Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Naczynie wyrównawcze /przelewowe


Irek14
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez pawelll,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. U mnie rura wzbiorcza idzie do spodu naczynia wyrównawczego z zasilania kotła CO. Dodatkowo jest tylko rura przelewowa i u samej góry w tymże naczyniu odpowietrznik. Nie wiem czy przez to ale czasem słychać bulgotanie w kotle a może przez to że zbiornik ma 30 l. . Czy takie połączenie może być ? Czy powinna jeszcze być rura bezpieczeństwa? 🤔 Naczynie wyrównawcze 30 l będzie zmieniane na 80 l. Więc może połączenia by też zmienić? 🤔 

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda. Czy to jest poprawnie? 🤔 

IMG_20230902_081930.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. To już chyba sobie sam z tym poradzę. To musi być jakoś dużo wyżej wyprowadzona fajka czy np. kolanko wkręcić zamiast odpowietrznika? 🤔 a dalej kawałek np. gumowego węża skierowanego w dół 

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takich rureczek to można drinki pić, a nie zabezpieczać kocioł. Wszystkie rury muszą być o średnicy 1" przy stali lub 28mm. w rurach miedzianych ( w pewnych warunkach większe, ale w normalnych domach raczej nie). Żadnych gumowych węży. Zbiornik wyrównawczy oczywiście musi posiadać przyłącza o średnicy 1 ". Napisz jeszcze gdzie masz umieszczoną pompę, jeśli na powrocie to zbiornik musi być odpowiednio wyżej ( norma do znalezienia na forum).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IPompy są na zasilaniu. Zbiornik wyrównawczy też na zasilaniu.  Rura miedziana fi 28 idzie z kotła do bufora a do wyrównawczego fi 22. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Do zbiornika musi iść 28 mm., wszystko co jest związane z zbiornikiem ma być 1" (28 mm.). Zbiornik podłączony oczywiście bezpośrednio do kotła, bez jakichkolwiek zaworów, pomp i.t.p. Tu masz artykuł o tym.  https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-100131,t-zbiornik_wyrownawczy_w_otwartej_instalacji_grzewczej.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wymianie zbiornika z 30 l na 80 l jest znaczna poprawa. Teraz trochę bulgocze przy temp. na kotle ok. 80 st. C. Zastanawiam się czy można podłączyć zbiornik wyrównawczy do tego wyjścia (kolor czerwony).Oczywiście 1". Teraz jest zamontowany w tym miejscu zawór bezpieczeństwa. Na niebiesko zaznaczyłem wyjście z kotła (fi 28) do bufora z której to rurki jaki pisałem idzie też do zbiornika wyrównawczego ale fi 22.. Najłatwiej by było tak przerobić 

sketch-1693744533161.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@Irek14  jak najbardziej możesz podłączyć do oznaczonego na czerwono wyjścia, zaraz na wyjściu daj trójnik i z niego zawór bezpieczeństwa i do zbiornika wyrównawczego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem i lipa wyszła. Laddomat wypychał wodę przez zbiornik wyrównawczy. A miałem zamontowany ponad 1m nad najwyższym punktem instalacji CO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja na parterze. Zbiornik wyrównawczy ok. 60 cm. nad rurami zasilania CO i CWU (zbiornikiem CWU) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zakładać nowego tematu więc tu.

Tak wygląda instalacja. 

1-zasilanie CWU 

2-powrót CWU 

3-zasilanie C0

4-zasilanie z kotła do bufora 

5-powrót C0 

6-rura do naczynia wyrównawczego.( 3/4 niestety.) 

Próbowałem z pierwszego króćca podłączyć rurę do zw ale strasznie się zapowietrzał kocioł i zagotował wodę. 

Teraz też się zapowietrza  a kilka dni już był spokój. Słychać bulgotanie w kotle. Grzejniki nagrzewają się całe tylko CWU słabo. Zasilanie do CWU gorące a powrót słabo. Słychać szumy przy pompie. Może trzeba jakiś separator powietrza zainstalować? 🤔 Tylko nie wiem czy w układzie otwartym to zda egzamin. I jeszcze jedna sprawa. Według tej fotki jak najlepiej podłączyć zbiornik wyrównawczy. 

Pomożecie koledzy. sketch-1694968264399.thumb.png.ccee01c3e601dae94a6f59204d047b05.pngIMG_20230917_164350.thumb.jpg.f3f710d40fd33ff488b7765d8ebe98e2.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie przelewowe nad tym stropem ok. 40 cm od stropu. czyli 60- 70cm od najwyżej położonej instalacji. Nie jest dokładnie nad kotłem tylko jakieś 1,5 m w lewo. 

Spróbuję po niedzieli podnieść naczynie ale musiało by być trochę dalej. 

Mniejszy bieg laddomatu nic nie zmienia. Nadal słychać szumy i bulgotanie. 

Próbowałem po malutku dolewać wody ale efekt na chwilkę. 

 To może być faktycznie od tego że przekrój rury do zbiornika wyrównawczego jest za mały.? 🤔 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa taka jest 

IMG_20230917_220121.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem na najmniejszą. Pierwsze co to trzeba przerobić rurę do naczynia wyrównawczego. 

Myślałem też o separatorze powietrza ale to chyba nie dla takiej instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czym takie połączenie będzie lepsze niż standard? A rurę do naczynia wyrównawczego Screenshot_20230903_204432_com.android.chrome.thumb.jpg.fccc9591b92f194558002a81be18d1e4.jpgmyślałem dać prosto na ok 2.m potem skos w górę jeszcze z 1,5m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. Myślałem że być może powietrze do instalacji zbiera się z górnej części buforu bo tam mam podłączone zasilanie CO, i bufora przez dwa trójniki ale teraz wiem że to na pewno przez źle zamontowany zbiornik wyrównawczy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.