Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła dwufunkcyjnego - dom 160m2


lukante

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Przymierzam się do wymiany obecnego kotła 2f Ariston Genus Premium 24 (rocznik 2006), z którym są coraz większe problemy. Kocioł ze względu na oszczędności był zamontowany już jako używany w nowym domu z 2018r.

Dom dość dobrze ocieplony, rekuperacja, rolety, 3 szyby, grafit itp., ok. 160m2 + garaż 55m2 czasem dogrzewany, parter+piętro, 2 osoby, rocznie nie zużywamy więcej niż 9000 kWh na CO+CWU, wszędzie grzejniki, podłogowe tylko w górnej łazience, instalacja bardzo prosta, T w dzień max 21, T noc 19-20.

Przyzwyczailiśmy się już od 5 lat do wad i zalet kotła 2f, nie przeszkadza nam w ogóle opóźnienie ciepłej wody itd. Nie chcemy wielkich zmian w kotłowni ( więc raczej odpada opcja 1F + zasobnik. Po prostu chcemy wymienić kocioł ze względu na wiek, jakieś małe awarie i to, aby nowy mógł dłużej pracować bez taktowania, po prostu ma mieć jak najniższą moc min.

Obecny kocioł schodzi do max 6kW, może 5,5, ale to i tak powoduje, że sporo kombinowałem jak tu dobrać Tzas, jak zmienić czasy post cyrkulacji, opóźnienie zapłonu itp. aby pracował jak najdłużej, a nie wyłączał się po np. 5 czy 10 minutach. Na razie czujnika zewn. brak, jest tylko Salus on/off, spełnia swoje zadanie, ale wolałbym coś inteligentniejszego już mieć przy nowym.

Moja prośba, aby doradzić jakim kotłem się warto zainteresować? W okolicy mam dobre serwisy Buderusa, Vaillanta, pozostałych producentów też się znajdzie (Bielsko-Biała, Śląsk).

Skłaniam się ku:

  • Buderus GB122i(K) - moc min. 3kW
  • Vaillant ecoTEC plus VCW 26CS/1-5 - moc min. 2,8 kW
  • Ariston Genus One+ net 24 - moc min. 2,3 kW - ale tu się boję trochę dobrego serwisu, bo mała popularność

Czy jest jeszcze jakiś dobry model 2f z podobną mocą min. i nie jest Viessmannem? Nie chciałbym za całość przekroczyć budżetu 10k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Buderus gw122i +programator RC310 + czujnik zew + MX100 moduł wifi. Działa jako dwufunkcyjny na cwu i co.
Mimo że mam od miesiąca to już się nauczyłem ustawiać i dostosować krzywą grzania przez co sam się dostosowuje do pogody i dzięki temu w domu jest stała temp 20stC. Jeżeli chodzi o moc to najmniejsza modulacja to 12% (3kW) i bardzo często na tym pracuje. Pobór dzienny mam na poziomie 30-40kwh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.10.2023 o 09:06, pawelci napisał(a):

Ja mam Buderus gw122i +programator RC310 + czujnik zew + MX100 moduł wifi. Działa jako dwufunkcyjny na cwu i co.
Mimo że mam od miesiąca to już się nauczyłem ustawiać i dostosować krzywą grzania przez co sam się dostosowuje do pogody i dzięki temu w domu jest stała temp 20stC. Jeżeli chodzi o moc to najmniejsza modulacja to 12% (3kW) i bardzo często na tym pracuje. Pobór dzienny mam na poziomie 30-40kwh.
 

Dzięki za opinię. Ten MX100 to jest tylko moduł wifi? Jeśli między kotłem a miejscem na programator mam już kabel ethernetowy to tego MX100 bym nie potrzebował?

W dniu 27.10.2023 o 09:22, h3nio napisał(a):

Jak z serwisem Boscha w okolicy? Bosch GC2300iW 24C to jest to samo co Buderus GB122i-24KH, różnią się tylko marką i obudową, a cena tego pierwszego znacznie niższa.

Nie ma źle, kilka autoryzowanych dystrybutorów jest w promieniu 20 km. 

Widzę właśnie, że ten Bosch jest korzystniejszy cenowo, do tego bardzo ciekawy regulator CT200, pogoda z neta. Dotąd Boscha nie brałem pod uwagę, ale parametry ma te same co Buderus, z jakością i trwałością powinno być co najmniej tak samo dobrze. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię. Ten MX100 to jest tylko moduł wifi? Jeśli między kotłem a miejscem na programator mam już kabel ethernetowy to tego MX100 bym nie potrzebował?
Moduł mx100 służy aby mieć obsługę ustawiania temp na programatorze przez aplikację mobilną w telefonie.

Przepraszam , moduł to mx300 !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.10.2023 o 12:02, pawelci napisał(a):

Moduł mx100 służy aby mieć obsługę ustawiania temp na programatorze przez aplikację mobilną w telefonie.

Przepraszam , moduł to mx300 !!!
 

Właśnie nie mogłem znaleźć tego mx100, mx300 już szybciej 🙂

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.10.2023 o 08:22, lukante napisał(a):

Witajcie,

(...)
Dom dość dobrze ocieplony, rekuperacja, rolety, 3 szyby, grafit itp., ok. 160m2 + garaż 55m2 czasem dogrzewany, parter+piętro, 2 osoby, rocznie nie zużywamy więcej niż 9000 kWh na CO+CWU, wszędzie grzejniki, podłogowe tylko w górnej łazience, instalacja bardzo prosta, T w dzień max 21, T noc 19-20.
(...)
Moja prośba, aby doradzić jakim kotłem się warto zainteresować? W okolicy mam dobre serwisy Buderusa, Vaillanta, pozostałych producentów też się znajdzie (Bielsko-Biała, Śląsk).

Skłaniam się ku:

  • Buderus GB122i(K) - moc min. 3kW
  • Vaillant ecoTEC plus VCW 26CS/1-5 - moc min. 2,8 kW
  • Ariston Genus One+ net 24 - moc min. 2,3 kW - ale tu się boję trochę dobrego serwisu, bo mała popularność

Kotły, które montuję i znam:

Termet Ecocondens Crystal II Plus - tańszy model w ofercie Termeta, ale działa. Na plus: łatwo dostępny i tani serwis. Na minus: małe możliwości rozbudowy instalacji (np. 2 osobne obiegi grzewcze nie da rady sam obsłużyć). W sam raz na prostą instalację. Niedrogi sterownik.
Zakres mocy 2,7-20,0 kW (12L CWU/min) lub 3,9-24,0 kW  (14L CWU/min)

Termet Ecocondens Gols Plus - w zasadzie to wyższy model w ofercie Termet. Plusy i minusy podobnie jak wyżej. Według mnie wykonany troszkę lepiej.
Zakres mocy 2,8 - 24,5 kW (13,3L CWU /min)

Bosch GC2300 24-c - fajny kocioł, dobrze wykonany, czytelny wyświetlacz. Na plus: dobry kocioł, możliwości rozbudowy do większych instalacji (2 lub 3 strefy grzewcze). Na minus: droższy serwis i części. Sterownik też sporo droższy.
Zakres mocy 3 - 24 kW (12,2L CWU /min)

Ariston nie jest u nas popularny w regionie.

Moim zdaniem do tak prostej instalacji (same grzejniki) spokojnie wystarczy Termet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.11.2023 o 15:56, teres napisał(a):

Kotły, które montuję i znam:

Termet Ecocondens Crystal II Plus - tańszy model w ofercie Termeta, ale działa. Na plus: łatwo dostępny i tani serwis. Na minus: małe możliwości rozbudowy instalacji (np. 2 osobne obiegi grzewcze nie da rady sam obsłużyć). W sam raz na prostą instalację. Niedrogi sterownik.
Zakres mocy 2,7-20,0 kW (12L CWU/min) lub 3,9-24,0 kW  (14L CWU/min)

Termet Ecocondens Gols Plus - w zasadzie to wyższy model w ofercie Termet. Plusy i minusy podobnie jak wyżej. Według mnie wykonany troszkę lepiej.
Zakres mocy 2,8 - 24,5 kW (13,3L CWU /min)

Bosch GC2300 24-c - fajny kocioł, dobrze wykonany, czytelny wyświetlacz. Na plus: dobry kocioł, możliwości rozbudowy do większych instalacji (2 lub 3 strefy grzewcze). Na minus: droższy serwis i części. Sterownik też sporo droższy.
Zakres mocy 3 - 24 kW (12,2L CWU /min)

Ariston nie jest u nas popularny w regionie.

Moim zdaniem do tak prostej instalacji (same grzejniki) spokojnie wystarczy Termet.

Termety odrzuciłem na początku jak czytałem o jakiś problemach z nieszczelnością zaworu trójdrożnego, z modulacją i dobraniem sterownika też są jakieś kombinacje, a w ogóle to wolałbym jednak coś lepszej jakości i o większych możliwościach.

Aristona jednak odrzucę, bo rzeczywiście z serwisem obecnego jest cienko, z nowym byłoby pewnie podobnie.

Bardzo zaciekawił mnie właśnie ten Bosch 2300iW 24c i to jest mój faworyt obecnie. Droższy serwis, części i sterownik nie jest problemem jak tylko kocioł będzie w stanie odpowiednio modulować mocą palnika i pracować dłużej na niższych temperaturach zasilania. Moja instalacja jest rzeczywiście prosta więc nawet zamiast CW400 skłaniałbym się do CT200, który doda sterowanie i monitoring przez apkę. 

Pewnie przed instalacją nic nie można zagwarantować, ale dla CO głównie zależy mi, aby

  • kocioł pracował wg krzywej (CT200 bierze ponoć temp. z internetu zamiast z zewn. czujki jak CW400), modulował mocą i zmieniał automatycznie tzas oraz pracował dłużej utrzymując w miarę stałą temp. w pomieszczeniach, zamiast obecnego wł/wył - przy obecnych temp. zewn. muszę mieć tzas na Aristonie 50 stopni, aby palnik szedł więcej niż 10 min. obecnie nie moduluje, bo jest tylko zwykły Salus a jego moc min. to przy 50/30 6 kW. Nie wiem na ile pomoże 3,4 kW w tym Boschu i modulacja...
  • jak już osiągnie zadaną na CT200 temp. w pomieszczeniu przestał grzać lub jakoś modulował jeszcze niżej i nie przegrzewał, są grzejniki więc zakładam, że takiego problemu nie będzie, ale czy parametr w CT200 "wpływ pomieszczenia" -> Wysoki za to by odpowiadał?

Na zdjęciu jest jak to obecnie wygląda. Niestety nie miałem kilka lat temu żadnego wpływu na to wykonanie i chciałbym przy wymianie kotła poprawić tutaj ile się da. Mam nadzieję, że takiego Boscha 2300 da się tu zamontować. Nie wiem też czemu ten RTL Herz Mini jest na zasilaniu podłogówki... jest to tylko jedna pętla na górną łazienkę.

kociolIMG_9134.jpeg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Posiadam kociol Bosch GC2300iW 20P.

Pracuje wg temp.pom. z krz.grz. zadana ma 21st i taka utrzymuje. W nocy nie grzeje i po nocy nadgania do tych 21st i pozniej tylko moduluje podtrzymujac caly czas ta temp.

Dobry kociol.

Serwis drogi, choc nie wiem ile kosztuje w innych firmach przeglad.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.11.2023 o 10:07, D20CR napisał(a):

Witam,

Posiadam kociol Bosch GC2300iW 20P.

Pracuje wg temp.pom. z krz.grz. zadana ma 21st i taka utrzymuje. W nocy nie grzeje i po nocy nadgania do tych 21st i pozniej tylko moduluje podtrzymujac caly czas ta temp.

Dobry kociol.

Serwis drogi, choc nie wiem ile kosztuje w innych firmach przeglad.

Pozdro

OK, rozumiem więc, że można grzać w oparciu o krzywą + mieć zadaną temp. np. na CT200 lub CW400.

Widzę z opisu, że masz też grzejniki i podobną powierzchnię. Piszesz, że kocioł jak już osiągnie 21 na sterowniku to moduluje podtrzymując tą temp., ale gdy jest w okolicach +10 jak obecnie na zewn. to nie przegrzewa? W sumie nie wiem jeszcze jak działa modulacja, bo na razie mam doświadczenie tylko z on/off czyli jak jest np. 20,6 w domu - kocioł załącza, a jak jest 21 - kocioł się wyłącza. Idealnie byłoby utrzymywać ciągle 21 stopni bez tych wahań temp.

W tym roku za serwis 2f Aristona zapłaciłem 350 zł, rok temu 300, wcześniej było 250.

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lukante napisał(a):

Bardzo zaciekawił mnie właśnie ten Bosch 2300iW 24c i to jest mój faworyt obecnie

Dobry sprzęt, mam zamontowanych kilka sztuk.
Regulatora CT200 jeszcze nie montowałem, ale ze szkolenia kojarzę, że to ciekawy regulator. Osobiście mam trochę awersję to sterowników internetowych, ja tam wolę jak jest sterownik na ścianie i nie potrzebuje WiFi do działania.

 

2 godziny temu, lukante napisał(a):

ale czy parametr w CT200 "wpływ pomieszczenia" -> Wysoki za to by odpowiadał?

Ten parametr wpływa na to jak mocno kocioł ma reagować na zmiany temperatury w pomieszczeniu w stosunku do temperatury wynikającej z krzywej grzewczej.

2 godziny temu, lukante napisał(a):

Na zdjęciu jest jak to obecnie wygląda. Niestety nie miałem kilka lat temu żadnego wpływu na to wykonanie i chciałbym przy wymianie kotła poprawić tutaj ile się da. Mam nadzieję, że takiego Boscha 2300 da się tu zamontować.

Ktoś się bardzo spieszył jak to montował 😏 Da się zamontować.

2 godziny temu, lukante napisał(a):

Nie wiem też czemu ten RTL Herz Mini jest na zasilaniu podłogówki... jest to tylko jedna pętla na górną łazienkę.

Fantazja instalatora 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, teres napisał(a):

Dobry sprzęt, mam zamontowanych kilka sztuk.
Regulatora CT200 jeszcze nie montowałem, ale ze szkolenia kojarzę, że to ciekawy regulator. Osobiście mam trochę awersję to sterowników internetowych, ja tam wolę jak jest sterownik na ścianie i nie potrzebuje WiFi do działania.

Rozumiem 🙂 ja akurat o WiFi się nie martwię, bo przez zboczenie zawodowe inwestuję w sprzęt Ubiquiti i jest to na tyle stabilne, że jestem skłonny montować CT200, a że lubię mieć kontrolę w tel...

Nie kojarzysz może czy ten CT200 mógłby wykorzystać do połączenia z kotłem obecnie ułożoną skrętkę pomiędzy Salusem a Aristonem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lukante napisał(a):

Rozumiem 🙂 ja akurat o WiFi się nie martwię, bo przez zboczenie zawodowe inwestuję w sprzęt Ubiquiti i jest to na tyle stabilne, że jestem skłonny montować CT200, a że lubię mieć kontrolę w tel...

👍

6 minut temu, lukante napisał(a):

Nie kojarzysz może czy ten CT200 mógłby wykorzystać do połączenia z kotłem obecnie ułożoną skrętkę pomiędzy Salusem a Aristonem?

Powinno bez problemu działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lukante napisał(a):

OK, rozumiem więc, że można grzać w oparciu o krzywą + mieć zadaną temp. np. na CT200 lub CW400.

Widzę z opisu, że masz też grzejniki i podobną powierzchnię. Piszesz, że kocioł jak już osiągnie 21 na sterowniku to moduluje podtrzymując tą temp., ale gdy jest w okolicach +10 jak obecnie na zewn. to nie przegrzewa? W sumie nie wiem jeszcze jak działa modulacja, bo na razie mam doświadczenie tylko z on/off czyli jak jest np. 20,6 w domu - kocioł załącza, a jak jest 21 - kocioł się wyłącza. Idealnie byłoby utrzymywać ciągle 21 stopni bez tych wahań temp.

W tym roku za serwis 2f Aristona zapłaciłem 350 zł, rok temu 300, wcześniej było 250.

 

Witam,

Ja grzeje wlasnie w oparciu o KG. Przy +10st aby utrzymac zadane 21st zszedl z modulacja 16-17%.mocy palnika. A 15% to jego min. czyli 3KW. Jeszcze mnie w domu nie ma a dzisiaj bylo cieplej ok 15st i slonce. Moze sie palnik wylaczal. Nie wiem tego. Ale po zadaniu tych 21st. trzyma rowno i nie skacze temp w gite czy w dol.

Pozdro

Teraz, D20CR napisał(a):

Witam,

Ja grzeje wlasnie w oparciu o KG. Przy +10st aby utrzymac zadane 21st zszedl z modulacja 16-17%.mocy palnika. A 15% to jego min. czyli 3KW. Jeszcze mnie w domu nie ma a dzisiaj bylo cieplej ok 15st i slonce. Moze sie palnik wylaczal. Nie wiem tego. Ale po zadaniu tych 21st. trzyma rowno i nie skacze temp w gore czy w dol.

Pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.11.2023 o 16:33, D20CR napisał(a):

Witam,

Ja grzeje wlasnie w oparciu o KG. Przy +10st aby utrzymac zadane 21st zszedl z modulacja 16-17%.mocy palnika. A 15% to jego min. czyli 3KW. Jeszcze mnie w domu nie ma a dzisiaj bylo cieplej ok 15st i slonce. Moze sie palnik wylaczal. Nie wiem tego. Ale po zadaniu tych 21st. trzyma rowno i nie skacze temp w gite czy w dol.

Pozdro

 

O i to jest dla mnie super wiadomość. Dzięki! Tylko powiedz mi skąd wiesz, że akurat przy +10 zszedł z modulacją te 16 czy 17% mocy palnika? Dodatkowo musiał dobrać tzas dla tych +10 zgodnie z KG.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Np. we Wszystkich Swietych bylo slonce a tylko ok.9st.C. W CW400 mozna sprawdzic na jakiej mocy w danej chwili pracuje palnik. Jak n/w , przy mocy palnika prawie min. podawal tzas. 37st. Przy czym ja nie mam przewymiarowanych grzejnikow, a dodatkowo tam gdzie jest CW400 jest to najzimniejszy pokoj i  jeszcze oslona na grzejniku. Gdyby byl troche wiekszy grzejnik z pewnoscia tzas. bylaby nizsza. W pozostalych pomieszczeniach reguluje temp.glowicami term. zwykle jest tam ponad 21st.C

Pozdro

Zuzycie gazu srednie na godz.z calego dnia wychodzi 0.39m3/h. Jest to ok.3.2kW mocy razem z CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@D20CR Gdzieś się machnąłeś w obliczeniach. 3,2kWh * 24h = 76,8kWh/24h. Taki wynik to przy srogiej zimie. 

Poza tym współczynnik konwersji na gazie ziemnym jest około 11, a z Twoich obliczeń wychodzi 8,20 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ponownie przeczytalem co napisalem i wnioskuje ,ze nigdzie sie nie pomylilem.

Obecnie grzeje od 8.00 do 21.00 na 21st.i spala mi gazu od 5-5.6m3/doba gazu razem z CWU.

Wiec jest to 14 godzin pracy kotla.

Pozdro

 

Na sama CWU w okresie letnim wychodzilo ok. 0,7-0,8m3 gazu/doba.

Zasobnik 125l/6osob,dwie lazienki,tylko prysznic,brak wanny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, D20CR napisał(a):

Zuzycie gazu srednie na godz.z calego dnia wychodzi 0.39m3/h.

No to machnąłeś się. 🙂 5,6/24=0,23m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.