezpieczeństwa i dwa na powrotach z obwodów c.o.

Zawór zwrotny w okolicy zaworu różnicowego powinien być wpięty szeregowo z pompką (dokładnie - w kolejności od strony kotła: filtr, pompka, zawór zwrotny). Zawór różnicowy powinien być równolegle do takiego zestawu.

Opublikowano
Zawór różnicowy powinien być równolegle do takiego zestawu.

panie recenzencie do czego słuzy zawór róznicowy w układzie zamknietym ??!!

 

rysujac schemat trzeba rozumiec co do czego słuzy bo kopiowanie prowadzi do takich sytuacji j/w

Opublikowano

Kocioł z wyglądu na paliwo stałe, układ zamknięty, a co poza grupą bezpieczeństwa i naczyniem przeponowym zabezpiecza kocioł? Poczytaj trochę o zamkniętych instalacjach grzewczych z kotłem na paliwo stałe, w zakładce najpopularniejsze artykuły znajdziesz więcej informacji (nie pisz tylko że u ....... taki układ "śmiga aż miło")

Opublikowano

Dziękuję za zainteresowanie moim schematem wiem że nie jest idealny dlatego tu jestem i mam nadzieję ze uda mi się go poprawić dzięki waszej pomocy.Troszkę go przerobiłem proszę o opinię i uwagi .

Opublikowano

Najwarzniejsza informacja nie jestem hydraulikiem zatem proszę nie traktować moich uwag jako ostateczne.

Chciaż spotkałem na swojej drodze pseudohydraulików którzy trudnia się wykonywaniem instalacji hydraulicznych i traktuja to jako sposób na życie ale ich wiedza pozostawia wiele dożyczenia

 

Drugi układ podoba mi się bardzie z tego wzgledu, że jest to układ otwarty a z piecami na paliwo stałe tylko takie muszą pracować zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2002 nr 75 poz.690)

 

Mam nastepujace uwagi:

1. Zawór trójdrozny powinien być tylko jeden w układzie podłogówek aby zmniejszyc temperaturę wody zasilajacej ok.40st. Wówczas nalezy w tym układzie zastosować pomkę ale rownież dwa zawory aby w przypadku demontazu nie było konieczne spuszczanie wody z układu. Gdy podłogówki nie stanowi znacznego udziału w ogrzewaniu domu mozna pokusić sie o zastasowanie zaworów na powrocie tzw. RTL-i. Woda w takim przpadku wpływa do podłogówki taka jak jest w układzie pieca (50-75st) ale wylatuje dopiero jak osiagnie temperaturę zadaną (15-40st). Jest to dobre rozwiązanie w przypadku stosowania tylko ogrzwania podłogowego na niewielkich powierchniach, np. wiatrołap, łazienka, kuchnia. U mnie sprawdza się taki układ idealnie.

 

2. Ukł. bezpieczeństwa a mianowicie zawor róznicowy oraz równolegle pompę C.O nalezy zamontować bezposrednio nad piecem. Ważne aby rura wzbiorcza była wpięta pod zawór róznicowy i pompę aby zbiorniczek mógł kompensować róznice objętosci wody w czasie nagrzewania sie pieca bez wrostu ciśnienia i wytwarzac ciśnienie na zasilaniu pompy.

 

3. Minimalne wewnetrzne średnice rur powinny wynosić

- rura bezpieczeństwa 25mm

- rura wzbiorcza 25mm

- rura odpowietrzajaca 25mm

 

4. Naczynie wzbiorcze oraz rura bezpieczeństwa i wzbiorcza powinny być zamontowane w miejscu w którym temperatura powietrza nie spada ponizej 5 st. Zamarzniecie wody w zabezpieczeniu jakim jest naczynie wzbiorcze moze spowodować zagrożenie (np. wzrost cisnienia i wybuch pieca)

 

 

Dlatego dla własnego bezpieczeństwa przed przstąpieniem do wykonania najlepiej zasięgnąć opini uprawionego projektanta CO, zrobi on projekt instalacji wg obowiązjacych przepisów i do naszych potrzeb (koszt ok. 500zł).

Opublikowano

Dziękuję za cenne rady.Podłogówka na parterze będzie miała trzy pętle do ogrzania około 70 m2.Piec na paliwo stałe SOLEI EKO-KWR 20 KW.Troszkę dorysowałem jeszcze do schematu ,czy ma ktoś jeszcze jakieś uwagi do tego schematu.Proszę o szczerą wypowiedź.

Opublikowano

widze ze masz okropny metlik w głowie i sam nie wiesz co robic , bo zmieniasz co rusz na gorzej

ostatnia zmiana to kompletna klapa swiadczy ze nie wiesz co jak ma działac

wiec odłóz rysowanie do czasu jak sie wiecej naczytasz ( nauczysz )

napisz dokładnie swoje załozenia co i jak chcesz grzac , podłogówka ma 70 m2 czy cały parter

Opublikowano

Widzę że wejście na to forum to dla mnie porażka bo nic się nie dowiedziałem konkretnego .A pisanie że brak mi wiedzy to jakieś SAMOCHWALSTWO bo jak bym ją miał to by mnie tu nie było ,chyba oczywiste.

Opublikowano

Czy jest ktoś na tym forum na tyle mądry aby patrząc na mój schemat powiedział mi co jest źle i jak poprawić ,bo już nie wiem czy jest dobrze czy klapa.Oto rysunek.

Opublikowano

Ogólnie jest ok, przesuń tylko trójnik łączący zasilanie z zaworem trójdrogowym na powrocie za pompę a nie przed (bo pompa będzie zasysać wodę z powrotu a ma podnieść temperaturę na nim) w sumie nie ma Ci co za bardzo mieszać z resztą bo jest przejrzyście i ok. Jeśli coś pozostaje do dyskusji jeszcze to sposób podłączenia naczynia wyrównawczego. Pozdrawiam

Opublikowano

Dziękuję za zainteresowanie i poradę poprawiłem zawór trójdrożny,ale nie wiem o co chodzi z podłączeniem zbiornika wyrównawczego co z nim nie tak.

Mam jeszcze pytanie czy oprócz manometrów ciśnienia i temperatury coś jeszcze brakuje oraz czy starczy tyle zaworów zwrotnych.

Mój układ jest trochę dziwny ale taki potrzebuję bo w piwnicy mam suszarnię i tam potrzebuję grzejnik, na parterze około 70 m2 powierzchni podłóg z podłogówki plus dodatkowo grzejnik w łazience ,korytarzu i w garażu ,a na piętrze 7 grzejników i podłogówka z powrotu z grzejnika łazienkowego drabinkowego na zaworze RTS.

Może ktoś mi powie czy ten układ się sprawdzi.

post-14997-1265287577_thumb.jpg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.