Skocz do zawartości

piotrm204

Nowy Forumowicz
  • Postów

    4
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom 160m2 pow. użytkowej , po podłodze 340m2.

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Kościerzyna

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia piotrm204

Nowicjusz

Nowicjusz (1/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. No i sie choryzonty powiększają, zawsze to kolejna podpowiedź i spojrzenie z drugiej strony. Dom znajduje się na Kaszubach zimy raczej łagodne ale gorsze są chyba okresy przejściowe z dużą wilgotnością i wiatrem. Nie mniej nigdy nie wiadomo co będzie. Ta propozycja brzmi nawet sensownie bo jak siano będzie to i można dożucić parę gratów. Kwestia jakiej mocy dobrać pelleciaka? 20 KW może 24 kW, wiadomo ta max moc potrzeba jest tylko w szczytowym momęcie a jakby miały nadejść takie czasy to i pewnie długo to nie potrwa, parę dni wspomagania grzałka też wytrzymam. Przekro_j A--A.pdf A jakie problemy występują lub mogą występować przy takim sterowaniu które opisałem? Tak żeby tylko wiedzieć dla czego to " taka masakra"?
  2. Witam, w piwnicy 8 obwodów, parter 8 obwodów i poddasze 10 obwodów. Rozstaw co 15 a w pomieszczeniach malych z jedną pętlą co 10. Rurka 16 a do rozdzielaczy to nie pamiętam 32 albo coś lekko po wyżej pojemność wodna obwodów ok 135 l Do tej pory scenariusz mój przedstawiał: źródło ciepła ładujące bufor - bufor zasilający 3 rozdzielacze poprzez 3 pompy(z całym ustrojstwem mieszającym) + CWU - na każdym rozdzielaczu silowniki i regulatory (czujniki) pokojowe - fajnie aby udało się ogarnąć zasadę działania gdy wszystkie siłowniki zamknięte na rozdzielaczu wyłączają pompę danego rozdzielacza, gdy choć jeden się otworzy załącza pompę. Oczywiście jest to tylko mój wymysł który najłatwiej jako laikowi wpadł do głowy. Co do instalacji fotowoltaicznej to jest planowana ale nigdy nie wiadomo czy zaskórniaków wystarczy. A są jeszcze trochę ważniejsze sprawy do ogarnięcia.
  3. Witam, dziękuje za szybką odpowiedź. Ogólnie pow. podłogi całego budynku to ok.350 m kw w tym 125 piwnicy i 40 garazu, czyli do ogrzanie do komfortowej temp pozostaje 185 m kw licząc oczywiście m kw podłogi. Nawet chciałem zrobić OZC ale chciałbym zrobić to u rzetelnej firmy (profesjonalnej) ale takowej nie znalazłem. Nie wiem czy powinno robić się takie OZC tylko na podstawie planów budynku czy również przydała by się wizytacja na budowie. Co do CNC to właśnie od nich dostałem wyceny na ok 9 kw pompy (swoją drogą bardzo przejrzyste i czytelne wyceny łatwe w porównaniu modeli). I z tąd wzięły się moje wątpliwości. Czy aby jest to dobrze dobrane? Niestety ceny PC i dodatkowego asortymenty zmuszają do zastanowienia się nad kotłami na pellet. Ale widzę,że koszt dobrego kotła z kotłownią może być porównywalny do PC. Entuzjazm zasiały ceny kotłow z Heiztechnika i Kostrzewy tansze o połowe od RTB i Black starów ale pozostaje pytanie o ich jakość jak i kwalifikacje ludzi ich montujących. Możę znasz jakąś firmy sprawdzoną w opracowaniu OZC? Lub instalatora z woj. pomorskiego ewentualnie kujawsko-pomorskie. Faktycznie pojedynczy bufor to tylko max 1000 l ogranicza mnie wysokość piwnicy 2.2m Zastanawia mnie wariant kotłowni który najrozsądniejszy wybrać, 1.kocioł - bufor - 3 grupy pompowe CO + CWU . tutaj sterowanie pompami z grup na kazdą kondygnacje osobno czujniki temp. na każdej kondygnacji (metoda prób i błędów ustawić przepływy pętli w poszczególnych pomieszczeniach) 2. kocioł - bufor -1 grupa pom CO. + CWU tutaj sterowanie silownikami na rozdzielaczach (tylko czy jedna pompa da radę to pochnąć) 3. Kocioł - 3 grupy + CWU analogicznie do pkt.1 4. kociol - 1 grupa + CWU analogicznie do pkt 2
  4. Witam, na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jestem laikiem i nie wiem czy zamieszczam wątek w odpowiednim miejscu. Stoję przed wyborem źródła ciepła i sposobu sterowania nim. Liczę, że uda się uzyskać parę przydatnych uwag. Dom : PIWNICA 125m2 wys. 2,2m całość w ziemi z ociepleniem zewnętrznym 8 cm styroduru, ocieplenie podłogi 15 cm na 77m2 (pokój zabaw) reszta 10 cm (pom. techniczne) wszędzie rozłożona instalacja ogrzewania podłogowego. Oczekiwania temperaturowe niezbyt wygórowane, 15*C i mieć możliwość zwiększenia okazjonalnie temp. w pokoju zabaw do 20*C (a może nie warto?) PARTER 121m2 wys.2,8m, w tym 40m2 garaż (50% w bryle domu), ocieplenie 20 cm, okna 3 szybowe (dwukomorowe Oknoplast pixel, duże przeszklenia od południa) wszędzie podłogówka plus drabinka w łazience (z której można zrezygnować) PODDASZE 105m2 po podłodze, wys, 2,6m, ścianka kolankowa ok, 1,2m, 9 okien dachowych, 30 cm wełny, wszędzie podłogówka plus drabinka (z której można zrezygnować) Rodzina docelowo 4 os., went. mechaniczna z odzyskiem ciepła i bez GWC. Na każdej kondygnacji rozdzielacz od podłogówki (zasilania i powroty sprowadzone do piwnicy-kotłowni). Problem polega na określeniu źródła ciepła (z wskazaniem na kocioł pellet) sposobu jego rozprowadzenia czy wysterowania i doborze mocy. Wiem zrób OZC! Ale czy jest ktoś w stanie zrobić porządne OZC dając gwarancje, że będzie to grzało? I czy warto wyniki takiego OZC porównać z doświadczeniem instalatorów i osób użytkujących podobne domy. Mam propozycje z pomp ciepła pow.-woda 9KW, 11KW oraz 16KW po piece na pellet 20 KW, 24KW a i ktoś nawet wspomniał o 30 KW. Oszaleć można, a o spieciu tego nie wspomnę, byfor, siłowniki, na jednej pompie CO, na 3 pompach CO. Więc proszę Was o podzielenie się swoimi doświadczeniami. Aha, rurki do podłogówki poszło ok 1200m.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.