Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z przekraczaniem temperatury zadanej. Defro calori 15kw


mpendzik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Posiadam kocioł Defro Calori 15KW. Problem polega na tym, że mimo ustawionej temperatury zadanej na 62 St. Kocioł po uzyskaniu tej temperatury pracuje dalej… tak do około 66, 67 a nieraz do 70 stopni… później następuje wygaszanie i czuwanie…

Czy to nie dziwne zachowanie kotła???

Pomożecie??

Kocioł to Defro Calori 15Kw, moc kotła ustawiłem na 75%, tryb pracy to pompy równoległe, jest włączona opcja zPid, temp. Zaworu 4d ustawiona na 38st. 
 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  A przypadkiem nie masz ustawionej histerezy kotła np.+10 stopni,sam mam tak ustawione(mam inny piec) że na kotle 65 stopni ale histereza +10 do góry i -10 poniżej wtedy wygasza się jak dojdzie do ok. 75  i załącza jak jest ok. 55 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histerazę mam ustawioną 5 st. ale zawsze myślałem, że histereza dotyczy tylko spadku temperatury… 

Tutaj cytat z instrukcji:

Gdy Temperatura zadana ma wartość 60°C, a histereza wynosi 3°C, wyłączenie urządzenia nastąpi po
 osiągnięciu temperatury 60°C, natomiast powrót do cyklu pracy nastąpi po obniżeniu się temperatury
 do 57°C).

Dom ma 120m2.  może trzeba zmniejszyć moc ??? 
Pozdrawiam.

Edytowane przez mpendzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to kwestia histerezy, w trybie pracy PID kocioł się wygasi gdy przekroczy temperaturę zadaną + 5 stopni, wynika to z braku bieżącego odbioru ciepła z kotła, gdyż palnik pracuję na 1% (widać aktualną moc pod/nad ikoną wentylatora) a temperatura płaszcza nadal rośnie.

Histereza zmieni tylko punkt w którym się ponownie rozpali kocioł, czyli przy zadanej 62 i histerezie 5 kocioł wyjdzie z czuwania przy 57 stopniach i się rozpali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2024 o 18:57, Snurq napisał(a):

Nie jest to kwestia histerezy, w trybie pracy PID kocioł się wygasi gdy przekroczy temperaturę zadaną + 5 stopni, wynika to z braku bieżącego odbioru ciepła z kotła, gdyż palnik pracuję na 1% (widać aktualną moc pod/nad ikoną wentylatora) a temperatura płaszcza nadal rośnie.

Histereza zmieni tylko punkt w którym się ponownie rozpali kocioł, czyli przy zadanej 62 i histerezie 5 kocioł wyjdzie z czuwania przy 57 stopniach i się rozpali.

Bardzo dziękuje za opisanie problemu. Czyli zostaje zmniejszyć moc kotła ?? 
Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Mam podłączony do kotła regulator pokojowy. Wszystko niby okej ale chciałbym zapytać o to, jak najlepiej używać tego regulatora? Obecnie mam ustawiony tak, że jak regulator wyśle sygnał do sterownika o osiągniętej temperaturze, to piec się wyłącza i pompa co również. Może lepiej ustawić tak, żeby piec i pompa się nie wyłączały a np. Zawór 4d obniżył temperaturę np. o 10 stopni na noc ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

I tu masz odpowiedź na swoje pytanie. To co kolega @Snurq opisał i wyłączenie pompy CO. Każda instalacja i odbiór ciepla są inne. Wymagania użytkownika też są różne. Warto sprawdzić jak dane ustawienia będą sprawdzały się u Ciebie i czy Ty będziesz to akceptował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam jeszcze ostatnie pytanie… już wiem, ze w trybie PID sterownik podbija temp o 5 st. 
Ale czy patrząc na wykres pracy kotła należy dążyć do jak najbardziej płaskiego wykresu??

Czu taka praca z pokojówką szkodzi kotłu ?

Czu ktoś mógłby mi wyjaśnić zasady palenia peletem ?? Bo przez 15 lat paliłem eko groszkiem i trochę nie mogę się przestawić.

Dziękuje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł to kawał żelastwa, wątpię żeby mu wahanie temperatury o parę stopni robiło jakąś różnicę. 
A główna różnica jest taka że w kotle na ekogroszek musiało się palić cały czas, a w peletowym nie musi. Chociaż dzięki tym peletowym pomysłom to teraz i ekogroszkowe potrafią się rozpalać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.