Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Naczynie wyrównawcze /przelewowe


Irek14
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez pawelll,

Rekomendowane odpowiedzi

Grzejniki są na tym samym poziomie co kocioł. Czyli naczynie jest ponad 2m nad grzejnikami. Naczynie CWU jest pod sufitem a zbiornik wyrównawczy ok 60 - 70 cm wyżej. Musi to być wina za małego przekroju rury 3/4 do tego lekko po skosie idzie do kotła. Trzeba zmienić rurę i podnieść naczynie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że CWU to inny obieg choć zasilanie jest tą samą rurą co obieg CO a później rozdział na CWU. Dziwi mnie czemu zapowietrza się CWU a CO działa normalnie. Muszę narysować dokładny schemat instalacji żeby była jasność sytuacji. 

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę odręcznie IMG_20230918_211507.thumb.jpg.5326b6bb81645f59f203d487acb27f63.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien bo wisi od 18 lat. Da się to jakoś z zewnątrz poznać? 🤔 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Irek14 napisał(a):

Dziwi mnie czemu zapowietrza się CWU a CO działa normalnie.

Bo wysokosc naczynia jest za mala -bylo juz pisane.

Masz odpowietrzniki automatyczne? To je pozamykaj przed zalaczeniem pomp - to taki paradoks zlej instalacji zeby odpowietrzyc to wszystko ma byc szczelne i pozamykane zeby powietrze nie mialo jak wejsc a pompy wyciagnely przemielily i wyzucily gazy do zbiornika wyrownawczego.

Lub po prostu podnies naczynie, o ile? a tyle zeby zadna pompa lub gdy dwie pompy pracuja jednoczesnie nie wytworzyla podcisnienia w instalacji ponizej cisnienia atmosferycznego.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy starej kotlowni nie miałem żadnych automatycznych odpowietrniki tylko manualne przy grzejnikach i nic się nie działo. 

Czy podczas uzupełniania wodą instalacji odpowietrzniki wszystkie rozumiem że też zamknięte? Czy na buforze otwarty ma być? 🤔 

IMG_20230918_224623.thumb.jpg.97712917fadb923d0baba9a628c84686.jpg

To chyba z wężownicą jest. SGWL 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Irek14 napisał(a):

To chyba z wężownicą jest. SGWL 

No popatrz i takich rzeczy się dowiadujesz o swojej instalacji!

Zmniejsz bieg pompy od CWU.

Zakręć te odpowietrzniki( wszystkie), podnieś naczynie przelewowe min o 1m i powinno być dobrze

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały sukces. Po zamknięciu odpowietrzników i dwóch dniach od ostatniego palenia powietrze z rur do CWU uszło. Nie wiem czy odpowietrzniki otworzyć czy mają pozostać zamknięte. 

I jeszcze jedno. Ile od pionu może być zbiornik wyrównawczy.? 🤔 

Chcę go podnieść o ok. 1,5 czyli będzie jakieś 2 m ponad najwyżej położonej lini CO, CWU ale muszę przesunąć ok 3m w bok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przesuń, tyle ile się da w górę, a w bok, wyniknie z wysokości.

Tylko wtedy na 100% musi być rura 1" idąca po skosie, a nie poziomo.

Co do otwarcia tych odpowietrzników, to je otwórz, tylko się już nie pytaj dlaczego masz znowu powietrze w obiegu!

Edytowane przez sambor
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zlecić hydraulikowi żeby mi tak jak na focie poniżej zrobił zbiornik wyrównawczy ale on twierdzi że to nie ma sensu. Oczywiście zbiornik będzie więcej i rura miedź fi 28 mm wszędzie. Rura wzbiorcza podłączona do drugiego króćca z kotła. PSX_20230921_071036.thumb.jpg.ff7ecd21e552a087a7f7679570ad63d7.jpg

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dziś zrobiłem. Inny zrobi tak jak na zdjęciu powyżej. Drugi mówi nawet że to nawet lepiej niż tradycyjne. Tylko rura przelewowa nie tak jak na fotce kończy się tuż pod zbiornikiem tylko będzie szła dalej ale przez kolanko 45 stopni po skosie ok. 2m na zewnątrz do kanalizacji. 

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @sambor, dzięki @PioBinnaczynie wyrównawcze podniesione i oczywiście wszystko fi 28 miedź.  Na początku trochę się zapowietrzyło ale odpowietrzniki zakręcone i w ciagu godziny cisza, zero bulgotania i przelewania /szumu wody w rurach.Czerwona kropka, miejsce dotychczasowego miejsca zbiornika wyrównawczego. Pompa do CWU chyba do wymiany bo czasem przy załączaniu wyskakuje błąd E1. Pompa Laddomatu ustawiona na najniższych obrotach bo na najwyższym biegu trochę wywala wodę. (wyżej już nie mam jak zainstalować zbiornika wyrównawczego).

Ponawiam pytanie bo szukałem i nie znalazłem odpowiedzi. W czym  połączenie rury wzbiorczej która pełni rolę rury bezpieczeństwa jest lepsze niż standardowe? 🤔 

sketch-1695548351736.png

PSX_20230924_112523.jpg

PSX_20230924_112438.jpg

IMG_20230924_111423.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia, radzę dobrze zaizolować te rury do naczynia i samo naczynie, a w kotle założyć jakiś zawór bezpieczeństwa.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście będzie dobrze zaizolowane jak i rury doprowadzające i przelewowa.Zawór jest, widać na zdjęciu, tylko widzę że drugi hydraulik założył 2,5 bara. Bo mówił że na kotle dopuszczalne ciśnienie robocze to 0,25Mpa.. Nie wiem czy nie lepiej 1,5 bara dać? 

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Irek14 napisał(a):

Ponawiam pytanie bo szukałem i nie znalazłem odpowiedzi. W czym  połączenie rury wzbiorczej która pełni rolę rury bezpieczeństwa jest lepsze niż standardowe?

W instalacjach ze źródłem grzewczym (kotłem) o mocy do 25kW rura bezpieczeństwa może pełnić też rolę rury wzbiorczej, powyżej tej mocy rury powinny być rozdzielone.

Należy też pamiętać, ze średnica rury DN25 mm jest dla mocy kotła do 25kW, powyżej średnice muszą być większe.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł 21 kw więc rura 28 miedź wystarczy. 

Nie chcę zakładać nowego tematu. Chcę wymienić filtr siatkowy na magnetyczny tylko że filtr siatkowy ma 71 mm a nie widzę wymiarów w opisach filtru magnetycznego a nie chciałbym już męczyć hydraulika.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój drugi hydraulik ma kilka teorii na temat zapowietrzania się CWU. 

1.Pompa do CWU lepiej jakby była w pionie. 

2.zapowietrzać się może przez że podłączone zasilanie z kotła do bufora jak i zasilanie na CO i CWU jest przez szczyt bufora. Lepiej by było dać zasilanie z kotła do bufora poniżej a zostawić zasilanie na CO i CWU ze szczytu.. 

Co do pkt. 1 to gdzieś widziałem że być może powietrze szybciej się zbiera gdy pompa jest w poziomie.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1 Pompa w pionie czy poziomie niczego nie zapowietrza ale moze pomoc w rozruchu zapowietrzonej instalacji. Woda naplynie do niej latwiej i wypchnie powietrze dalej.

ad2 . Jedynym sensownym i prawidlowym rozwiazaniem problemu jest wytworzenie cisnienia w instalacji wtedy nie ma prawa nic do niej sie dostac z zewnatrz. pozostaje otwrta wciaz sprawa tego jak sie pozbyc powietrza ktore juz tam jest…

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.