Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie. Prosił bym zainteresowane osoby o opinie na temat mojej instalacji. Instalacje pracuje już długo jeśli chodzi o kocioł na ekogroszek i bufory. Tu za dużo się nie zmieniło. Schemat jest uproszczony. Nie zaznaczyłem zaworu termostatycznego między kotłem na ekogroszek a buforami oraz pomp w tym układzie. Tutaj wszystko zostaje po staremu bo działało to bardzo dobrze. 

Ale doszła pompa ciepła. Bardzo chętnie wysłucham opinie i wejdę w polemikę. Jeśli ktoś zechce pomocnudostepnieniczywiaciebwiecej szczegółów. 

instalacja(1).pdf

Opublikowano (edytowane)

Za bardzo nie rozumiem tego wymiennika płytowego,  po co on jest skoro pompa ciepła jest też bezpośrednio połączona z co

A gdzie jest pompa co, no i czy tam jeszcze jest sprzęgło hydrauliczne?

Ten drugi bufor jakoś dziwnie podłączony, nie ma z niego wyjścia ciepłej wody? W sumie to nie rozumiem w ogóle jak te bufory funkcjonują, którędy w tych rurach i w jakim kierunku płynie woda?

Edytowane przez nightwatch
Opublikowano

Wymiennik płytowy to trochę melodia przyszłości choć nie wykluczam że zrobię to w ciągu najbliższych tygodni. Ten wymiennik po to jest bo od wtórnej strony będzie woda użytkowa. Pompa nie będzie grzała wody przez weOwnice tylko wodę użytkową przez wymiennik płytowy. Od strony kotła mam wszystko co trzeba. Jest pompa kotłowa. Zawór termostatyczny 65stopni. Za rozdzielaczem grup pompowych są pompy z zaworami 3d termostatami pokojowymi itd... pełna automatyka.  Nie chciałem umieszczać wszystkiego zwłaszcza od strony kotła w schemacie bo niepotrzebnie by to tylko go skomplikowało. Sprzęgła nie ma są 2 bufory spiete szeregowo które pełnią rolę też sprzęgła hydraulicznego. 

Opublikowano

Buforow nadal nie rozumiem. Ale wymiennik już tak, to zamiast drugiej wężownicy w baniaku cwu. Choć w sumie chyba można było po prostu podłączyć PC do tej która już jest, równolegle z kotłem co?

 

Opublikowano
22 godziny temu, Pawel1984 napisał(a):

Czego nie rozumiesz w buforach?

Nie jest dla mnie jasne w którą stronę będzie woda przepływać w tych buforach i rurach powrotnych. I właściwie po co te bufory są, bo wygląda jakby nie były w ogóle używane przy grzaniu kotłem. 

Jeśli chodzi o opinie to robisz podobnie jak ja, tzn instalacja przewiduje ileś tam możliwości które można sobie wybrać zamykając lub otwierając różne zaworki. Ale ja już zmierzam do konkluzji że na końcu zostanie jeden wariant , a połowa zaworków i połączeń jest niepotrzebna. No ale były potrzebne żeby się przekonać. 

Kilka postów temu wypisałem swoją opinię na temat buforow i zaworów mieszających przy pompie ciepła i jest ona taka że te rzeczy są dla kotłów na paliwo stałe, a przy pompie ciepła bezużyteczne lub nawet szkodliwe. Kocioł najlepiej pracuje na wyższej temperaturze wody, a pompą ciepła tym lepiej im woda zimniejsza. Podnoszenie temperatury wody powrotnej zmniejsza cop.

Ale to tylko opinia na podstawie pierwszych testowych uruchomień i obserwacji.

PS jaki ciepłomierz wykorzystasz? Tzn typ, średnica? Zaopatrzyłem się na aliexpress w ciepłomierz ultradźwiękowy średnicy dn25, czeka na montaz. Ale jego wewnętrzny otwór jest dość mały, na oko 17-18mm. Mam wątpliwości czy nie będzie to wąskie gardło. Na obiegu PC instalował bym DN32 raczej.

Opublikowano

A więc tak. Bufory tak połączone działają doskonale. To że wyjście z buforów na instalację jest u góry pierwszego bufora powoduje że woda niemal od razu trafia na instalację a nadmiar ciepła zostaje w buforach. W przypadku kotła na paliwo stałe stabilizuje to jego prace oraz pracę instalacji grzewczej w domu. Zawory na powrotach poprzez zakręcenie jednego lub drugiego powoduje że mogę korzystać z 500l lub 1000l. Bufory wraz z kotłem z podajnikiem niby nie potrzebne ale te 500l fajnie stabilizuje pracę kotła( w kotle 80 stopni- czyste spalanie).

A teraz do pracy PC z buforami. Nie wiem czy będzie potrzeba korzystania z 1000l ale to nie problem bo wystarczy przekręcic jeden zawor i mam 500l.  Na wyjściu z buforów mam rozdzielacz grup pompowych na (na razie) dwa obwody. Parter i piętro. Parter i piętro potrzebują innej temperatury pracy więc mam zamiar napisać automatykę by bufor(y) grzały tylko 5 stopni więcej bufory niż wynika to z potrzeby jaka ma iść temperatura na obieg grzewczy z wyższą temperatura. Ale zawory 3d mają być praktycznie otwarte w 100 (jeden będzie lekko przykręcony).

Tak zrobiona instalacja daje rozne możliwości. Mam kilka ciepłomierzy, liczników prądu co spowoduje że metoda prób i błędów dojdę do najlepszego ustawienia. 

Bufory też są z tego powodu że mam trochę PV (17kWp) i 50 kWh magazyny. Więc zima będę korzystał z taryfy tańszej do grzania by w dzień z tego korzystać. Dodatkowo w okresach jak ostatni marzec grzałki (12kW i 6kW) będą dogrzewac bufory bezposrednio w czasie pracy pompy ciepła. Jeśli będą serio niskie temperatury to korzystać będę z ekogroszku i to ekogroszek będzie podstawowym źródłem ciepła. Pompa ciepła to taki kaprys by wykorzystać zgromadzone środki z depozytu. A że mam jak wspomniałem trochę pv i magazynu a zarządza tym GbbOptymizer myślę że trochę tys środków się odłoży. 

 

Opublikowano (edytowane)

Z pewną taką nieśmiałością, wtrącę swe trzy grosze do dyskusji. 

Czy pompę ciepła należy podłączyć do bufora ?.
Wszystko zapewne jest dokładnie zapisane w DTR, dział instalacja pompy ciepła.

To jest wyłącznie moje zdanie, tak duże bufory zładu wody mogą mieć zastosowanie tylko w przypadku pomp ciepła ON-OFF.
Ponadto bezpośrednie połączenie kotła stałopalnego, bufora i pompy ciepła nie jest "higieniczne".
 

5 godzin temu, Pawel1984 napisał(a):

,,,, Tak zrobiona instalacja daje rozne możliwości. Mam kilka ciepłomierzy, liczników prądu co spowoduje że metoda prób i błędów dojdę do najlepszego ustawienia. 

Bufory też są z tego powodu że mam trochę PV (17kWp) i 50 kWh magazyny. Więc zima będę korzystał z taryfy tańszej do grzania by w dzień z tego korzystać. ,,,,

,,,,Pompa ciepła to taki kaprys by wykorzystać zgromadzone środki z depozytu. A że mam jak wspomniałem trochę pv i magazynu a zarządza tym GbbOptymizer myślę że trochę tys środków się odłoży

   

Jestem w tym obecnym świecie, tak jakby zbłąkaną owieczką.
Nie odważę się wypytywać Piotra_M_ o szczegóły, ale po Twoich słowach, to ten GbbOptymizer, jawi mi się jak Koparka Krypto Walut

Czy mógłbyś szanowny kolego @Pawel1984 uchylić rąbka tajemnicy, co do zasad tej tajemniczej metody pozyskiwania " tys środków ".

 

 

 

Edytowane przez Andrzej_M_
Opublikowano

Nie wiem o co chodzi z tą higieną. Bufory pełnią również sprzęgła hydraulicznego. Są to dwa autonomiczne obwody. Ja mam grzejniki gdzie w jednym grzejniku 1,8m długi i 60cm wysoki jest 1,7l wody. Ten zlad właśnie jest potrzebny do stabilnej pracy. Pytanie czy aż 1000l myślę że nie ale 500l myślę że będzie ok. Zresztą robiąc tak instalacje jak robię mam możliwość konfiguracji jej po jej zmontowaniu. A co go Gbb. Podobno za miesiąc kwiecień bodajże płacą ok 16 groszy za kWh. Ja mam sprzedaż po cenie dynamicznej a kupno w taryfie G12 Tauron. Od czerwca przechodzę na pstryk. Sprzedaż i kupno po cenie dynamicznej. Tylko takie systemy i duże magazyny będą mieć prawo zastosowanie w optymalizacji w przyszłości. Na tym będzie polegać stabilizacja sieci.  U mnie średnie ceny sprzedaży są wyższe niż 16 groszy. Dołączam screen z ostatnich miesięcy.

Screenshot_20250511_163636_Chrome.jpg

Screenshot_20250511_163710_Chrome.jpg

Opublikowano

Ok ta fotowoltaika chyba wszystko tłumaczy, zwłaszcza te grzałki w buforach. 

Skończyłem wczoraj przeróbki swojej instalacji,  miało być tylko wpięcie PC przez wymiennik ale jak już poczułem się pewniej jako hydraulik go poszło dalej, tak ze większość rur w kotłowni zrobiłem już od nowa wg swojego projektu. Dziś wpiąłem ten chiński ciepłomierz w obieg CO, wydaje się że nie ogranicza jakoś specjalnie przepływu. I zero wycieków tym razem, czuję się prawie fachowcem..

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.