Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Strona Ciepło Właściwe - dokładność wyliczeń


Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy - zapewne korzystaliście ze strony Ciepło Właściwe. Waszym zdaniem - jak trafne są to obliczenia? U mnie policzyło zbyt duże zapotrzebowanie. W praktyce jest sporo mniejsze (wychodzi mi maks 12kw, a strona pokazuje 16-18 - zależy, jak policzę rozmiar okien). Spotkałem się jednak z opinią, że stroną zaniża wyniki (heh - to musiałbym ze 25kw kocioł dać).

A jakie są Wasze spostrzeżenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta strona jest wystarczająca na potrzeby domorosłych hydraulików, jak chcesz lepiej to musisz zlecić audyt OZC.

Przykładowo dla mojego budynku z OZC wyliczyło ok 10kW mocy cieplej, a ta strona niecałe 12kW.

W rzeczywistości za ubiegły sezon grzejny ( zima była średnia) ciepłomierze pokazały ok  6,2kW mocy grzewcza - wraz z CWU, ale kilka lat wstecz ta moc była dużo większa - prawie 10kW.

I teraz dobierz do tego PC lub nowy kocioł ( mam obecnie 20kW na pellet + DS-a 14kW + bufor 800l)

W domu ok 22C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozrzut w granicach 10% (u mnie zawyża) . Strona jest naprawdę bardzo dobra. Jest tak dobra, jak dane w niej wpisywane. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Czyli macie to, co ja - nieco zawyża. A pytam Was, bo mój bliski znajomy właśnie wykańcza dom i rozmawia z ekipami "od pomp ciepła". Z jego wyliczeń na CW wychodzi około 7KW. Ekipy mu proponują pompy 9-11KW. Z tym, że to chinole - a te, wiadomo - przy -20, najczęściej mają połowę deklarowanej mocy. Ale jeden z panów monterów powiedział, że CW zaniża wyniki i trzeba dać mocniejszą pompę.

Ja się nie znam oczywiście, ale w mojej ocenie pompę daje się nie za dużą, a na styk, albo wręcz delikatnie mniejszą. Z tym, że deklarowana moc nie ma znaczenia. Znaczenie ma przebieg mocy w zależności od temperatury zewnętrznej i temperatury zasilania CO. Czyli trzeba przysiąść z tabelkami. Ale wskazania CW nie są złe. A w szczególności zaniżone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pamiętajcie że zapotrzebowanie powinno być liczone na taką porządną zimę a nie 0st

To że dom miał 6kW zapotrzebowania jak temperatura spadła w nocy do -20 nie znaczy że będzie miał też 6kW jak mróz będzie trwał tydzień lub dłużej. Dlatego zapotrzebowanie powinno uwzględniać zapas na to że mróz trochę potrwa a nie jednorazowa akcja która nie wychłodzi wszystkiego w koło łącznie z ziemią.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.