Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc/ porada przy doborze pieca zgazowującego.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono,

Stoję przed tą wiekopomną decyzją, a już teraz raczej dylematem jaki kocioł będzie do mojego domu odpowiedni

Piecy zgazowujących na rynku jest w brud, natomiast część z nich opada przez spalanie boczne, część ma złe opinie a o części nie ma żadnych informacji.

Jeżeli chodzi o parametry domu to, budowany wg standardu WT 2021, 153m2, styro 20 cm, podłoga 17cm, dach wełna 30 cm x2 ( sufit między pokojami u góry a strychem, bez grzejników 100% podłogówka. Wg aplikacji ciepła właściwego taka konstrukcja powinna wołać 46 - 50 kWh na dobę.

Rozważam na tą chwile piec Atmosa 20-25 KW, Attack SLX 20-25 ( większa komora załadowcza, chyba lepiej ekranowany) lub Sigma Ciechowicz ( zachwalany przez sprzedawców ale bardzo mało opinii na ich temat). Różnica miedzy każdym kolejnym to jakieś 3-4 tyś zł także jest nad czym się zastanawiać. Planuje palić akumulacyjnie do dwóch buforów o maks pojemnosci 2000-2500 L.

Ktoś może będzie w stanie doradzić

Ps. MPM nie wchodzi w grę ( złe opinie i śmierdzi z niego), Blaze Harmony już za drogi ( 35 tyś .... )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Lazar holzmaster 20 patrzyłeś??Duża komora załadowawcza 120 litrów, pół metrowe drewna można wkładać, pojemność wodna 132 litry, system czyszczenia płomieniówek, niezły sterownik i możliwość podglądu pracy kotła po zainstalowanie econet300, można montować w układzie zamkniętym. Ja nigdy nie załadowałem go do pełna bo mam tylko 1000 litrów bufor. Z minusów brak poglądów płomienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem wcześniej info o tym piecu, zaraz się zapoznam w temacie. 

No ja planuje 2000-2500L wody wiec chyba mógłbym go ładować do pełna. 

@stonefistt Jedno rozpalenie niepełne wystarcza w nim na zagrzanie 1000L wody ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bez problemu ja ważę drewno 23 kilo drewna ładuje bufor do 90 na górze 90 na dole do tego zbiornik cwu na samym dole 45 stopni. I palę teraz co dwa dni. 

 

 

Cwu mam zbiornik w zbiorniku 130 litrów.

Drewno brzoza mógłbym lepszy wynik wykręcić ale do tego potrzebny byłby dąb grab wiąz a to trudno u mnie dostać. 

Edytowane przez stonefistt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23kg raz na dwa dni to naprawdę dobry wynik. Może uda mi się zbliżyć do takich wartości.

 

A jak sprawdza się zbiornik w zbiorniku, słyszałem o tym ale jeszcze nie widziałem na żywo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ustawione gdy woda na dole bojlera ma 25 stopni i ma ładować bojler do 40 stopni. Gdy w buforze mam 80 stopni to grzeje bojler do 45 stopni na dole w 15 minut. Mam w bojlerze na samym dole wpięta sondę bo grzeje też grzałka jak nie palę w piecu.

Można kombinować z mniejszym przepływem (ja mam pompkę na 3 biegu ) ale dlatego że 1000 litrów dla tego pieca to za mało nie nadążał się piec chłodzić na 2 biegu. Wydajność wzrasta ale jest możliwość przegrzania pieca a przy 94 jest awaryjne zabezpieczenie i uruchomią się wszystkie pompki żeby schłodzić układ. Od 95 załącza się strażak przepuszcza wodę w celu schłodzenia.

Raczej będziesz miał lepszy wynik masz podłogowe ja mam 2 obiegi grzejników puszczam tam 47 C stopni. Dla mnie zimny bufor to taki który ma 40 stopni u góry i 30 na dole😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam wykresy z poprzedniego palenia z soboty (06.04) bo wtedy ostatnio paliłem:

 

wykres rozkladu temperatur.jpg

wykres palenie.jpg

wykres calodobowy.jpg

23 kilo drewna brzozowego (ogólnie powinno być mniej bo za dużo piec w nadzorze był).

Temperatura spalin trochę wysoka prawie 204 stopnie (ostatnio czyściłem  piec 2 miesiące temu). Palenie zaczynałem z poziomu bufor góra 43, dół 33, piec 29, cwu dół 25.

Rozpalanie od 10:23 do 10:33, przez 3 godzinny leci sobie bez ograniczeń doszło do 88 na kotle(akurat wtedy ustawione tyle miałem zwykle mam 90) i włączył się nadzór na buforze u góry było wtedy 86,7 na dole 80,8.

Później na przemian nadzór (jasny zielony) i praca, największa temperatura była o godzinie 15:42: 93 kocioł, 92,7 góra bufor, 90 dół bufor.

Sterownik wg spalin rozłącza dlatego nie zakończyło się palenie żeby nie przegrzać kotła nie było odbioru to sobie dalej chodziło. Koniec nastąpił o 18:49 (kocioł miał temp poniżej 87 bo histereza na 1 stopień ustawioną mam) spaliny poniżej 105 (przez 10 min).

 

Podgląd pracy kotła plus te schematy i sterowanie przez sterownik econet300 (moduł internetowy) lubię mieć możliwość zobaczenia co się dzieje w piecu ogólnie trzeba myśleć nad drugim buforem u mnie albo mniej kłaść drewna (dziś bufor 73 w połowie 70 na dole 45).

Dobra na koniec wywodu dodam że nie patrz tylko na cenę w internecie ile kosztuje ten kocioł w internecie bo jest podane 22 tysiące brutto na 23 % VAT :), a jak pojedziesz do autoryzowanego dystrybutora (hurtownia) i pogadasz z nimi to znalazłem ile dawałem 2 lata temu to bylo netto 14,700 (brałem z montażem to 8% trzeba do tej kwoty dodać) już tak kwota nie straszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki @stonefistt, za takie wykłady to powinni dawać medal.

Dużo poglądowo mi to dało, i orientacyjnie wiem co z czym się je. 

Bedę szukał po hurtowniach jaką są w stanie cene zrobić bo fakt 22 tys. to przesada.

 

Jeszcze raz dzięki bardzo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.