Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła do starej instalacji otwartej


Michau91
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez sambor,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem zielony w temacie kotłów oraz instalacji grzewczej (mimo że pracuje przy rurach 🤣) i chciałbym ze względu na to że jest tutaj bardzo wielu ludzi z wiedzą oraz doświadczeniem w tej dziedzinie poradzić się czy znajdę coś lepszego w tych pieniądzach niż "pereko qmpell evo 12 kw"

 

Dom lata 50-60(okolo 180 m2 cała powierzchnia z kotłownią), parterowy z poddaszem użytkowym(dach dwu spadowy), dobudówka dach płaski skośny. Taki mix budowlany, dach wełna 15 cm, fundamenty ocieplone tylko nad gruntem, w większości styropian 10 na elewacji( tylko kotłownia ocieplona słabiej). Kotłownia długa ale wąska. Piętra mają dwa osobne wejścia czyli jakby dwa mieszkania.

Instalacja to stare rury 2"- 3" z naczynkiem wyrównawczym (przelewowym), przy kopciuchu 13-16 kw z pompką obiegową( średnio 3t węgla plus drzewo na rozpałkę w sezon).  Grzejniki 7 panelowych, dwa małe żeliwne (tylko jeden termostat zamontowany). Chce dorzucić dwa grzejniki bo w górnej części kuchnia i weranda bez grzejników a to największe pomieszczenia tam. Dodam że komin ceglany około 5 m z ukosem w kotłowni więc raczej wkład odpada a będzie musiał być komin zewnętrzny izolowany( pytanie jaki w takim przypadku)

Nie chce inwestować więcej niż 20 k z montażem ponieważ dom stoi na planowanym terenie pod poszerzenie drogi( brak decyzji o poszerzeniu od 30 lat). Jeżeli będzie można w końcu coś innego postawić na dej działce to tak czy inaczej dom do zburzenia. W dotacje nie chce się pchać. Dodam że chciałbym coś w miarę nie awaryjnego bo dwa tygodnie w miesiącu mnie nie ma i wtedy żona dogląda kotłowni i domu. Hydraulik powiedział że w tym przedziale zmieści się bez bufora i komina plus kocioł miał być od jakiegoś lokalnego dystrybutora z Stężycy (Korda kotły) ale niezbyt podoba mi się pomysł z firmą na której temat nie ma prawie informacji w internecie.

https://cieplo.app/wynik/29gfa

Zapomniałem dodać że tylko C.O bez C.W.U

Dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi i przepraszam jakby wszystko było zbyt mało konkretne 😉

Edytowane przez Michau91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wychodzi Tobie moc grzewcza max 9.2 kW to po co iść w 12 kW?

Zerknij na Pereko Qm-pell 8 kW.

Edytowane przez Tuptus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że trochę zaniżone jest to wyliczenie ponieważ nie jestem w stanie teraz sprawdzić wszystkiego dokładnie bo nie ma mnie w domu jak robiłem to wyliczenie. Dom w większości zbudowany jest z cegły pełnej, pustka między ścianami. Dodatkowo Pereko Qm-pell 8 kW ma bardzo mały zasobnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No troszkę maławy.

W założonym budżecie ciężko będzie  wybrać kocioł pelletowy, bufor, wkład kominowy, trochę osprzętu i hydraulika.

Może któryś z forumowiczów jeszcze coś zasugeruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, sambor napisał(a):

Po kiego grzyba bufor, kup 12kW dobrego producenta + najprostszy układ z zaw 4-D i ochroną powrotu na pompie.

Oczywiście wkład do komina.

Co myślisz o takim kotle ? Firma nie daleko mnie. https://firma-mering.pl/kotly/kociol-z-palnikiem-na-pellet/ 

Najmniejsza moc 14 kW

Będzie musiał być zapewne komin zewnętrzny izolowany bo komin ceglany skręca w kotłowni więc wkład będzie ciężko zamontować. Więc jaki komin wtedy dobrać ?

Pytanie czy jeden sezon pociągnę na starym kominie ?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Pereko nie ma problemu bo znajomy montował i umówienie terminu na rozruch było bezproblemowe w mojej okolicy. 

Pytanie czy ten pereko qmpell evo 12 kW jest w miarę ok. Nie zależy mi na super bezobsługowej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy ma dopiero pierwszy sezon i ogólnie zadowolony. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Będzie zapewne Pereko qmpell evo 12 kW. Chyba że ktoś mnie oświeci ale w tych pieniądzach wątpię 🤣 za tydzień mam umówione Hydraulika więc dam znać jak wyszło kosztowo wszystko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły Korda, to na naszym terenie, nie jest firma widmo. Teraz to nie wiem jak to wygląda, ale ten kociołek górno-dolny  ma  jeszcze mój szwagier i dwóch sąsiadów. Były tanie, takie siermiężne, ale działają wiele lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odstrasza to że mają bardzo słaby marketing, strona internetowa nie istnieje w temacie kotłów. Ciężko znaleźć więc więcej opinii na ich temat a nie chce chodzić po domach 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, o co Ty minie podejrzewasz, o kryptoreklamę 😀.Jakbym zmieniał śmieciucha na śmieciucha to pewnie bym wybrał ten kocioł, już wtedy mieli go moi znajomi i byli zadowoleni. Ja zmieniałem śmieciucha na kocioł z podajnikiem z porządnym sterownikiem (10 lat temu), Korda nie robił wtedy takich kotłów. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.