Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dopasowanie źródła ciepła


MaciekMM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

wybieram obecnie źródło ciepła i waham się między DS Wood plus 14KW i do tego bufor kombinowany 1000/200 a PC 5-7KW gdzie akumulatorem byłaby podłoga bez zbiornika buforowego z oddzielnym 160-200l (4 dorosłe osoby) zbiornikiem na CWU. Dodam, że nie było w projekcie kotłowni jako takiej, ale udało się coś niewielkiego wygospodarować. Budynek posiada komin systemowy - ceramika z ociepleniem fi 200 o wysokości 7m. Z forum dowiedziałem się jednak, że ten kocioł potrzebuje kilka modyfikacji, aby dobrze działać oraz dobrego jakościowo paliwa, aby nie było problemów. Mam dostęp do w miarę taniego drewna (np. akacja), które musiałbym pociąć i wysezonować. Kotłownia miałaby ruszyć na jesieni przyszłego roku. Koszt takiej kotłowni to pewnie z 20-25k a za tą cenę można kupić PC, która tu w ZP jako tako działa. Dodatkowa jak wstawię spory bufor + kocioł to mogę mieć kłopoty z otwarciem drzwiczek - czytałem, że tylko z bocznymi są teraz robione :-(. Dodatkowo częściowo zasłonię buforem dostęp do rozdzielnicy i kanalizacji. Z PC nie jest lepiej, gdyż "kotłownia" jest umiejscowiona przy wejściu głównym, tam też prawdopodobnie musiałby stanąć taki monoblok 😞

Link do obliczeń    Ciepło Właściwie - jak i za ile ogrzewać (cieplo.app)

Czy można uznać, że kocioł + bufor pomimo podobnej ceny w dłuższej eksploatacji będzie lepszą opcją w stosunku do PC gdzie ceny prądu są dość wysokie a co dalej to nie wiadomo?

Pomożecie 🙂 ?

Ciepło właściwe.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając do ogrzania taki dom jak Twój w życiu bym nie kupił kotła na drewno kawałkowe. Jeśli nigdy nie paliłeś w piecu, to nawet o tym nie myśl, bo będziesz żałował, w nowym domku zapachu  wędzonki rodzina Ci nie wybaczy... I ta akacja jeszcze na pniu 😀. Aby kocioł poprawnie pracował od jesieni '2024 to musiałbyś już mieć z 10mp. twardego porąbanego drewna złożonego pod jakimś daszkiem. Ja odradzam kategorycznie ten kocioł, on nie jest dla Ciebie. 

Kocioł nie potrzebuje modyfikacji, gdy się spełnia wymagania producenta, ludzie przerabiają, bo nie są w stanie wszystkich wypełnić, jak choćby tego  dotyczącego sezonowanego dwa lata, twardego nie za grubo porąbanego drewna, czy odpowiedniego ciągu kominowego.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że PC monoblok będzie dobrym rozwiązaniem, moc zależnie od modelu 7-9kW.

Do tego bufor z 200l + bardzo awaryjnie mały kociołek nawet z drugiej ręki i będzie OK

Myślę, że PC monoblok będzie dobrym rozwiązaniem, moc zależnie od modelu 7-9kW.

Do tego bufor z 200l + bardzo awaryjnie mały kociołek nawet z drugiej ręki i będzie OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC ok! Maly bufor + CWU oddzielnie.

Awaryjnie lub rekreacyjnie polecam niewielki kominek z plaszczem wodnym podlaczony do cwu i bufora - na to tanie drewno akacjowe. Nie bedziesz go potrzebowal tyle co do kotla tylko x10 mniej. Musi byc komin. Nie bedzie on obowiazkiem i codziennoscia a przyjemnoscia, nie zagraci kotlowni, zrobi klimat i obnizy koszt energii. Kominka nie wliczaj jako zrodla biwalentnego. Instalacja niestety sie troche sokomplikuje i bedzie drozsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za odpowiedzi.

Przyznaję, nie miałem w ostatnich latach do czynienia z paleniem w kotle i niekoniecznie chciałbym się tego uczyć kosztem wędzenia domowników 🙂

Kol. szpenio odradza kocioł, pomysł na kocioł zgazowujący pojawił się ze względu na dostęp do tego drewna, które jak widzę słabo będzie się nadawało po 1 sezonie suszenia, stąd moja niepewność i pytania. 

Kol. sambor sugeruje PC monoblok 7-9kW + 200l bufor+ mały kociołek

Kol. PioBin potwierdza PC, mały bufor - tu chyba chodzi o to 200l, jednak dodaje CWU oddzielnie.

Dziękuję Wam za sugestie, ale w związku z moją niewiedzą chciałbym dopytać - czy ten 200l bufor miałby służyć tylko do zgromadzenia minimalnego zapasu "energii" na pracę podłogówki wytworzonego przez PC?

Czy może on służyć również (pojemność wydaje się dość mała) jako magazyn z tego ewentualnego kominka z płaszczem? Jak sugerowaliście odpalanego sporadycznie, ale mogącego ewentualnie obniżyć koszty w np. mroźne dni, kiedy ten COP jest niski dla PC?

CWU miałby dostarczać oddzielny zbiornik 160 - 200l grzany np. prądem?

Czy może to być (do ogrzewania i CWU) jeden zbiornik np. z wężownicą?

Nie mam wytypowanego instalatora, nie chciałbym zostać naciągnięty (przez swoją nieświadomość) przez kogoś kto przyjedzie to robić (wstępnie wyceniać).

Wasze podpowiedzi pozwolą mi na zasugerowanie wykonawcy jakiegoś rozwiązania i ewentualnej dyskusji z wykonawcą.

Przyjedzie "wyznawca - sprzedawca" PC naciągnie na PC, przyjedzie inny usługodawca, który ma na składzie coś innego, naciągnie na to co ma pod ręką.

Jeśli znacie kogoś z moich okolic (Rurzyca pod Goleniowem - zachodniopomorskie) to proszę o namiar, wolę dopłacić teraz za doradztwo i fachowy montaż niż później biadolić, że coś nie działa poprawnie lub nie jest ekonomiczne (choć tego nie da się uniknąć nie znając posunięć energetycznych naszej władzy :-)) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W tzw międzyczasie narodził się jeszcze jeden pomysł, aby jednak zamontować ogrzewanie piętra.

Jedynym rozwiązaniem  jakie tu wchodzi w grę są grzejniki.

Dojdzie łazienka bezpośrednio nad kotłownią (najmniejszy problem z instalacjami), duża sypialnia, garderoba, spory przedpokój. Niema pomieszczeń (poza łazienką) gdzie temperatury  miałyby być wysokie.

Czy licząc, że źródłem ciepła miałaby być PC można (czy stosuje się takie rozwiązanie) przewymiarować pojemnościowo grzejniki, aby obniżyć ich ciepło na zasilaniu z np. 55 do 45 st. C?

Wydaje mi się, że obniżając o te 10 stopni temperaturę, którą wygenerowałaby PC można by co nie co zaoszczędzić. Nie wiem jednak czy to zda egzamin, może ma ktoś coś takiego u siebie i byłby skłonny podzielić się informacją.

W obecnym lokum mamy problem z wentylacją, zastanawiam się również nad rekuperatorem z odzyskiem ciepła i wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MaciekMM Jeśli na piętrze nie może być podłogówka (a szkoda, bo instalacje mieszane przysparzają najwięcej problemów z awaryjnością, obsługą, regulacją i kosztami) to te grzejniki zamontować albo aluminiowe/żeberkowe i wtedy minimum 1żeberko na 1m2 pomieszczenia a najlepiej 1,5żeberka na 1m2 pomieszczenia ogrzewanego lub stalowe tzw. 3płytowe C33.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jest jeszcze możliwość (komin do gazu z wkładem nierdzewnym) montażu kotła kondensacyjnego.

Niestety trzeba by we własny zbiornik zainwestować, to łącznie ze zbiornikiem CWU około 25 - 30k monet kosztuje. Plusem całej sprawy jest (jak mi się wydaje) mniejszy problem z połączeniem podłogówki i kaloryferów oraz mniejsze wymiary, co jak pisałem w pierwszym poście jest istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MaciekMM A rozważałeś megabufor? – więcej pod linkiem:https://czysteogrzewanie.pl/2022/02/megabufor-czy-da-sie-w-pelni-ogrzewac-dom-sloncem/

 

Jeśli nie spotkałeś się z tym tematem to polecam bardzo dokładne przeczytanie całego tego artykułu z linku wyżej wraz ze wszystkimi komentarzami.

 

Ja sądzę, że na dzień dzisiejszy chyba najlepszy system to jest megabufor (opisany w artykule wyżej) plus awaryjnie kocioł na drewno w piwnicy (działający bez wentylatorów i elektroniki które mogą ulec awarii i bez prądu) i instalacja grawitacyjna rozprowadzenia wody na przewymiarowanych kaloryferach, która działa grawitacyjnie bez pompek i sterowników które mogą ulec awarii i bez prądu.

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przeczytałem bardzo dokładnie ten artykuł 🙂  - gość buja w obłokach, oderwany całkowicie od rzeczywistości jeśli chodzi o koszty, na izolację zbiornika 20 000 l. zakopanego w dole przewiduje kilkaset złotych 😛 i ta izolacja ma utrzymać rozgrzaną latem wodę (90stopni) do lutego. 🙂

Najlepsze jest to, czyli podpis pod artykułem
 

Wojciech Treter

 

Redaktor naczelny (bo jedyny)

Edytowane przez szpenio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój dom ma w sumie niewielkie zapotrzebowanie na energię.

Grzejniki góra fajnie można, jakie - ano takie: liczysz zapotrzebowanie na ciepło dla pomieszczeń potem dobierasz grzejnik na parametry 75/65/20 i mnożysz ilość kaloryferów x 4  -- zobacz link.

https://termomodernizacja.pl/temperatura-zasilania-grzejnikow-wplywa-moc/

PC z doświadczenia ( moich znajomych ) przewymiaruj czyli około 9-10kW ( wyjdzie lepszy COP) + bufor tak ze 400l

Drugie źródło ciepła wybrałby najtańszy kocioł gazowy + butle 33l propan butan ( 3 albo4 szt.)

Dlaczego ? 

To ma być zasilanie w ciepło awaryjne więc nie co iść w koszty.

Przy -20 butla 33l do masz 4 dni grzania, układ 3 lub 4 butli zabezpiecza cię na 12 do 16 dni przy dużych mrozach.

A w końcu do -5 będziesz grzał pompą ciepła.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Megabufor odpada, ale dziękuję za propozycję.

Co do PC - zastanawiam się nad Pansem  Aquarea 9kW w wersji All In One gen H 3f z zasobnikiem na CWU i tu pytanie czy nie lepiej jednak oddzielny zbiornik?

Te PC szczególnie gdybym wybrał T-Cap, ponoć dają radę z układem mieszanym oczywiście z mniejszą sprawnością.

Co do zapasowego źródła, kominek tam będzie, który ma działać awaryjnie bez niczego, jest dolot i komin do dyspozycji. Kominek odpalany sporadycznie - mam taką nadzieję.

Chyba jednak zrezygnuję z tańszego inwestycyjnie rozwiązania - gazu z własną butlą.

Firma instalatorska zaproponowała wersję Panasa jw. z dodatkowym niewielkim (chyba 100l) buforem. Niby cała maszynownia ma kosztować 55k Czyli + 25k w stosunku do gazu.

Nadal pozostaje niepewność co do układu mieszanego podłogówka + grzejniki 😞

Edytowane przez MaciekMM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.