Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak wyliczyć zapotrzebowanie


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, 

Na początek chciałem się przywitać ponieważ jestem tutaj pierwszy raz i przychodzę do was z zapytaniem.

Moje pytanie chyba aczkolwiek nie jestem pewien kieruje do osób które zajmują się projektowaniem i wyliczaniem zapotrzebowania na ciepło.

Od pewnego już czasu pracuje w branży. Pompy ciepła fotovoltaila klimatyzacja i rekuperacja. 

Aktualnie uczę się programu audytor Ozc od sankomu po to aby potrafić wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło dla domu w ktorym ma być pompa ciepła. 

Dla mnie jest nowość ale jak było by  najlepiej podejść do tematu, aby profesjonalnie dobrać klientowi pompę ciepła pod nowy  oraz stary budynek ? Jakie kroki podjac aby robić to dobrze ? Dla mnie ciepło właściwe odpada. Chcę to robić na wysokim poziomie więc proszę o poradę . 

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczysz wszystkie przegrody DOM->OTOCZENIE, ciepło bytowe, straty z wentylacji, liczysz maksymalne zapotrzebowanie przy delcie 40*C, oraz dla średniej delty w zimie 20*C i dobierasz pompę.

PS. Ciepłowłaściwe poprawnie wypełnione w miarę dokładnie liczy zapotrzebowanie. Na podstawie wyniku maksymalnego i średniego dobierasz pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale jak dobieram urządzenie pod stary budynek to nie mam tak sprecyzowanych danych a niegdyś klient nie potrafi dobrze odpowiedzieć co ma jeśli dom ma 30 lat więc stąd moje pytanie. Chce pracować na programie audytor  Ozc i zastanawiam się jak ugryźć temat. Nie jestem po żadnych studiach więc twoim zdaniem aby robić to dobrze co powinienem jeszcze wiedzieć w obliczaniu i dobrze urządzenia do budynku oprócz samej obsługi programu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie od budownictwa (stare czy nowe), musisz znać wszystkie materiały, z których są wykonane przegrody. Inaczej tego nie policzysz. Te informacje MUSISZ wydobyć od Klienta. Ogólnie w tym temacie ważniejsze jest szersze spojrzenie. OZC jest tylko dodatkową informacją. W pierwszej kolejności liczy się doświadczenie, którego na początku przygody Tobie jeszcze brakuje. Pracujesz na siebie czy w jakiejś firmie? Jeśli w firmie to powinieneś mieć kogoś nad sobą, kto Ciebie poprowadzi. W Audytorze OZC są chyba jakieś przykładowe budynki? Musisz się nimi pobawić, pozmieniać materiały, zobaczyć co ma na co wpływ. Poszukać alternatywnych programów żeby porównywać wyniki. Ale to dopiero sam początek, bo ważniejsza od wyliczeń jest analiza wyniku i to czy jest realny, a nie z sufitu - a tu potrzebna praktyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wello dzięki za wyczerpująca odpowiedź. Pracuje w firmie. Sambor samo w sobie narzędzie audytor OZC jest banalnie proste więc jeśli miałeś problemy z nauką bądź coś nie poszło to polecam się zastanowić zanim się coś powie. Wello raczej uczę się sam acz kolwiek na chwilę obecną nie zajmuje się jeszcze doborem PC. Nie mam nikogo od kogo mógłbym się uczyć . Co byś mi sugerował ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mateusz007 napisał:

samo w sobie narzędzie audytor OZC jest banalnie proste

Ja nie miałem żadnych problemów z tym i z innymi programami Sankomu, natomiast ty masz i to nie z programem, ale z zebraniem informacji potrzebnych do prawidłowej pracy tego programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.