Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprawdzenie Instalacji Co


sxe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam to mój pierwszy post , ale przeczytałem już sporo cennych postów

Postanowiłem w swoim domu wymienić instalacje starą (grawitacja) na nową miedzianą pod tynkiem.

Instalacje wykonuje 4 osoby i są na t chwilę na etapie montażu ogrzewania podłogowego.

Podczas oględzin przed remontem instalator zaproponował układ zamknięty (poprzednio otwarty) ze zbiornikiem przeponowym ( na zasilaniu).

Będąc laikiem zgodziłem się , miało być estetycznie (brak zbiornika i rur w łazience).

Instalacja ma 4 odnogi (tak jak na schemacie) .

Po uruchomieniu jednego pionu manometr doszedł do 0.18Mpa zapowietrzyło grzejniki, na tą chwilę pracują 2 piony (12 grzejników) ciśnienie 0.08-0.14Mpa , ale fachowiec mówi , że docelowo może być do 0.18Mpa.

Wszystko fajnie , ale czytam , że mój piec jest na max 0.15Mpa.

Postanowiłem skonsultować się z firmą Stalmark i dowiedziałem się , że aby zachować gwarancję trzeba instalować w systemie otwartym.

Pan ogólnie odradzał ze względu na trwałość kotła oraz instalacji przy wahaniach ciśnień.

Zaproponowałem też koncepcję instalatorowi o układzie otwartym i powiedział , że może przerobić( pion jeszcze nie zalepiony tynkiem). Jeżeli ktoś może podpowiedzieć to proszę o sprawdzenie poprawności instalacji

Dodam , że na tę chwilę pracuje jako układ zamknięty(odpowietrzniki na kaloryferach).

Wszystkie kaloryfery grzeją poprawnie.

Kocioł pracuje (35-40 st) na piecu ze względu na dosyć mokry i bardzo spiekalny miał 23 kJ/KG

post-14075-1264540177_thumb.jpg

post-14075-1264540191_thumb.jpg

post-14075-1264540205_thumb.jpg

post-14075-1264540215_thumb.jpg

post-14075-1264540229_thumb.jpg

post-14075-1264540235_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po moich naleganiach instalator zamontował zbiornik w łazience przelew do kanalizacji rura w zasilaniu bez zaworów .

Mam jeszcze pytanie :

Nie mam żadnych zaworów 3 i 4 drogowych , bo twierdzi on , że to strata kasy .

Mam założone rozdzielacze tak jak na zdjęciach i 3 podłogówki z zaworami takimi jak na grzejnikach (jeszcze w zasadzie nie gotowe)

Przyznam szczerze , że piec ma problem z osiągnięciem temp 50stopni.

Wprawdzie na poprzednim układzie grawitacyjnym (bez żadnych zaworów) też miał z tym problem , ale wydaje mi się to podejrzane.

Co prawda opał , który mam (miał 23 KJ/kg) jest wilgotny i strasznie się szlakuje to na 12 kaloryferów aktualnie pracujących bez bojlera 3 podłogówek 2 drabinek (które nie są podłączone) to jakoś marnie widzę osiąganie tych temperatur.

Proszę o rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze kto Ci dobierał ten kocioł i na podstawie jakich wskaźników 160 m2 ogrzewanej powierzchni i 30 kW mocy kotła(???). Oczywiście układ powinien być otwarty, co do zaworu 3D lub 4D to większość producentów zaleca stosowanie zabezpieczenia przed niską temperaturą powrotu ( często jest warunkiem koniecznym przy gwarancji). Zależnie od "szkoły" jedni polecają 3D inni 4D, uważam że jest bez znaczenia który ważne aby spełniał swoją funkcję (przy systemie kolektorów ciężko będzie zastosować 4D, pozostaje ten drugi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł Stalmark 30kW rocznik 2005.

Konstrukcja tego kotła różni się znacząco od aktualnych wyrobów choćby firmy stalmark.

w 2005 roku 30kW był przeznaczony (ulotka przede mna) d0 200m2 a 25 kW do 150m2 .

Decyzja była wspólna właściciela firmy stalmark (był na oględzinach domu wcześniej) i moja.

Po wymianie instalacji przybyło kaloryferów.

Ogólnie aby było ciepło (-10 na polu) zauważyłem, że starczy 50 st na piecu przy (0 na polu) ok 42 st.

Wszyscy mówią , że przemiarowany piec to nie problem.

Planuje ograniczyć jeszcze palenisko poprez szamot z (z boku i u góry) co zmniejszy moc.

Podsumowując zawór nie ma wpływu na osiągnięcie temp na piecu?

Czy w aktualnym układzie zamontowanym będzie wszystko ok?

Planuje trzymać temp na piecu 50-55 i przykręcać albo na zasilaniu lub na grzejnikach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.