Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co I Cwu Na 32m2 ProszĘo Pomoc


sura1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów!!

bardzo proszę o pomoc w zaprojektowaniu instalacji która bedzie musiała ogrzać malutie mieszkanko o pow 30m2. Planuję zamontować 4 grzejniki i ogrzewanie podłogowe w łazience o pow 3,5m2.Instalacje ta chcę wykonać sam bo nigdy nie korzystam z usług fachowców bo mnie na to nie stac.

Bardzo proszę o pomoc z racji tego ze jestem nowy w Waszej spolecznosci za co z góry serdecznie dziekuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to zle rozwiązanie??

Bardzo dobre pod warunkiem, że znajdziesz kocioł o mocy 2,5 - 3,5 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie czy nadwyzka mocy w czyms przeszkadza???

wszystko zalezy od instalacji a własciwie od pojemnosci czyli zładu

jak zrobisz instalacje o małej pojemnosci to przewymiarowanym kotłem miałowym błyskawicznie zagotujesz wode i jedyny ratunek to wyrzucic rozrzarzony i dymiacy miał z pieca

masz osobne pomieszczenie na kotłownie ??

wiesz ze z takeigo pieca moze sie dymic i kurzyc

lepiej pomysl o kominku na drewno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaryzykowal taka opcje-rury stalowe o duzych przekrojach- instalacja ma dzialac w pelni grawitacyjnie, ale wspomaganie pompka, w lazience tez grzejnik zamiast podlogowki(tym bardziej ze sam chcesz robic inst.), instalacja otwarta, no i ten nieszczesny kociol mialowy-jak najmniejszy, z dmuchawa i sterownikiem. Instalacja mozliwie najprostsza, typu otwartego z naczyniem wzbiorczym, z jak najwiekszym mozliwie zladem wody-bufor to moim zdaniem w twoim wypadku luksus, koszty a poza tym akumulacja z kotlem mialowym? Mialowce dobrze opanowane grzeja 2, 3 dni, to po co bufor-jesli dobrze opanujesz palenie to nie bedziesz gotowal wody, mialowce maja dosyc duza modulacje mocy.Grzejniki przewymiaruj zdrowo. Zero plastikow w instalacji. A najwazniejsze to:

MIESIAC PALENIA METODA PROB I BLEDOW AZ OPANUJESZ KOCIOL I INSTALACJE. Jesli nie da sie palic w stabilny sposob to mozna zmniejszyc palenisko szamotem az kociol osiagnie stabilne parametry pracy.

 

PS

Ja rozumiem ludzi ze do takiego metrazu szukaja alternatyw gazu i pradu. Grzanie tymi nosnikami staje sie coraz wiekszym luksusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bede sie stosowal do Waszych wskazowek tylko prosze powiedz mi orientacyjną pojemność układu. Ja chciałbym to zrobic w miedzi bo jest latwe w wykonaniu

do salonu chce zalozyć grzejnik aluminiowy 20 żeberek

kuchnia 10 zeberek

sypialnia malutki panelik

lazienka jesli nie podłogówka to jakąs drabinke lub panel

no i bojler

czy to wszystko ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialowce dobrze opanowane grzeja 2, 3 dni, to po co bufor-jesli dobrze opanujesz palenie to nie bedziesz gotowal wody, mialowce maja dosyc duza modulacje mocy.Grzejniki przewymiaruj zdrowo.

rafallle czy wiesz co piszesz

miałowce zasypowe o ktróych mowa sa konstruowane z mysla o paleniu 24 h a nie 3 dni

moze tłokowce miałes na mysli

mam doswiadczenie w paleniu takimi kotłami w róznych sytuacjach ( obciazeniach )

jak nie ma odbioru ciepła taki kocioł nie pali tylko dymi a przedmuchy musza byc bo zaraz beda wybuchy nie spalonych gazów

radzisz mocno przewymiarowac grzejniki chyba po to aby pootwerac okna i wypuscic nadmiar ciepła oknem to kompletna bzdura nie tedy droga

 

MIESIAC PALENIA METODA PROB I BLEDOW AZ OPANUJESZ KOCIOL I INSTALACJE. Jesli nie da sie palic w stabilny sposob to mozna zmniejszyc palenisko szamotem az kociol osiagnie stabilne parametry pracy.

w palenisku sa kanały do nadmuchu jak je zamurujesz to bedzie cyrk

palenie przy niskich temp skutkuje szybka korozja miałowca juz nie jeden sie o tym przekonał

min. temp to 50 st a optymalna 60 wtedy wode mozna grzac w bojlerze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem instalatorem ale mialem troszke stycznosci z kotlami. Ostatni kociol, ktory widzialem to mialowiec zainstalowany w domku o pow 150 m2-rozpalony o 16 w ubiegly piatek trzymal do niedzieli do godz 13-wtedy temp na grzejnikach zaczela spadac.Temp jaka byla na zewn? Pare stopni na minusie, fakt, nie bylo ekstremalnych temp.Co nie zmienia faktu ze ludzie pala w mialowcach i w okresach przejsciowych osiagaja stalopalnosc dwu- trzydniowa. Kociol mozna zmniejszac w taki sposob zeby nie zatykac dolotow powietrza. Ale powiem szczerze, ze do takiej powierzchni bardziej nadawalaby sie jakas podkowa albo piecokuchnia i palenie metoda przepalania. Faktem jest, ze dobry mial potrafi dac tyle energii, ze cala instalacja z niskotemperaturowej moze stac sie instalacja parowa. Ale z drugiej strony jesli zalozyciel watku mowi ze znalazl kotly mialowe o o mocy 5kW to przewymiarowanie nie bedzie takie straszne-policzmy-32m2 razy 2.6 m wys pomieszczen daje 83.2 m3. 5000 wat podzielone przez kubature-co daje? 60 wat na metr szescienny, czyli tyle co jest zalecane dla starszych budynkow bez izolacji, wydaje sie wrecz ze kociol niedowymiarowany bo dochodzi jeszcze CWU :) Tu juz zartowalem.

Moim zdaniem instalacja jest do zrobienia, ale pod warunkiem zainstalowania kotla o mocy jak powyzej, 5 kW.

A jaka ta twoja chalupa, sura1? Docieplona? Jaka wys pomieszczen? Z czego sciany?

A- i jeszcze jedno, czym grzales do tej pory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki 5kw kocioł powinien się dobrze sprawować ale radzę może dokupić tonę węgla i palić mieszanką przynajmniej pół na pół węgla z miałem na tak małe mieszkanie 2 tony w sumie czyli tona miału i tona węgla powinno wystarczyć a palenie napewno będzie przyjemniejsze i bezpieczniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie.

Dom zostal wybudowany w 61 roku. Narazie nie jest ocieplony ale w przyszlości bedzie. wewnątrz pomieszczenia znajdował sie duży pokoj który przedzielilem ścianką(sypialnia). Resztę ścian wyburzyłem i powstało duże pomieszczenie(przedpokój kuchnia i salon) wysokość mieszkania to 2.80.

Sciany z cegły.

Z początku mieszkanie to bylo ogrzewane piecem kaflowym ale póżniej dziadek zrobil co.

Instalacja grawitacyjna najprostsza bez cwu zasilała dwa grzejniki żeberkowe żeliwne

piec malutki własnej produkcji. Palone bylo węglem. Dawało radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Jak chalupa niezbyt ciepla, pomieszczenia wysokie to spokojnie mozesz instalowac 5 kW-jeszcze moze sie okazac niedowymiarowany, bo w koncu na potrzeby CWU tez trzeba troszke mocy, co w efekcie moze spowodowac czeste latanie do kotla-ten kociol ma chyba z 6 litrow komory zasypowej-na 5 kg mialu. Nie radzilbym ci mieszac roznych typow grzejnikow w jednej instalacji, po co masz sobie utrudniac zycie. Podaj dokladny metraz kazdego z pomieszczen to dobierzemy ci orientacyjnie grzejniki, proponuje panelowe typu 22 z zasileniem bocznym, damy 40 wat na m3 i dobierzemy grzejniki na parametry 70/55, budiet haraszo, nie zmarzniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co polecilibyście do ocieplonego domku na wsi 35m2 (łazienka, kuchnia, przedsionek, pokój) ? Nie ma gazu i nie będzie. Jest instalacja elektryczna 3-fazowa. Jest też kominek na drewno. Brak instalacji CO, ale jest piwnica która może służyć za kotłownie.

 

Warto się pakować w centralne ogrzewanie czy lepiej prądem? A może kominek? Tylko nie wiem jak będzie z grzaniem całego domku, bo kominek jest w pokoju, boje sie że pozostałe pomieszczenia mogą być niedogrzewane.

 

Co będzie najlepszym rozwiązaniem? A co najtańszym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

sorry ze pisze po kilku dniach ale mialem problem z netem.

Grzejniki chce zastosowac aluminiowe

takie http://www.allegro.pl/item879852820_grzejn...0_promocja.html

 

nie bardzo chce panele a to ze względow estetycznych (żonie podobaja sie aluminiowe)

co do pomieszczeń to salon połączony z kuchnią bedzie miał ok 22m2

sypialnia 7m2

lazienka nie całe 4m2

Bardzo proszę jeszcze o informacje na temat przekrojów rur jak duży zbiornik wyrównawczy i czy musze stosować zawór 4D przy tak prostej instalacji??????napewno zastosuję dwie pompy oddzielnie na co i cwu

sterownik do tego mialowca kupie oddzielnie bo w komplecie życzą sobie 500 dopłaty a ja namierzeylem taki z priorytetem cwu za 290. Co o tym sądzice?? http://www.allegro.pl/item883844006_sterow...efy_termik.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.