Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Optymalne ustawienia kotła Ariston Clas One


Dzejbi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym się poradzić na temat optymalnych ustawień kotła Ariston Clas One dla mojej instalacji. Instalacja jest już wykonana i wszystkie urządzenia podłączone. Wygląda to tak:

Ogrzewanie podłogowe w całym domu, w każdym pomieszczeniu termostaty typu on/off (wiem, że jest sporo zwolenników i przeciwników tego typu rozwiązania). Dwa rozdzielacze, po jednym na każdym poziomie, przy każdym rozdzielaczu listwa do podłogówki + siłowniki. Listwa (Salus C8500) zbiera informacje od termostatów i jeśli choć jeden potrzebuje grzania to daje info do kotła żeby grzał.

Na kotle mam ustawione dwie strefy:

1) Pierwsza: podpięta jest tu cała podłogówka, na kotle termoregulacja ustawiona na termostat typu on/off.

2) Druga: sztucznie utworzona, żeby podpiąć termostat Ariston Cube S Net (żeby mieć dostęp do statystyk, kontroli CUW, czy temperatury na zewnątrz z internetu)

Cube S Net obecnie znajduje się w kotłowni i ma ustawioną taką temperaturę, żeby nigdy nie zgłaszał zapotrzebowania na ciepło. W kotłowni jest zawsze cieplej niż w innych pomieszczeniach.

Pytania które mi się nasunęły:

1) Na smartphonie w aplikacji Ariston Net widoczna jest tylko strefa 2 - ta do której jest podpięty Cube S Net. Czy da się tak zrobić, żeby była widoczna też strefa 1? Zakładam, że Cube S Net nie może być podpięty pod tą samą strefę co listwy podłogówki, choć może da się to jakiś zrobić?

2) Czy jest sens ustawienia na kotle trybu Auto? Teraz jest u mnie włączony bo zapobiega (albo redukuje) taktowaniu kotła (ciągłemu włączaniu i wyłączaniu tuż po starcie) ale właśnie przeczytałem na forum, że taktowanie można wyeliminować ustawiając odpowiednią temperaturę minimalną na kotle. Czy temperatura zewnętrzna pobierana z Cube S Net jest 'widziana' na kotle dla wszystkich stref?  Niby tryb Auto bazuje też na temperaturze wewnątrz pomieszczenia (z termostatu) a w moim przypadku kocioł nie ma dostępu do takiej informacji.

3) Czy dla strefy 1 (podłogówka) typ termoregulacji powinien być ustawiony na on/off czy może lepiej go przestawić na opcję 'tylko sonda zewnętrzna'?

4) I jeszcze dodatkowy problem jaki napotkałem: w kotłowni mam sprzęgło i dwie pompki do podłogówki (po jednej na każdy rozdzielacz, model Grundfos UPM3 AUTO). W teorii pompka powinna być zasilana z listwy przy rozdzielaczu (230V). Listwa powinna odłączyć pompkę gdy siłowniki zamkną wszystkie obwody od podłogówki. Jednak instalatorzy nie poprowadzili mi przewodu do wysokiego napięcia od rozdzielaczy do pompek (rozdzielacze są w innych pomieszczeniach). Mam do dyspozycji tylko poprowadzone skrętki (można puścić jakieś niskie napięcie sterujące). Położenie dodatkowych kabli jest praktycznie niemożliwe. Co najlepiej zrobić w takim przypadku? Samo zużycie prądu nie stanowi problemu, bardziej boję się że pompki się uszkodzą. Może wystarczy przestawić pompki w inny tryb? Teraz używam trybu 'constant pressure', jest jeszcze np. tryb 'constant pressure auto adapt' ale nie mam pojęcia jak on działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.