Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kryzowanie Grzejników jak to zrobić?


Laki1231

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Mam mieszkanie w szeregowce, 3 kondygnacje. 1 to garaże w nim 1 grzejnik zakręcony i odpowietrzony, 2 i 3 kondygnacja na klatce schodowej po 1 grzejniki zakręcone i odpowietrzone oraz mieszkanie którego rozmieszczenie załączam na obrazku. Na ścianie salon/kuchnia termostat ustawiony na 21.5 stopnia a termostaty na grzejnikach odkręcone ma maxa. Efekt jest taki że salon i kuchnia ma 21.5stopnia a w tym czasie pozostałe pokoje 20. Jak poprawnie wykonać kryzowanie aby to wyrównać? Myślałem wyłączyć termostat ścienny ale co jak zamkną się wszystkie głowice jeżeli chodzi o pracę pieca i jak wpłynie to na rachunki? Piec to mcr home 20/26 Dietrich.ł Może i wczej powinienem regulować temp?IMG_20241003_233305.thumb.jpg.e73b1cb3113ec42d2210902be4785f63.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin zmienił(a) tytuł na Kryzowanie Grzejników jak to zrobić?

A ten termostat to czym steruje? Kotłem, pompą, jakimś zaworem? Gdy w kuchni włączysz piekarnik, temperatura się podniesie to ogrzewanie wyłączy się w całym domu?

Termostatem na ścianie to możesz obniżać temperaturę całego domu  na noc, ale w dzień to tylko termostaty grzejnikowe.

Najprostszy, ale nie najlepszy, sposób kryzowania to zdjęcie wszystkich termostatów i zmniejszanie nastaw kryzy w pomieszczeniu(ach) najcieplejszym, aż temperatury we wszystkich pomieszczeniach z grzejnikami osiągną zadowalającą wartość. Jednocześnie trzeba korygować temperature na kotle, a jeżeli jest podpięty do pogodówki to ją wyłączyć. Dobrze to robić w pochmurny i bezwietrzny dzień i najlepiej bez zbytniej aktywności domowników.

Edytowane przez sorier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.10.2024 o 16:29, sorier napisał(a):

A ten termostat to czym steruje? Kotłem, pompą, jakimś zaworem? Gdy w kuchni włączysz piekarnik, temperatura się podniesie to ogrzewanie wyłączy się w całym domu?

Termostatem na ścianie to możesz obniżać temperaturę całego domu  na noc, ale w dzień to tylko termostaty grzejnikowe.

Najprostszy, ale nie najlepszy, sposób kryzowania to zdjęcie wszystkich termostatów i zmniejszanie nastaw kryzy w pomieszczeniu(ach) najcieplejszym, aż temperatury we wszystkich pomieszczeniach z grzejnikami osiągną zadowalającą wartość. Jednocześnie trzeba korygować temperature na kotle, a jeżeli jest podpięty do pogodówki to ją wyłączyć. Dobrze to robić w pochmurny i bezwietrzny dzień i najlepiej bez zbytniej aktywności domowników.

Cześć:)

Termostat steruje pracą pieca. Niestety jest to instalacja deweloperska więc żadnych siłowników i innych cudów nie ma, nawet sterowania przepływami na rozdzielaczu. Zamontowany jest na ścianie salon/kuchnia i ma zadane np. 22 stopnie. Po osiągnięciu tej temperatury wyłącza ogrzewanie na piecu więc żaden grzejnik czy podłogówka wtedy już nie pracuje w domu. Tak jak się nagrzeje ten obszar mieszkania bardziej niż pozostały to nastąpi wyłączenie w efekcie czego reszta będzie nie dogrzana i nie będzie grzania do czasu gdy nie spadnie temperatura w salonie.

 

Żebym mógł sterować tylko termostatami grzejnikowymi w dzień to musiałbym całkiem odłączyć termostat ścienny, wtedy piec by pracował ciągle i co by się na nim stało w sytuacji gdy wszystkie termostaty by się zamknęły? Jak to wpłynie na jego prace i koszty, czy cały czas będzie trzymał żądaną temperaturę cieczy?

Druga opcja to ustawienia temperatury termostatu ściennego o 0.5 stopnia lub stopień wyżej niż termostaty grzejnikowe (rozważam zakup Smart, aby było to bardziej precyzyjne) wtedy jak wszystko się zamknie ma grzejnikach to powinno być oszczędniej bo ścienny łączy się z serwisem pogody i na tej podstawie moduluje krzywa grzewcza.

Do kryzowania podeszłem tak że faktycznie zdjąłem wszystkie głowice i ustawiłem na ściennym 22 stopnie. Aktualnie próbuje wyrównać temperaturę pomiędzy pokojami, aktualnie mam tak że gdy w salonie i kuchni jest 22 stopnie i piec wyłączony , to w sypialni i biurze jest 0.5 stopnia mniej a w przyszłym pokoju dziecka 1 stopień mniej i na podniesieniu temperatury w tym pokoju mi zależy. Podłogowka wyłączona

Robił to deweloper szukam rozwiązania efektywnego pod względem ciepła i kosztów 

 

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.