Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Grundfos Alpha2 25-60


kufcio

Rekomendowane odpowiedzi

wezwany do tablicy przez slawchmiel-a odpowiadam :D

...kupiłbym jeszcze raz....ewidentnym problemem u mnie to że mam misz- masz przy grzejnikach, przy niektórych mam zawory odcinające,przy innych nie mam, przy niektórych mam kryzy,przy innych nie mam - instalacja tak została zrobiona x-lat temu :) , może kiedyś to zmienię aby wszystkie grzejniki posiadały kryzy i zawory odcinające. - aktualnie to zkryzowane gdzie jest możliwość

Co do grundfoss alpha to nie żałuję i zakupiłbym jeszcze raz, w okresach przejściowych - wiosna,jesień zasuwa na PP2 - czyli najwyższa charakterystyka ciśnienia proporcjonalnego - zużywa 12-15W, a tak jak teraz czyli przez całą zimę zasuwa na CP1 - czyli najniższa charakterystyka ciśnienia stałego - zużywając 22-25W, dodatkowo mam jeszcze zapas mocy czyli CP2 i trzeci bieg :) .

 

poprzednie pompy,które posiadałem musiały zasuwać przez cały rok na 100w a w instalacji mam tylko jedną pompę na c.o. i c.w.u.

....podejrzewam iż w moim przypadku sprawdziła by się funkcja PP1 lub AutoAdapt również z tym,że....- to również jest pensjonat.

Średnio w pomieszczeniach utrzymuję po 19C - ktoś dzwoni i za godzinkę lub dwie musi być w pokoju 21-22C - tak więc szybkie grzanie, funkcja AutoAdapt to również zapewni jednak w nie tak szybkim czasie - jednak do domku "własnego", jednorodzinnego to superr sprawa :) - gdzie temperatura utrzymywana jest na w miarę stałym poziomie

 

 

Nie mam zaworu trójdrożnego ani czterodrożnego

...dlatego też w moim przypadku nie PP1 i nie AutoAdapt,bo - ,na kotle 60-65, powrót 35-40C

PP2 lub CP1 - na kotle 60-65C - powrót 48-58

ale cały czas kombinuję - aktualnie w planach testowanie funkcji AutoAdapt i PP1 - poprzez podkręcienie na kotle do 70-80C - zabaczę jak wtedy będzie wyglądała temperatura powrotu

 

w instalacji:

- bojler 300l - z pompą cyrkulacyjną

- łącznie 32 grzejniki

 

pozdro serdeczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W moim przypadku gdzieś za 5 lat się zwróci różnica w cenie ze zwyklą pomą, a po 10 latach cała ;). Wydaje mi się że w tym przypadku chodzi tylko o komfort pracy, bo pompa jest na prawdę cicha (mi pochłania średnio 13W). Więc można powiedzieć że maluch jeździ i mercedes też jeździ bo oba są autami, tylko pytanie dlaczego są ludzie którzy wolą zapłacić więcej i poruszać się tym drugim. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa LFP Efekta od 9-63 Watt

Nie ma istotnej funkcji AutoAdapt dla tych którzy posiadają głowice termostatyczne.

Więc nie ma co porównywać tych pomp.

Natomiast wartą uwagi jest pompa Wilo-stratos PIKO

 

Pompa Wilo-Stratos PICO, która ze swoimi kosztami zużytej energii, o 90% mniejszymi od kosztów starych pomp instalacji grzewczych bez regulacji, jest według metody pomiarowej Europumps Commitment sprawniejsza od każdej innej pompy klasy A.

 

Umożliwiła to jedyna w swoim rodzaju technologia „3 waty”.Nowa pompa elektroniczna Wilo Stratos PICO pracuje w trybie dziennym, a w nocy, kiedy zapotrzebowanie na energię cieplną spada – jej pobieranie mocy potrafi zejść do 3 W. W ciągu roku pompa ta może zużyć jedynie 46,5 kWh energii elektrycznej. Są to więc najbardziej efektywne energetycznie pompy na świecie spośród dostępnych obecnie na rynku.

 

Prócz korzyści, jakimi są realne oszczędności, pompa Wilo-Stratos PICO ma także wiele zalet.

• Wskazanie aktualnego poboru mocy (W) i całkowitego zużycia energii elektrycznej (kWh) - duży wyświetlacz LCD jest bardzo przydatny dla użytkownika. Można na nim w każdej chwili odczytać zarówno aktualny pobór mocy, jak i całkowite zużycie energii elektrycznej. Dzięki temu użytkownik ma na pompie własny licznik energii elektrycznej i widzi, jak efektywnie pracuje pompa Wilo-Stratos PICO.

• Szybki montaż - nigdy montaż pompy nie był tak prosty, jak przy pompie Wilo-Stratos PICO. Wynika to z jej kompaktowych rozmiarów. Właśnie dzięki temu mała pompa o wysokiej sprawności pasuje do każdej sytuacji montażowej.

• Proste podłączenie dzięki wtyczce Wilo-Konektor. Stosuje się tu „sprytne” podłączenie zasilania. O ile przedtem trzeba było uciążliwie podłączać poszczególne końcówki kabla zasilającego bezpośrednio w skrzynce zaciskowej, o tyle teraz podłączenie wykonuje się bardzo łatwo za pomocą wtyczki – Wilo Konektora. Kabel podłącza się najpierw do zacisków połączenia wtykowego, a następnie wtyka się do odpowiedniego podłączenia na pompie – prosto i szybko.

• Automatyczne odpowietrzanie. Potem wszystko przebiega już prawie samoczynnie: wystarczy naciśnięcie przycisku i pompa Wilo-Stratos PICO aktywuje swoją funkcję odpowietrzania – zapewnia to najwyższą wydajność przy najmniejszej emisji dźwięków.

 

Tyle marketingu po za tym mogę polecić alphe 2 jak i wilo do instalacji z termostatami.

Pompa LFP Efekta do instalacji ze stałym natężeniem przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chciałem kupić mercedesa i mam w kotłowni Ling Duo 25 kW.... A co mamy? Od tego czasu zacząłem patrzeć bardziej praktycznie na urządzenia ;-)

 

Zgadzam się z kolegą. Dzisiaj kiedy jestem o te kilka ton przepalonego węgla mądrzejszy , też wolał bym jeździć maluchem :) , bo i tak trzeba tankować, a różnica w cenie jest nie współmierna do osiąganej satysfakcji. Co ja piszę, jakiej satysfakcji, raczej kupna złudnej obietnicy, że jak coś bardziej drogie i "markowe", to lepsze. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w nocy, kiedy zapotrzebowanie na energię cieplną spada

 

I tego w tych reklamówkach nie bardzo mogę zrozumieć,bo przecież temperatura zew. zazwyczaj w nocy dośc wyraźnie spada,więc zapotrzebowanie na energie cieplną chyba nie maleje,a kto utrzymuje stalą temp. dzienną i nocną to raczej musi zwiekszyć zapotrzebowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale powtarzam-w nocy temperatura zewnętrzna spada dość wyraźnie.

Jeśli cały dzień pracujemy to nie ma zbyt wielkiego zapotrzebowania na ciepłą wodę w ciągu dnia.To późnym wieczorem cała rodzina bierze gorącą kapiel.

Jeśli pracujemy cały dzień to niektórzy obniżają temp. wew. w domu , a podnoszą pod wieczór aby dogrzać dom.

Także ciągle uważam ,że to tylko chwyt marketingowy z tym mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odgrzeję nieco kotleta odnośnie alphy :)

 

swego czasu miałem z nią przeboje ale ostatnimi czasy malutki horror w czasach gdy mroziska mnie nawiedziły. :) Nocami po -18,-20 , w dzień około -10 - chałupa niedogrzana i zimno. Piecyk ustawiony na 60-70C i nie wyrabiał ,zasuwał non stop jak hutniczy - myslałem,że się stopi :) .Przestawiania alphy na poszczególne konfiguracje - efekt mizerny, dopiero znajmomy podsunął mi pomysł abym spojrzał na zawór różnicowy - ja durny nigdy bym nie sądził by "kulka" mogła się popsuć :) . Dopiero teraz wiem - po wymianie różnicówki co to znaczy 40 czy 60 C na grzejniku - ból i oparzenie, gdy przedtem mając na kociołku 65-68 mogłem trzymać łapkę na grzejniku.

Alphą po wymianie zaworu różnicowego jestem wniebowzięty :) , zasuwa na PP2 - alternatywa dla AutoAdapt i zużywa 13-15 Watt, w chacie gorąc a grzejniki wszędzię wrzątek

 

....tak więc człowiek uczy się całe życie - warto luknąć na różnicówke przy problemach z instalacją, której ponoć nie idzie zepsuć a potrafi płatać figle

 

pozdrawiam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam WILO SMART 25-60 w klasie B , która pobiera mi max 100 mA czyli 23 W kupiłem ją za 390 zł w pażdzierniku .Po uruchomieniu kotłowni robiłem pomiary i prosze nie wierzyć w to co piszą niektórzy producenci i sprzedający Kupiłem pompke do cyrkulacji na której pisało 28W , a pobiera 300mA czyli 69W Pobory zależą tak jak już inni pisali od oporów tłoczenia wody w instalacji Kolega kupił GRUNFOSA za 670 zl ,zakręciłem zawory przed i za pompą I założyłem u siebie pobór na wyświetlaczu pompy od 12 do 17W w zalerzności od stanu zaworów termstatycznych , natomiast u niego grzejniki bez termostatów i pobór to 7W Dlatego należy przekalkulować to sobie i przed zakupem najlepiej popytać tych co już mają pompy lub inne urządzenia

 

POZDROWIONKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

To może nie być przebicie tylko brak przewodu ochronnego. Podłącz do rury wodociągowej lub jeśli masz instalację z przewodem ochronnym (kolor żyły żółto zielony) to połączyć z nią zacisk PE pompy (uziemiający lub wyrównawczy) przeznaczony do ochrony. Jeśli będzie przebicie to po podłączeniu tego przewodu zadziałają bezpieczniki. Jeśli nie to jest to napięcie różnicowe pomiędzy ziemią a przewodem zerowym lub indukcyjne. Po podłączeniu tego napięcia nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam,

 

odświeżę trochę temat. Mam od 5 lat w mieszkaniu 56mkw na 1 piętrze instalację CO z piecem Hefa 15kW na ekogroszek z podajnikiem ze sterowaniem pogodowym firmy RecalArt Electronic A3000EII / tylko piec i sterownik są w piwnicy jakieś 4,5m niżej/, jest też zawór 4drożny i 7 grzejników. Ostatnio zauważyłem, że gdy chciałem odpowietrzyć pompy a są dwie NOCCHI SR 3 25/40 180 pracujące na 2 biegu czyli 55W /jedna do CO druga do CWU/ ta od CWU zatrzymała się gdy nacisnąłem nakrętkę od odpowietrznika. Nie wiem czy czasami się już nie kończy.

Jeżeli tak to myślę już nad wymianą na inne bardziej energooszczędne.

1. Chyba nie ma sensu wymieniać na te które mają podnoszenie słupa wody do 6m?

2. Czy gdybym wymienił na alpha 2 będą dobrze współdziałały z moim układem? w jednym pokoju są zwykłe zaworki przy grzejnikach gdzie jest czujnik temperatury pokojowej a na reszcie grzejników zawory z termostatem.

3. Czy lepiej wymienić na dwie alphy 2 do co i cwu czy wystarczy jedną do CO a do CWU na zwykłą pompę ale energooszczędną? Będzie miało to sens?

4. Może są jakieś inne lepsze tańsze i pompy i rozwiązania?

 

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 2. Pompy tego typu dostosowują swoją moc do aktualnych oporów instalacji - są więc bardzo dobre do instalacji, które posiadają wymienione elementy (których opór zmienia się w związku z automatycznym przymykaniem zaworów).

ad 4. Z tego co wiem są inne pompy tego typu (czy tańsze i/lub lepsze trzeba by pytać fachowców/handlowców).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 90% jestem przekonany do kupna tej pompy i instalacji do C.O.

Nurtuje mnie tylko czy zakupić też do obiegu CWU / włanczana jest przez sterownik pogodowy od pieca 2 razy dzienne/. Czy będzie oszczędzała energię elektryczną? Może gdy zakupiłbym jakąś pompę wmiarę oszczędną za około 300zł i to by wystarczyło. Dodam, że teraz mam pompę chodzącą na 2 biegu czyli 55W.

 

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie pompa do cwu chodzi tak rzadko, że może się to nie zamortyzować. Jeżeli wiesz jak długo miesięcznie ta pompa chodzi możesz policzyć ew. oszczędności.

 

Obieg CWU ma raczej stałe opory więc chyba lepiej dobrać jakąś pompę niekoniecznie dostosowującą się do oporów instalacji.

 

BTW - u mnie do cwu jest malutka pompa chodząca na pierwszym biegu (poniżej 30W) - chodzi w ciągu dnia bardzo krótko - nawet gdyby to była godzina dziennie to pompa miesięcznie zużywa około 1kWh energii - rocznie 12kWh - przy cenie nawet 50 groszy za kWh pompa rocznie pobiera energii za 6 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.