Skocz do zawartości
IGNOROWANY

dobór grzejnika przy pompie ciepła w układzie mieszanym (Podłogówka + grzejniki)


boru
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez sambor,

Rekomendowane odpowiedzi

mam w domu ogrzewanie (po)mieszane: w większości pomieszczeń (salon, kuchnia, lazienki) podłogówka a w pokojach grzejniki. Jakiś czas temu wstawiliśmy pompę ciepła. Mamy problem z dogrzaniem jednego z pokoi gdzie jest grzejnik.
Budynek w klasyfikacji energooszczędnej C. Pokój nieduży: 4x 2,3m. Jedno okno 1,5x1,5m. Z tej strony obliczyłem zapotrzebowanie na około 650W.
Aktualnie jest tam grzejnik c22 600x600 który był zamontowany jak był kocioł na ekogroszek (wtedy bez problemu dogrzewało).

Trzeba kupić tam większy grzejnik. Tylko jak duży?

Zacząłem liczyć i trochę nie jestem pewien czy w dobrą stronę poszedłem. Korzystam z wzorów podanych tutaj w: katalogu purmo  str.9.
Przyjmując duży grzejnik C33 1800x600 moc cieplna podana w katalogu dla parametrów pracy 55/45/20 to 2112W .

Natomiast tak jak wspomniałem mamy w większości domu podłogówkę, więc krzywa grzewcza ustawiona jest bardziej pod kątem ogrzewania podłogowego i maksymalnie osiąga 40 st.  przy -5 stopni na dworze. Zaobserwowana delta najczęściej jest w okolicy 2-3 st (ustawiona na 5). Więc dla tej maksymalnej temperatury i celowanej temp. 22 stopni w pokoju, parametry pracy przyjmuję 40/38/22
Przy takich parametrach moc cieplna tego grzejnika wynosi 993W - więc jest spoko. 

Ale problem robi mi się przy cieplejszych temperaturach na dworze. Np. teraz jest 7 stopni i z krzywej temp. docelowa zasilania to 31 stopni. Parametry pracy więc są aktualnie takie: 31/29/22. Przy tych parametrach ten duży grzejnik ma moc cieplną 360W więc już dużo mniej niż zapotrzebowanie pokoju. Przy temperaturze 15 stopni na dworze będzie to 25/23/22 i obliczona moc cieplna grzejnika to ~50W. 

Wychodzi na to, że tak duży grzejnik w takim małym pokoiku przy tak ustawionej krzywej grzewczej (-5/25 - 15/40) nominalnie będzie radził sobie dopiero gdy temperatura na zewnątrz spadnie do okoli 0 stopni na dworzu. 

Proszę o opinie/komentarz czy powyższe rozumowanie jest OK - czy gdzieś coś pochrzaniłem?

Jeżeli jest OK to jaki grzejnik powiniennem kupić aby w miarę dogrzewał pomieszczenie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedz. Mogę wiedzieć dlaczego zalecasz akurat takie grzejniki? I jak to ma sie do tej mocy cieplnej przy niskich temperaturach zasialania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak tylko moje wątpliwości biorą się stąd, że tak jak pisałem, zasilanie 40/33 występuje u mnie w momencie kiedy na dworze jest temperatura -5 stopni. Więc te proponowane grzejniki osiągną tą moc cieplną ~650W dopiero jak będzie poniżej zera.

Czy jeżęli temperatury na zewnątrz będą w okolicach 5-12 stopni to te grzejniki dadzą radę dogrzać pokój przy założeniu że wg krzywej zasilanie wtedy będzie na poziomie 33-27 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

okej.. to ma sens. dzięki!
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.