Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Do Sprawdzenia


mir58

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów.

Planuję wykonanie instalacji Co w 80 mkw mieszkaniu w kamienicy. Ilość i wielkość grzejników obliczyłem programem Purmo SDG i na tej podstawie dobrałem kocioł (kupione). W skład instalacji będzie wchodził wiszący gazowy piec dwufunkcyjny Termet o mocy CO 7-13 Kw oraz łącznie 6 grzejników. Nie znam ich pojemności wodnej (nie znalazłem danych na ten temat) dlatego podaję na schemacie typ i wielkość grzejników. Podłączenie chcę wykonać rurkami Alu-Pex systemem trójnikowym. Przy grzejnikach będą zawory termostatyczne oraz zawory odcinające na powrocie a także odpowietrzniki. Uprzejmie proszę o sprawdzenie schematu.

Proszę też o opinię:

- czy przekrój rur jest odpowiedni ( obawiam się czy główna magistrala DN 20 nie jest za mała chociaż wyjście z pieca jest ¾ cala )

- czy konieczny jest odcinek ok. 0,5 m rury metalowej od pieca na zasilaniu CO (wg. Instrukcji pieca max temp. Pracy to 95 stopni C a regulowana 85 stopni a gdzieś czytałem że trzeba dać najpierw rurę metalową 0,5 – 1 m)

- czy na zasilaniu Co przy piecu założyć zawór odcinający (w instrukcji montażu pieca jest wymieniony tylko na powrocie CO zwór z filtrem) a jeżeli założę to czy nie pogorszę oporów przepływu?

Pozdrawiam i proszę o radę.

 

post-13154-1261423685_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki dwarf,

 

rozumiem, że pion "główny" mogę zrobić z pex 25 ? czy lepiej podjechać do każdego z 2 największych grzejników pex 20 (czyli "pion " byłby z 2xpex 20) Tyle że zastanawiam się czy to się sprawdzi skoro 2xpex 20 to jest średnica wew ok. 32 mm a wyjście z pieca na Co jest 3/4 cala czyli ok. 19 mm w związku z tym i tak na mój rozum nie pójdzie więcej wody niż może wypłynąć z pieca? nie wiem czy dobrze rozumiem? W miarę możliwości proszę o poprawienie mnie jeśli żle myślę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych Forumowiczów.

Planuję wykonanie instalacji Co w 80 mkw mieszkaniu w kamienicy. Ilość i wielkość grzejników obliczyłem programem Purmo SDG i na tej podstawie dobrałem kocioł (kupione). W skład instalacji będzie wchodził wiszący gazowy piec dwufunkcyjny Termet o mocy CO 7-13 Kw oraz łącznie 6 grzejników. Nie znam ich pojemności wodnej (nie znalazłem danych na ten temat) dlatego podaję na schemacie typ i wielkość grzejników. Podłączenie chcę wykonać rurkami Alu-Pex systemem trójnikowym. Przy grzejnikach będą zawory termostatyczne oraz zawory odcinające na powrocie a także odpowietrzniki. Uprzejmie proszę o sprawdzenie schematu.

Proszę też o opinię:

- czy przekrój rur jest odpowiedni ( obawiam się czy główna magistrala DN 20 nie jest za mała chociaż wyjście z pieca jest ¾ cala )

- czy konieczny jest odcinek ok. 0,5 m rury metalowej od pieca na zasilaniu CO (wg. Instrukcji pieca max temp. Pracy to 95 stopni C a regulowana 85 stopni a gdzieś czytałem że trzeba dać najpierw rurę metalową 0,5 – 1 m)

- czy na zasilaniu Co przy piecu założyć zawór odcinający (w instrukcji montażu pieca jest wymieniony tylko na powrocie CO zwór z filtrem) a jeżeli założę to czy nie pogorszę oporów przepływu?

Pozdrawiam i proszę o radę.

 

post-13154-1261423685_thumb.jpg

 

 

 

Witam,

dlaczego dajesz na powrocie zawory odcinające???

Wytłumacz w jaki sposób wyrównasz ciśnienie w całej instalacji?

Zawory kryzujące montuję się na powrocie po to żeby wyrównać ciśnienie w instalacji. Co to daje? oszczędności 1 instalujesz pompę o mniejszej mocy (oszczędność energii elektrycznej)

2 przewody "rurki" nie muszą być przewymiarowane (bezwładność twojej instalacji się poprawi) Szybciej osiągnie zadaną temperaturę twoje co.

Pytasz czy są dobrego przekroju rurki nie wiem za mało danych długość rurek, moc poszczególnych grzejników.

 

pozdrawiam

 

1702

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyjrzałem się twojemu rysunkowi i co?

kocioł masz o mocy 13kW a grzejniki w sumie bez łazienkowego mają moc 13,443kW Katastrofa.

Moja rada poszukaj specjalisty, który się zajmuje projektowaniem co i zleć mu wykonanie kompleksowe projektu. To wyjdzie taniej niż twoje macanie po ciemku sam nie przeskoczysz tego. Jak zauważyłem w forum niektórzy uczestnicy forum próbują Ci pomóc z całego serca nie mając pojęcia o projektowaniu co.

 

pozdrawiam

1702

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.