Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mały przepływ na rotametrach


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez PioBin,

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam mam kocioł na pellet i instalacje z rury miedzianej 28 zaraz za kotłem jest zawór temperaturowy wraz z pompą małego obiegu za nim znajduje się bufor 800l (ale zrobiony jest też bypas by ten bufor ominąć na zaworach 1 cal. potem jest zrobiony ropzdzielacz z rur miedzianych i znich kolejno odchodzą rury pex 32 na piętro i parter.Na parterze jest zawór 3d za nim pompa i rozdzielacz z 7 sekcjami.I tu teraz jest problem poniewaz jak zawór 3d jest otwarty na 100% to pzrepływ spada do ok 0,4l/min. jak do delikatnie przymknę zaraz przepływ skacze na 1l na minute i więcej.Gdzie elży problem? Pozdrawiam

Opublikowano

Witam , przyczyn może być kilka , dodaj jakieś zdjęcia swojej instalacji , rozdzielacza itp,  może być przyblokowany zawór 3d ( co to za zawór jaki rozmiar) może trzeba jakiś filtr wyczyścić , czy ta różnica pojawia się na wszystkich rotametrach ?

Opublikowano

Witam czyściłem filt skosny i odpowietrzałem instalacje niestety nic to nie daje.Bufor jest ominięty na zaworach jeżeli go omine pzrepływy są minimalne jak przykręce troche zawór 3d  to rośnie pzrepływ.najlepsze jest to jak odkrece zawory bufora tylko z jednej strony np.od strony podłogówki to przepływ tez rosnie na 3l na min o co tu chodzi>?

schemat instalacji.png

Opublikowano (edytowane)

Nie ma takiej opcji już to sprawdziłem! Po prostu po ominieciu bufora przepływ jest niski!jak wpusze zaworami w obieg bufor momentalnie przepływy rosną na 3l/min.Coś jak by blokowało przepływ przed buforem ale nie wiem co

Edytowane przez duble2
Opublikowano

rury 16 PERT Wavin  7 sekcji w przepływ w każdej pętli ale pompka na max!

 

Opublikowano

nie potrzebne mi 3/l min chodzi o to że jak omine bufor zakręcając go na zaworach przepływ spada do 0,2l /min i to już nie jest ciekawe!

Opublikowano

3-drogowy obrotowy zawór mieszający ARV 384 ProClick, DN25, Rp1", Kvs 10

Opublikowano

Kurcze myślałem że masz zawór termostatyczny, więc warto jeszcze sprawdzić czy masz założone prawidłowo pokrętło na nim , czy jak otwierasz na 100 % to tak jest . 

  • Rozwiązanie
Opublikowano
4 godziny temu, duble2 napisał(a):

Witam czyściłem filt skosny i odpowietrzałem instalacje niestety nic to nie daje.Bufor jest ominięty na zaworach jeżeli go omine pzrepływy są minimalne jak przykręce troche zawór 3d  to rośnie pzrepływ.najlepsze jest to jak odkrece zawory bufora tylko z jednej strony np.od strony podłogówki to przepływ tez rosnie na 3l na min o co tu chodzi>?

schemat instalacji.png

Jesli to jest prawidlowy rysunek “ominiecia” bufora to NIGDY to nie zadziala - bo nie ma przeplywu.

Odciales cyrkulacje przez bufor a zawor ATV ochrony powrotu blokuje przeplyw.

Opublikowano

Nie rozumiem przecież Bufor jest odcinany zaworami tak jak by go nie było w instalacji to dlaczego miał by blokować pzrepływ? prosił bym o rysunek jak to powinno być rozwiązane.Dziękuje za zainteresowanie tematem

Cytat
11 godzin temu, tomekb napisał(a):

Kurcze myślałem że masz zawór termostatyczny, więc warto jeszcze sprawdzić czy masz założone prawidłowo pokrętło na nim , czy jak otwierasz na 100 % to tak jest . 

 

Mam zawór ATV (termostatyczny)zaraz obok pieca ale też jest zawór 3d z siłownikiem przed podłogówką który jest sterowany z reg.pokojowego.

Opublikowano
Godzinę temu, duble2 napisał(a):

Bufor jest odcinany zaworami tak jak by go nie było w instalacji to dlaczego miał by blokować pzrepływ?

To nie bufor jest problemem. Jak bufor bedzie otwarty na tych zaworach kulowych to wszystko bedzie dzialac jak nalezy.

Spokojnie przeanalizuj skad ciepla woda ma byc brana i gdzie trafia zimna… Narysuj OBIEG tej wody. Rozwaz dwa przypadki kociol pracuje i kociol zimny (polozenie zaworu ATV), oraz zawor 3d podlogowki w pelni otwarty i w pelni zamkniety.

 

 

 

 

Opublikowano

No myślałem że jak zamknę obwód bufora to ciepła woda będzie brana bezposrednio z kotła?Jednak się myliłem.Co zawór ATV blokuje ten przepływ? Więc aby palić z ominięciem bufora muszę mieć sprzęgło?

 

Opublikowano

Sprzęgło to to samo co bufor, więc nic nie da.

Natomiast w takim układzie musisz poczekać aż się nagrzeje zaw ATV i woda zacznie przez niego przepływać, lecz wtedy mogą być inne kłopoty - tam jest mocna pompa, która będzie walczyć o wodę z pompą podłogówki - więc może nie zamykaj bufora, niech z niego idą odbiory.

Opublikowano

Tak Tylko że chciałbym aby ten układ działał bez bufora na ten czas jak robie remont i utrzymać te 10 stopni minimalnym kosztem pelletu.a tak zanim mi nagrzeje te 800l plus wygrzeje te 200l posadzki to pochłonie multum pelletu!

Opublikowano

Rozumiem jutro sprawdzę. Kurde człowiek szuka wszędzie oszczędności a Pellet podrożał i mam mieszane uczucia co do instalacji.Myśle że jak w budynku jest tylko ogrzewanie podłogowe to czy sens wogóle ma bufor? niestety bufor trzeba grzac do wyższych temperatur co powoduje straty.Kocioł na pellet można regulować mocą i przy dobrym ustawieniu powinien działać bardzo sprawnie i w miare oszczędnie co o tym myślicie?

Opublikowano
Godzinę temu, sambor napisał(a):

To musisz poczekać aż się kocioł nagrzeje powyżej temp otwarcia zaworu ATV i wtedy start pompy podłogówki

I dodatkowo musi sie palic praktycznie caly czas. Wystarczy kilka/kilkanascie minut zimnej wody z podlogowki i ATV odetnie instalacje.

51 minut temu, duble2 napisał(a):

Kocioł na pellet można regulować mocą i przy dobrym ustawieniu powinien działać bardzo sprawnie i w miare oszczędnie co o tym myślicie?

Mysle ze nie potrzebnie kombinujesz. Wiesz jakie to sa straty na buforze? Wiesz jakie sa straty przy niskich mocach palnika? Wiesz jakie sa straty z czestego rozpalania i wygaszania?

Grzej ten bufor do najnizszej temperatury czyli akurat u Ciebie to temperatura ATV + kilka stopni wiecej.

Opublikowano

Ja już tak mam że lubie pokombinować i testować.Niektórzy lubią oglądać seriale a ja gzrebać;)Rozumiem co do zaworu ATV można zmienić wkładkę na 45 stopni aby nie musiał grzać aż do 55 wtedy odpowiedni nastaw kotła spowoduje jego poprawną pracę nawet przy zlaniu zimnej podłogi.Ja po prostu chcę sprawdzić jak to wszystko będzię działało w różnych warunkach.

Opublikowano

Jak obniżysz temp ATV to możesz zajechać kocioł, a zużycie paliwa wcale nie będzie niższe.

Jest taki parametr jak sprawność spalania , a dla pelletu ona rośnie wraz z temperaturą powyżej 55C,

Może lepiej zostaw tak jak masz , a zacznij oglądać seriale.

Opublikowano

Pellet jest paliwem o stosunkowo niskiej wilgotności i możemy szacować temperaturę punktu rosy dla tego paliwa na ok 45-50°C Czyli teoretycznie przy ATV 45 stopni i kotle ustawionymn na 55 stopni nie powinno takie coś szkodzić.A pelletu na pewno pójdzie mniej bo większa temperatura nie jest za darmo!

Opublikowano

I tak i nie.

Fakt ze u siebie mam ustawiona ochrona powrotu na 47C - to daje krotkochwilowo spadek do 45, nie mniej. Kondensacji nie zauwazylem.

Przy starcie kotla ponizej tej wartosci juz jest widoczna golym okiem.

Pellet nie jest wilgotny ale z jego spalania (reakcji termicznej) powstaje wiecej H2O anizeli z wegla i troche mniej niz z gazu i podobnie jak oleju.

Na sprawnosc kotla sklada sie sprawnosc spalania, (+) sprawnosc odbioru ciepla, (-) straty.

Jesli uda sie zachowac taka samo aprawnosc spalania to jak najbardziej warto schodzic z temperatura wymiennika dla podniesienia odbioru i zmniejszenia strat.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.