Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana kotła tradycyjnego na kondensat.


zielonywtemacie
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez D20CR,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym się poradzić, czy opłaca się wymiana pieca gazowego Junkers - starego typu z otwartą komorą spalania, na kondensat?
Ogrzewanie dotyczy mieszkania 70 m2, kamienica, średnio ocieplony. Ewentualnie jakich oszczędności można się spodziewać. Rachunki w tych najbardziej chłodniejszych miesiącach od listopada do marca to średnio 400-550 zl miesięcznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kotła kondensacyjnego potrzeba wkład kominowy koncentryczny ( spalinowo-powietrzny).

Sprawdź jakie masz możliwości montażu takiego wkładu.

Oszczędności - zależnie od instalacji ( wielkości grzejników - im większe , tym lepiej) rzędu 15-20%.

Oczywiście dotyczy to grzania CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam, po starym kominie, do którego był podłączony stary węglowy piec. Teraz m.in. idzie tam rura z obecnego kotła gazowego.

Co do grzejników, niby wszystko się zgadza moc do metrza. W przyszłym roku chcę ocieplić ściany wewnętrzne/działowe bo są "puste w środku" i faktycznie przez nie dużo ucieka ciepła 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

400-500zl miesięcznie to bardzo malo jak przy starym kotle zakladam ze zadana to 19 stopni. Pytanie jaką temp ma utrzymywac wewnątrz, ile jest ustawione teraz na kotle, czy jest kuchenka gazowa.
Szczerze przy takich rachunkach to bym nic nie ruszał jeśli komfort Ci odpowiada. Poczekałbym aż kociol padnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 Dziwnie niskie koszty ogrzewania. To ile na dobe jest zuzycie gazu w zime ?

Tez posiadalem starego Junkersa i zmienilem na Bosch Condens 2300IW.

Moge napisac co do roznic w spalaniu ok. 10-15%. Ale instalacje mam stara i grzejniki nie przewymiarowane. 

Niestety w zimne dni musze zasilac wyzsza temp.

Ale praca nowego kotla jest spokojna zadana temp. utrzymuje, a stary kociol grzal , wylaczal sie i znowu grzal bo nie mial modulacji palnika.

Oczywiscie trzeba troche zainwwstowac z przemianka jak pisali przedmowcy.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przepraszam, ze tak pozno, ale nie bylo mnie prawie miesiac. 

"Dziwnie niskie koszty ogrzewania. To ile na dobe jest zuzycie gazu w zime ? "

Cieszy mnie fakt takiej opini. Ogolnie przy zadanej temperaturze 21 C wychodzilo w dwie ostatnie zimy  500/550 zl i  ok. 180 m3 zuzycia. Czyli wychodzi 6 m3.  W styczniu 2022 najwyzszy rachunek mialem 660 zl i zuzycie 220 m3. Wtedy temperature zadana mialem ponad 22 stopnie, plus nieocieplone jakies 40% podlog w mieszkaniu. 

Piec mam ustawiony na dogrzewanie do 60 stopni, grzejniki j.w. z delikatnym zapasem metrow. 

Zrobilem ostatnio taki eksperyment, nie wiem czy tak to powinno sie liczyc, ale zmierzyłem ile piec zuzywa gazu w ciagu minuty (oczywiscie przy ogrzewaniu) i wyszlo 16/17 l, pomnozylem x60 min i wyszlo na godzine ok. kubik. W instrukcji pieca jest podane od 1,5-3 m3.  Oczywiscie mam na wzgledzie, ze przy ujemnych temperaturach mieszkanie dluzej sie dogrzewa, tym bardziej ze rury c.o. sa schowanie miedzy sciana budynku a regipsem (nie sa zaizolowane/ocieplone).

Mam tez do was pytanie, proszac o opinie. Chodzi o sciany dzialowe w mieszkaniu, wszystkie sa praktycznie puste, jest ich powiedzmy ze sporo bo ok 30 m o szerokosci ok. 20 cm. Tam gdzie sa kontakty, czy tez nawiercone/zrobione dziury doslownie czuc chlodne powietrze. Nade mna jest dach, nieocieplony (ma to byc zrobione najprawdopodbniej w przyszlym roku) i mysle czy nie uzupelnic tych scian granulatem welny. Myslicie, ze bedzie mialo to odzwierciedlenie na rachunkach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz wierzyć sie nie chce ze masz takie zużycie. To że zmierzyłeś to nic nie daje, jak kociol ma min 1 lub 1,3m3/h to jest to bardzo dużo Musi pracować na mocy Pmin 4-5h lub przy średniej mocy 2-3h na dobe. Obstawiam że kociol załącza się kilka razy na dobę, steruje nim termostat. Komfort pewnie żaden, co chwilę wieje zimne powietrze ehh standard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, włącza się kilkakrotnie na dobę. Dla przykładu dzisiaj gość był od przeglądu jak co roku przed zimą. I jak już sprawdził poszedł sobie, temperatura spadła piec się uruchomił. I tak siedzę, słyszę, że "ciągle" jest włączony, grzejniki ciepłe ale myślę, że za długo coś proboje do grzać mieszkanie do żądanej temperatury. Okazało się że serwisant po prostu zmienił tempere na piecu i ustawił jakoś tak na 50 stopni. I faktycznie w poprzednich sezonach jak miałem podobną temperature ustawiona to mieszkanie nie mogło się nagrzać. Odkąd ustawiłem 60 na piecu jest moment i ciepło. Tak jak pisałem, zadaną mam 21,6 dokładnie, oczywiście dogrzewa do 22.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Witam,

Gadu gadu a chlopcy na rybkach. 

Zapytanie dot. czy oplaca sie wymieniac kociol stary na kondensat.

Z mojego punktu widzenia , oszczednosci w Twoim przypadku beda znikome. Koszty jakie teraz ponosisz , przy kondansacie beda bardzo podobne, beda sie zwracac dlugi czas . Jesli postawisz na komfort czyli rowna temp. w pom.to zdecydowanie kondensat. Jesli nie przeszkadza Ci obecny komfort czy zimno , cieplo i znowu zimno to ja bym pozostal przy starym kotle. Az nie wyzionie ducha . 

Wtedy bedziesz musial wymienic na kondensat bo zwykly atmosferyk jest juz zakazany montaz.

Pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak najprawdopodobniej zrobię jak kolega napisał wyżej. Serwisant to samo powiedział. Jedynie co to uzupelnie ściany działowe granulatem wełny, żeby te puste przestrzenie zapełnić bo poprzez dach wchodzi zimno w te ściany i szybciej się wyziębia. Dzięki panowie za Wasze opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.