Skocz do zawartości

mir58

Nowy Forumowicz
  • Postów

    4
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia mir58

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. witam, proszę o poradę praktyków. Mam do przeprowadzenia pod podłogą (po scianach się nie da- drzwi, kominy itp) na odcinku ok. 9 m rur do zasialania grzejników . Ok. 3 m do zabetonowania a reszta tj. 6 m miedzy legarami pod parkietem. Pierwotnie nastawiłem się na al/pex s Kisana ze złączkami zaciskanymi. Z przyczyn technicznych istnieje konieczność wykonania pod podłogą (różnica poziomów których nie da się pokonać wygięciem pexa ) kilku kolan . Czytałem jednak w necie kilka wypowiedzi o parciejacych o-ringach w złączkach, w sklepie instalacyjnym w którym równiez wykonuja instalacje powiedziano mi że np. po 4 latach wymieniali jakieś złączki kisana. O ile odkucie płytek poza starta finansowa nie byłoby technicznie truidne to w przypadku awarii złączek pod podłągą drewnianą (zrywanie parkietu,desek podkładowych ) byłoby poważniejszą sprawą. Zastanawiam sie więc nad rurami stabiglass tj. pp z wkładka z włóna szkalanego np. fusiotherm czy sigma-li z Gioleszowa. Połaczenia sa monolityczne i jakoś wydaje mi sie że bardziej solidne. Zgrzewałem juz instalacje wodną i na razie trzyma.Rury stabi musiałyby być (oprcztych kolanek) dodatkowo łączone na długości (sprzedawane w odcinkach 4 m) . Wiem że al/pex łatwiejszy w montażu ale technologia nowsza i chyba mniej sprawdzona w czasie od pp.Temp. max pracy systemu 70-75 st. celsjusza. Piec gazowy. Pozdrawiam forumowiczów i jeszcze raz prosze o doradztwo.
  2. dzięki dwarf, rozumiem, że pion "główny" mogę zrobić z pex 25 ? czy lepiej podjechać do każdego z 2 największych grzejników pex 20 (czyli "pion " byłby z 2xpex 20) Tyle że zastanawiam się czy to się sprawdzi skoro 2xpex 20 to jest średnica wew ok. 32 mm a wyjście z pieca na Co jest 3/4 cala czyli ok. 19 mm w związku z tym i tak na mój rozum nie pójdzie więcej wody niż może wypłynąć z pieca? nie wiem czy dobrze rozumiem? W miarę możliwości proszę o poprawienie mnie jeśli żle myślę
  3. witam, ponawiam prośbę- może ktoś rzuci okiem i doradzi?
  4. Witam Szanownych Forumowiczów. Planuję wykonanie instalacji Co w 80 mkw mieszkaniu w kamienicy. Ilość i wielkość grzejników obliczyłem programem Purmo SDG i na tej podstawie dobrałem kocioł (kupione). W skład instalacji będzie wchodził wiszący gazowy piec dwufunkcyjny Termet o mocy CO 7-13 Kw oraz łącznie 6 grzejników. Nie znam ich pojemności wodnej (nie znalazłem danych na ten temat) dlatego podaję na schemacie typ i wielkość grzejników. Podłączenie chcę wykonać rurkami Alu-Pex systemem trójnikowym. Przy grzejnikach będą zawory termostatyczne oraz zawory odcinające na powrocie a także odpowietrzniki. Uprzejmie proszę o sprawdzenie schematu. Proszę też o opinię: - czy przekrój rur jest odpowiedni ( obawiam się czy główna magistrala DN 20 nie jest za mała chociaż wyjście z pieca jest ¾ cala ) - czy konieczny jest odcinek ok. 0,5 m rury metalowej od pieca na zasilaniu CO (wg. Instrukcji pieca max temp. Pracy to 95 stopni C a regulowana 85 stopni a gdzieś czytałem że trzeba dać najpierw rurę metalową 0,5 – 1 m) - czy na zasilaniu Co przy piecu założyć zawór odcinający (w instrukcji montażu pieca jest wymieniony tylko na powrocie CO zwór z filtrem) a jeżeli założę to czy nie pogorszę oporów przepływu? Pozdrawiam i proszę o radę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.