Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulator pokojowy/ termostat


Michau91
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Kordjano,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym podpytać czy lepiej montować taki o to regulator przewodowy (kocioł Pereko qmpell Evo 12 kW). Instalacja stara otwarta bez C.W.U. Brak termostatów na grzejnikach.

https://sterownikitech.pl/plum-sterownik-pokojowy-ecoster-touch-czarny,id1656.html?srsltid=AfmBOoo6wbx3A4QebZiKI0DrmUtxOqUjz-ARA9k-YvUw-xbsCxTPty5e

 

Czy jest to bez sensowne i lepiej zwykły

https://allegro.pl/oferta/bezprzewodowy-sterownik-programowalny-do-kotla-pieca-co-salus-091flrfv2-16354070103

 

Pytanie brzmi czym się różnią oprócz wyglądu i czy warto tyle dokładać aby można było monitorować pracę z domu bez potrzeby zaglądania do kotłowni. Jest jeszcze wersja bezprzewodowa ( eSTER_x80). 

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Jednemu warto ,drugiemu nie .

Kupuje się to na lata , różnice są w funkcjach i to spore plum to nie tylko termostat a panel sterowania kotłem ,masz podgląd na pracę kotła , jak masz econet to wszystkie nastawy termostatu pokojowego możesz zmieniać leżąc w łóżku .

Są tam 4 profile na których można ustawiać różne temperatury pokojowe , jest to bardzo wygodne .

Bezprzewodowe mogą gubić połączenie i trzeba od czasu do czasu beteryikę zmienić , ja wolę połączenie kabelkiem .

 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobne g...o (SALUS 091FLRFV2) miałem parę lat temu w firmie przy kotle olejowym. Nieporozumienie, ciągle się coś wysypywało, przestawiało, zawieszało. Skończyło się odcięciem tego szmelcu i ciągłym  lataniem do maszynowni do kotła celem ręcznego sterowania.

Nie twierdzę że to jest złe urządzenie, może moje było uwalone, ale jak zobaczyłem to ogłoszenie to ciarki mi przeszły.🤪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Kordjano za treściwą odpowiedź i wytłumaczenie. Więc będzie Plum przewodowy 😉 Do tego nie podłącza się żadnej sondy temperatury zewnętrznej czy coś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego nie , czujnik zewnętrzny podłącza się do sterownika kotła , jeśli interesuje cię sterowanie pogodowe mieszaczem .

Natomiast ekoster 200 ma możliwość podłączenia dodatkowo dwóch czujników pokojowych , jest też tańszy od tego dotykowego .

kupując musisz się upewnić że jest dedykowany do twojego kotła . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dedykowany, a powiedz mi czy ma te same funkcje sterowania kotłem ? Raczej w innych pomieszczeniach nie będę montować czujników ponieważ nie mam nigdzie termostatów ani żadnego sterowania obiegami. W moim przypadku to stara instalacja, grube rury. Tylko C.O. Będzie zawór 4D z siłownikiem który jak rozumiem podłącza się do zewnętrznego sterownika z czujnikiem temperatury zewnętrznej a nie do tego sterownika kotłowego ? Do tego jedna pompa obiegowa. Instalacja otwarta. Ma być prosto i skutecznie 😝

Screenshot_2024-09-07-20-17-56-904_cn.wps.moffice_eng.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden i drugi ma te same funkcje 

Siłownik mieszacza obsługuje sterownik kotła ,nie żaden czujnik zewnętrzny , jak nie masz czujnika zewnętrznego po prostu nie ma sterowania pogodowego według krzywej grzewczej , ustawiasz temperaturę zadaną mieszacza sztywną i on sobie kręci by to utrzymać .

Nie wiem czy jedna pompa wystarczy by utrzymać stabilną temperaturę powrotu przy zaworze 4d , czasami zbyt prosto wychodzi nie dostatecznie na dzisiejsze czasy .

A potem trzeba przerabiać , dokładać ,najlepiej od razu zrobić jak należy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie instalacja chodzi cały czas na razie przy kopciuchu na węgiel z jedną pompką ale oczywiście nie ma zaworu 4D. Dopiero będzie w trakcie modernizacji i przejście na pellet. Mówisz że po zamontowaniu 4D może być potrzebna też pompka na powrocie ? Rozumiem że regulator do zaworu 4D montuje się w momencie kiedy sterownik kotła nie ma tej funkcji czyli starsze kotły tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Michau91 napisał(a):

 Mówisz że po zamontowaniu 4D może być potrzebna też pompka na powrocie ? 

 

Tak ,na powrocie z 4d , jedna , mieszacza druga ,i zasobnika cwu trzecia .

Nowe kotły sterowniki wszystko to obsługują  żadnych tam regulatorów nie trzeba dokupywać .

jedynie ilość czujników ,do powyższego potrzeba 4 , temperatury kotła ,powrotu ,zasobnika cwu i mieszacza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie ma C.W.U z kotła. Tylko C.O grzejniki. Nie wiem czy się rozumiemy bo piszesz o 4D i mieszaczu. 4D to ochrona powrotu a mieszacz do czego ? Kiedyś ta instalacja działała grawitacyjnie, później dołożono pompkę dla poprawy obiegu a teraz będzie wymieniany kocioł węglowy na pellet z zasobnikiem. Z tego co pytałem na forum to w moim wypadku wystarczy 4D do ochrony i jedną pompka + termostat pokojowy ponieważ nie mam nigdzie termostatów grzejnikowych. Tutaj był opisywany mój przypadek https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/49823-wybór-kotła-do-starej-instalacji-otwartej/#comment-689164

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo zawór 4drożny to jest zawór mieszający , pełni jakby dwie funkcje obniżenia temperatury wychodzącej na grzejniki utrzymuje na zadanym poziomie , a druga to ochrona powrotu .

Jak nie ma cwu to wiadomo że pompki do tego nie potrzeba .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 100% ci nie powiem czy w twoim przypadku jest konieczna ta druga pompka na powrocie z 4d ,jak działało grawitacyjnie to może i by było .

Ale wiele osób na tym forum narzekało na ochronę powrotu z zaworem 4d , i kończyło się właśnie dokładaniem pompki na powrocie z 4d która podkrada ciepłą wodę i podnosi temperaturę powrotu do kotła .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.