Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, podczas remontu padł pomysł na przeróbkę ogrzewania z tradycyjnych grzejników na podłogówkę. Instalacja ogrzewania podłogowego została wpięta w istniejące ogrzewanie z grzejnikami na innym piętrze. Wszystko działa jak należy tylko martwią mnie niskie przepływy na rozdzielaczu. Pętli 10 po okół 60/70 metrów, na rotametrach ok 1 na wszystkich pętlach. Sprawdzałem czy wzrośnie jak zakręcę część pętli i wzrasta. Zastanawiam się czy nie powinny być większe bo jak narazie nie było dużych mrozów a zawór mieszający ustawimy na 40 stopni i kocioł ma problem żeby utrzymać temperaturę w domu. Pompa już na 3 ostatnim biegu pracuje. Więcej z niej nie wycisnę. Mam pytanie czy tak niskie przepływy nie są spowodowane jakimś błędem od strony podłączenia rozdzielacza (foto)pompa 1,5m od rozdzielacza podłączone rurą PP 32.

Na kolejnym piętrze mam podobny problem kocioł immergas Zeus Victoria podłączony do rozdzielacza rurka miedź 22,odległość okol 2-3 metrów do rozdzielacza na 10 pętli około 70-80 metrów każda i przepływy 1,2 i nic więcej.

Proszę o jakieś podpowiedzi czy może da się to jakoś poprawić. 
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

IMG_5315.jpeg

Opublikowano (edytowane)
34 minuty temu, Bob82 napisał(a):

Nie wiem jaki powinien być, wiem że jest za niski

Ciekawe skąd taka "wiedza"😄.

Szukaj ESBE VTA572 1" 20-55C i oczywiście zmień rury do rozdzielacza na stopień większe np PP40.

Jaki kocioł masz w tej instalacji?

Edytowane przez sambor
Opublikowano

Wiedzy wielkiej nie posiadam , ale na zdrowy rozum skoro mam ustawione 40 stopni na na zaworze mieszającym i nie mogę osiągnąć 22 stopni w domu to chyba coś nie tak. Belka rozdzielacza na zasilaniu ciepła a powrót po całym dniu pracy podłogówki zimny. Więc wnioskuję że przepływ jest za mały i woda nie zdąży przepłynąć całej pętli i stygnie w połowie i wraca zimna. Chciałem zwiększyć przepływy ale się nie da, więc pytam mądrzejszych z większym doświadczeniem w temacie o rozwiązanie mojego problemu, i parę szczegółowych pytań o instalację i już mamy rozwiązanie co należy poprawić, dziękuję za pomoc. Postaram się w następnym tygodniu ogarnąć temat. Jeszcze pytanie odnośnie poddasza, w pierwszym poście pisałem że też przepływy mam kiepskie, tylko tam mam rozdzielacz podłączony bezpośrednio do pieca rurką miedzianą 22, odległość około 2m. Pętli 10 po 70-80m i przepływy po 1,1. Pytań za wczasu bo jeszcze tam remont trw więc nie wiem jak to będzie grzało, ale skoro na dole przypodobnych przepływach nie chciało grzać to pytam za wczasu może pożna coś poprawić dopóki prace trwają.Piec na górze to immergas zeus victrix superior. Dziękuję za trafne podpowiedzi.

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano
W dniu 1.12.2024 o 10:08, sambor napisał(a):

Ciekawe skąd taka "wiedza"😄.

Szukaj ESBE VTA572 1" 20-55C i oczywiście zmień rury do rozdzielacza na stopień większe np PP40.

Jaki kocioł masz w tej instalacji?

Witam po krótkiej przerwie, zawór zmieniony, założyłem Afriso kvs 3.2 przepływy skoczyły do góry teraz mam po 1,5 na każdej pętli.Dla świętego spokoju zmieniłem też pompkę na porządniejszą i teraz jak mi potrzeba to i 2L/min jest osiągalne.Dziękuję za pomoc przy rozwiązaniu 1 problemu.Został mi jeszcze drugi na piętrze zrobiłem podłogówkę podłączony rozdzielacz bezpośrednio do pieca rurą miedzianą 22, pętli 10 po 70 metrów. Ten sam problem co na niższym piętrze, słabe przepływy. Tutaj mam pompkę zamontowaną w piecu ( Immergaz Zeus Victorix superior) Co zroić żeby tutaj podnieść przepływy bo więcej niż 1,1 nie osiągam.pozdrawiam 

Opublikowano

Trzeba było dać rury min Cu28!

Te 1,1l/mim to i tak max co można na rurze Cu22 osiągnąć.

Więc albo zmienić rury na większe, albo dać za kotłem sprzęgło a za nim pompę 25/60 i modlić się aby ta pompa po kilku sezonach nie wypłukała miedzi z rur.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Mam pytanie odnośnie sprzęgła do tego kotła gazowego na poddaszu, czy flamco flexbalance 40kw i za nim pompka 25/60. Czy takie rozwiązanie będzie oki. Rury oczywiście zmienię na większe przekroje, zastanawiam się nad rurami ze stali węglowej 28 lub 35mm. Podobnie chciałbym przerobić na takie rury instalacje w kotłowni tylko sam nie wiem jak to zrobić żeby nie robić tego dwa razy. Tam problem przepływu chwilowo rozwiązany, chciałbym to zrobić dobrze tzn tak jak Pan powiedział że zmianą średnicy rur do rozdzielacza. Problem tam jest taki że zanim podłączyłem do istniejącego układu podłogówkę wszystko było oki.Teraz gdy mam już odpowiednie przepływy, rodzi się inny problem, mianowicie: w instalację grzejnikową z piecem węglowym został wpięty piec gazowy kondensacyjny, połączenie tych dwóch układów otwartego z zamkniętym nastąpiło przez wymiennik ciepła, za wymiennikiem pompka sterowany prostym sp100 i wszystko grało. Ogrzewanie podłogowe zostało wpięte do układu zaraz za wymiennikiem ciepła obok w/w pompki. Teraz mam problem bo gdy zwiększyłem przepustowość swojej podłogówki to zauważyłem że za wymiennikiem nie osiągam temperatury zadanej na piecu.Wydaje mi się że jest za duży przepływ przez wymiennik.Pytanie co będzie gdy zwiększę średnicę rur do rozdzielacza, to już wogóle ciepło nie będzie leciało na układ grzejnikowy tylko moja podłoga pochłonie wszystko do momentu osiągnięcia zadanej temp.Postaram się narysować cały ten zawiły układ wtedy będzie łatwiej to sobie wyobrazić. Na chwilę obecną życzę wszystkiego dobrego na nowy rok.

Opublikowano

Sam widzisz, że nie bardzo wiesz jak to objaśnić, rysunek to podstawa, ale musisz na nim zaznaczyć wszystkie elementy - zawory, zawory zwrotne, filtry czy inne mniej lub bardziej potrzebne bzdety.

Opublikowano

To wygląda jak instalacja całkowicie "składkowa" - montowana z tego co było pod ręką.

Największy problem to za mały wymiennik - on stawia za duży opór  i stąd są za małe przepływy w podłogówce, ponadto trzeba wymienić co się da z rur PP32 na PP40 , zmienić lokalizację zaw zwrotnego na powrocie podłogówki i inne drobne- zaznaczyłem to na rysunku.

image.thumb.jpeg.5b201b4050b2f4717f3572708485f724.jpeg

Jakby nadal było mało z przepływami , to trzeba zmienić za 3-D z Kvs 3,2 na Kvs 4,2-4,5

Ale najpierw wymiennik i rury.

Opublikowano

Instalacja była 2 razy przerabiana, raz jak był dokładany piec gazowy i teraz drugi raz przy zmianie na podłogówkę, i stąd taki wygląd. Dziękuję za poprawki, wymiennik.do wymiany na jakiej wielkości? Napewno podejścia 1 cal ale do ilu kw? Rury lepiej PP40 czy miedź 35? PP napewno tańsze.

Opublikowano

Rury PP40 wystarczą, rury miedziane to max Cu28.

Wymiennik - tak o 50% większy - czyli z 50 płyt, handlowo do 60kW, ale wymiennik musi być dobrze zaizolowany, więc albo kup z izolacją - droga opcja, albo po montażu i sprawdzeniu że nie cieknie owiń go wełną mineralną lub oklej styropianem, styropian lepszy, gdyż nie chłonie wilgoci.

Rury też poizoluj, szkoda strat ciepła.

Opublikowano

Przegladam te wymienniki i sprzedawcy różne informacje odnośnie mocy piszą, u jednych 50 płyt to 65kw a u innych 110kw, więc nie wiem co ważniejsze ilość płyt czy czy moc podana przez sprzedającego? Drugą sprawa czy jak kupię powiedzmy taki 50 płyt i on będzie według producenta do 100kw, czy to może pogorszyć oddawanie ciepła?, po krótce czy można przewymiarować wymiennik?

Opublikowano

Wszystko zrozumiałem, tylko patrzę na ten poprawiony rysunek mojej instalacji i zastanawiam się dlaczego zawór zwrotny trzeba przenieść z okolic zaworu 3-d na rurę powrotną z rozdzielacza. Żeby pompa zaciągała przez zawór wodę z rury powrotnej z rozdzielacza a nie z powrotu ogólnego do kotła węglowego? Czy dobrze myślę?

Opublikowano

Mam pytanie czy mógłby Pan rzucić okiem, mam do wyboru wymienniki z firmy Promag oba 50 płyt jeden do 55kw drugi do 110kw. PGM-1C-50 i drugi PGM-1C-50.1  zastanawiam się czy lepiej dołożyć parę złoty i brać ten większy, czy dać sobie spokój i ten mniejszy spokojnie da radę.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.