Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

@AnimusDzisiaj razem z całym kotłem go wyczyściłem. Palnik nie wyglądał źle, ale wnętrze kotła było wręcz zarośnięte całkiem grubą warstwą sadzy. Wszystko wyczyściłem, rozpaliłem w kotle i na próbę włączyłem PID. Niech tak sobie popracuje z dobę czy dwie i zobaczymy ile to będzie warte. Jak będzie słabo to wrócę do dwustanu.

Opublikowano

A w jaki sposób, co konkretnie, został wyczyszczony palnik?

Opublikowano (edytowane)

@Animus Wkradł się mały błąd, nie czyściłem palnika (pomyliło mi się z paleniskiem) jako, że nie za bardzo wiedziałem jak to poprawnie zrobić i miałem mało czasu na czyszczenie. Wydaje mi się jednak, że nie ma póki co takiej potrzeby, jako że pali się dość dobrze, kanały powietrzne też nie wydają się przytkane.

Ogólnie to kilka dni już pracuje na PID i póki co nie mogę narzekać, sprawnie trzyma temperaturę oscylując o stopień, góra dwa w okolicach zadanej, zużycie groszku jakoś specjalnie się nie różni od dwustanu. Tylko wydaje mi się, że drzwiczki powoli zaczynają się pokrywać sadzą, z czego to wynika? Myślałem, że PID raczej oznacza pracę ciągłą bez podtrzymania, czyli sadzy nie powinno być za dużo. Płomień jest dość dynamiczny i nie widać, żeby się z niego kopciło.

Edytowane przez kamilma
Opublikowano

Jak palnika nie czyściłeś, to trzeba to zrobić, dopiero wtedy można ocenić czy spala dobrze, czy byle jak  paliwo.

To palnik fajkowy?  

Opublikowano
W dniu 8.12.2024 o 20:58, kamilma napisał(a):

To co jednak mnie zastanawia to naprawdę spora ilość sadzy. W zasadzie po jakimś miesiącu pracy elementy wewnętrzne kotła są pokryte całkiem grubą warstwą sadzy. Wydaje mi się, że najwięcej się jej robi kiedy kocioł jest w stanie podtrzymania, wtedy faktycznie z paleniska się kopci, w czasie pracy dostosowałem nadmuch tak żeby dymu nie było widać i płomień był dynamiczny. Można na to coś zaradzić?

Masz rację, że najwięcej sadzy powstaje podczas podtrzymania. Przy sterowniku dwustanowym tak będzie. Ja mam nowoczesny kocioł z bardzo dobrym sterownikiem. Ogrzewam 200m kotłem 19kW. Sterownik płynnie reguluje mocą od 15 do 100%, zależnie od zapotrzebowania. Sadza i pył na wymienniku działają jak izolator. Spada wydajność kotła i zwiększa się zużycie opału. Ja czyszczę wymiennik kiedy uzupełniam opał, czyli co 120kg.

W dniu 16.12.2024 o 18:27, kamilma napisał(a):

Myślałem, że PID raczej oznacza pracę ciągłą bez podtrzymania, czyli sadzy nie powinno być za dużo. Płomień jest dość dynamiczny i nie widać, żeby się z niego kopciło.

Niektóre sterowniki, PID mają tylko w nazwie. Jedne pracują lepiej inne gorzej. Zazwyczaj są fabryczne nastawy lub programy według których pracują. Wszystko dla ułatwienia obsługi. Niestety opał jest różnej jakości, a sterowanie dmuchawą nie zawsze jest płynne. Sprawność kotłów testowana jest przy 30 i 100% mocy. Pomiędzy tymi wartościami nie zawsze jest różowo.

Jeśli w czasie pracy płomień jest prawidłowy, opał dobrze się spala, a na wymienniku jest w większości pył, to wszystko w porządku. Sadzą na drzwiczkach specjalnie bym się nie przejmował. Im gorzej są zaizolowane tym będzie jej więcej.

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Przepraszam za późną odpowiedź, nie miałem jednak czasu za bardzo się nad tym tematem pochylić ostatnio.

@Animus A jak sprawdzić czy to palnik fajkowy? Instrukcja nic na ten temat nie mówi.

@Hitower Wydaje mi się, że w PID ma zbyt dużo mocy, przez co przestrzeliwuje zadaną temperaturę i żeby zastopować jej dalszy wzrost zmniejsza obroty wentylatora przez co płomień zaczyna kopcić. Spieki raczej też wskazują na to, że wentylator za mocno dmucha i na palenisku jest za duża temperatura. Spróbuję zmniejszyć jego moc i zobaczymy jak to będzie wyglądać. Póki co nie licząc tej sadzy to PID się sprawdza, zużycie węgla podobne jak i przy dwustanie i temperaturę trzyma bez problemu, popiołu też nie ma bardzo dużo.

Opublikowano

@kamilma

Ten palnik ma jakieś naklejki, tabliczki?

Cytat

Wydaje mi się, że w PID ma zbyt dużo mocy,

Zastosuj korekty.

Opublikowano

Fajkowy jak widać na zdjęciu. PiD też ma swoje parametry i można je zmienić tylko zastanawia jedna rzecz jak działa ten PiD w tym sterowniku skoro nie ma czujnika spalin.

Opublikowano

Mediaexpert że działać w oparciu o temperaturę wody zadaną i rzeczywistą na kotle.

Opublikowano

Dobrze byłoby wiedzieć jakie możliwości posiada sterownik. Jakie parametry są do regulacji, i które z nich można zmieniać gdy sterownik pracuje w PID.

Czujnik spalin potrzebny jest w bardziej zaawansowanych sterownikach. Pomaga uniknąć strat kominowych.

U mnie, gdy kocioł się rozpędza, to na 2° przed osiągnięciem zadanej sterownik zaczyna ograniczać moc. W takim przypadku przebija zadaną o max 1,5-2°. Zazwyczaj przez 80% czasu temperatura jest minimalnie poniżej zadanej (max 0,5°) i tylko co jakiś czas ją przekracza.

Opublikowano

@Animus Obniżyłem ilość powietrza i faktycznie poprawiło się. Tak jak wspomniał 1mps jest to prawdopodobnie palnik fajkowy, tabliczek żadnych nie widziałem.

@1mps A jednak jakoś działa. Temperaturę trzyma, zużycie węgla mniej więcej takie samo jak przy dwustanie.

@Hitower O ile dobrze patrzę, to jest tylko możliwość ustawienia procentowej (dodatniej lub ujemnej) korekty powietrza i podawania. Niby można też ustawić czas podawania i nadmuchu w trybie podtrzymania, ale to raczej nic nie daje, bo w trybie PID wcale w podtrzymanie nie wchodzi. Na samym początku jak włączyłem PID to przekroczył zadaną dość sporo (o 5-6 stopni), później jak się ustabilizował to praktycznie cały czas trzyma się blisko zadanej, zwykle jeden stopień mniej. Nie zauważyłem, żeby ją przekraczał, zauważyłem jednak, że czasem moc dmuchawy jest wyraźnie niższa, pewnie wtedy sterownik ogranicza moc by nie przestrzelić zadanej temperatury. Zapewne to wtedy najbardziej się kopci i osadza na elementach wewnętrznych. Wydaje mi się, że ograniczenie mocy wentylatora trochę pomogło przez korektę w sterowniku trochę pomogło.

Opublikowano

@kamilma

W tym fajkowym palniku masz tam od spodu taki talerz z metalu, mocowany na motylka albo na nakrętkę, który się odkręca i czyści palnik z zanieczyszczeń.

Sprawdź to i poprzebijaj zarośnięte otwory w koronie palnika.

Ten fajkowy jest z obrotem czy stały? 

  • Zgadzam się 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.