Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Duo Uni 15KW - Skoki temperatur i przekraczanie zadanej


Tomaszek00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam drogich forumowiczów.

Jak to prawie wszyscy nowi posiadacze kotłów trzeba się gdzieś poradzić gdyż mam pewien problem z ustawieniem swego pieca.

Instalacja wykonana na zaworze 4d, piec pracuje w PID z regulatorem pokojowym na temperaturze zadanej 55st. i histerezą -10st. Moc kotła ustawiona na 70%

 

I teraz do rzeczy, w momencie kiedy temperatura na termometrze spada załącza on pompę wtedy temperatura w kotle spada przez powrót zimnej wody i dochodzi do najniższych granic ,a następnie stopniowo wzrasta, piec wtedy pracuje na nadmuchu 100% i temp spalin osiąga 129st. w momencie kiedy mieszkanie już się ogrzeje wyłącza pompę  i po wyłączeniu pompy temperatura na kotle zaczyna przekraczać zadaną dzisiaj wyniosła 67st przy zadanej 55st. Tak to wygląda na wykresie 

 IMG_20181105_161334.thumb.jpg.5220f45db878223a80941645cb3314b3.jpg

A tutaj ustawienie zaworu.

IMG_20181105_161347.thumb.jpg.c2f4b7191c9c292bc5a5748d8d1d49dd.jpg

Jako iż jestem płotką w tych kwestiach to przypuszczam ,że z zaworu w górę woda idzie na grzejniki tam mam umieszczoną pompę ,a zaraz za nią termometr, lewo to powrót z grzejników, dół to powrót do pieca ,a z prawej wyjście z pieca. 

I teraz się zastanawiam czy takie wahania i przekraczanie zadanej może występować czy wynika to ze złego ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w sasie mam temp spalin ustawiona na 160 max kocioł sam reguluje sobie ile potrzebuje natomiast dopoki ci instalacji nie ogrzeje to takie wachania beda jak chcesz to zwieksz zadana zaworu do np 40 i wtedy instalacja ci sie szybko dogrzeje i potem sobie zmniejszysz zeby za duzo nie jadlo pelletu

Wysłane z mojego IRON_2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak pompy co i kotłowa pracują cały czas za mieszaczem jest temperatura 26stopni praca w przekroczonej temp.120 minut nie masz siłownika i jak spadnie temperatura za oknem to ręcznie trzeba będzie przestawić zawór histereza kotła 1stopien zimny powrót to brak najprawdopodobnie pompy kotłowej a ciągła praca pomp wyeliminuje nagły spadek temp.kotla bo nie będzie nagle zalewany zimna woda

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ustawisz sobie w pidzie tryb nadzoru to kocioł bedzie grzal nie do np 60 tylko 65-67 o 5 stopni wyżej i tylko troszeczke bedzie pozniej pobieral pelletu i np spadnie na 59-60 stopni i znow uruchomi sie pid

Wysłane z mojego IRON_2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wyłączy się pompa na grzejniki to gdzie ma sie podziać ta temp z rozgrzanego kotła? Tym bardziej że pracuje on na wysokiej mocy żeby nadgonić te 10 stopni spadku temp po włączeniu sie pompy. Potrzeba troche czasu żeby to wszystko wyhamowało. 

Odłacz ster pokojowy, pompe załącz na stałe a temp na obieg wyreguluj na mieszajacym. Wtedy pid zacznie spokojnie i równo pracować. Jak dobrze wyregulujesz instalacje i kocioł to bedzie chodził +/- 2°C koło zadanej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz takie wahania przez pauze pompy po ogrzaniu mieszkania. Jak pisał kolega wyżej, włącz pompę na stałe i zmniejsz temperature za zaworem.  

Osobiście mam siłownik na 4d i po osiągnięciu temperatury na pokojowym sterownik obniża temperature za zaworem o 10°C i np. Przy panujących temperaturach mam 45 a po osiągnięciu spada do 35 przy czym pompka ciągle pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, techmen napisał:

Masz takie wahania przez pauze pompy po ogrzaniu mieszkania. Jak pisał kolega wyżej, włącz pompę na stałe i zmniejsz temperature za zaworem.  

Osobiście mam siłownik na 4d i po osiągnięciu temperatury na pokojowym sterownik obniża temperature za zaworem o 10°C i np. Przy panujących temperaturach mam 45 a po osiągnięciu spada do 35 przy czym pompka ciągle pracuje.

Witam,mam pytanie a mianowicie czy w sterowniku cobra pid2 tez da się w taki sposób ustawic zawór 4d ,

że po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu nie zatrzyma pompy co,tylko zmniejszy temperaturę na wyjsciu zaworu o 10 stopni. Tak jak u Ciebie? czytam instrukcję obsługi i tam jest tylko napisane że jesli termostat pokojowy rozłączy pompę co to wówczas siłownik przestaje pracować. A nic nie jest wspomniane o tym że zamyka się całkiem ,czyli pompa pobierała by wode z powrotu kotła,czy też np. przymyka się częściowo,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.