Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Norma prowadzenia kabli fotowoltaicznych


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez PioBin,

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję informacji od normie chyba oznakowanie EN jeśli się nie mylę. Konkretnie chodzi mi o kable prądu stałego po stronie DC pomiędzy panelami a inwerterem, czy mogą być prowadzone w ziemi i na jakiej głębokości zabezpieczone? czy muszą być prowadzone napowietrznie pomiędzy budynkami? czy musi być zachowana jakaś odległość od paneli do inwertera?

Dziękuję i pozdrawiam.

 

Edytowane przez slawul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • slawul zmienił(a) tytuł na Norma prowadzenia kabli fotowoltaicznych

Dziękuję za informację jaka to jest norma. Znalazłem i przeczytałem, ale niestety wiele fachowego opisu m.in. o ułożeniu kabli, krzyżowaniu się, osłonach, oznakowaniu i inne zaktualizowane bodajże 2017 roku przepisy, ale nie znalazłem informacji która mnie interesuje. To może wytłumaczę o co mi chodzi.

Podpisałem umowę na montaż paneli fotowoltaicznych i mają one być umieszczone na dachu budynku gospodarczego, a inwerter ma być w domu mieszkalnym. Odległość między budynkami to jakieś 10 m. Prąd do budynku gospodarczego jest doprowadzony w ziemi, jest też tam wkopana rura którą była doprowadzona woda, a obecnie odcięta od wody i nie wykorzystana. Teraz chcę tym torem poprowadzić kabel prądu stałego, a być może i światłowód. W związku z tym czy to wszystko nie koliduje ze sobą pod względem energetycznym. Stąd moje zaciekawienie normą prowadzenia kabli, a szczególnie kabli prądu stałego w ziemi, gdyż przedstawiciel firmy z którą podpisałem umowę twierdzi że kable prądu stałego nie mogą być w ziemi i powinny być poprowadzone napowietrznie, co  dla mnie wydało się dziwne. Kto tu się myli? Czy może norma układania kabli o tym mówi? Nic takiego nie znalazłem w opisie.

Proszę więc o informację jak to jest i jak to powinno być, bądź wskazanie przepisów na które mógłbym się powołać. Zapewne monterzy wiedzą więcej bo to ich fach, ale ta uwaga dotycząca kabli w ziemi zbiła mnie całkowicie.

Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całą stronę DC, umieść w budynku gospodarczym, a AC poprowadzisz przepustem pod ziemią. Ja tak zrobiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nakazu instalacji inwentera w domu. Może być śmiało w garażu. Ważne by doprowadzić odpowiednie zasilanie do budynku gospodarczego. Przekrój przewodów zależny od mocy instalacji.
Internet do budynku gospodarczego można dostarczyć poprzez zasilanie po kablu fazowym z wykorzystaniem rozwiązania od tplinka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem by było umieścić inwerter w budynku gospodarczym i by było po problemie tylko że, tj. inwerter 3 fazowy, ma być umieszczony blisko siły, i ma być bank energii, a jak wiemy akumulatory potrzebują raczej plusowych temperatur żeby dobrze długo pracowały, a budynek gospodarczy jest nie ogrzewany i nie będzie, a w niedługiej przyszłości część tego budynku ma być przeznaczona na garaż.

Co do światłowodu to jest tak że po sąsiedzku jest jedno wolne łącze i doprowadzenie kabla przez budynek jest łatwiejsze a potem ewentualnie poprowadzenie do domu przez rurę wodną, lub kopanie 5 - 10 m dla kabli niż kopanie 1 m w głąb i 30 m przez całe podwórze. Stąd moje dylematy co do umieszczania kabli w ziemi, na prąd stały i powtórzę się tym samym ciągiem istniejący prąd zmienny i światłowód.

Dziękuję i pozdrawiam.

Edytowane przez slawul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy co kto już ma. Jak potrzeba kopać to faktycznie skrętkę najlepiej wrzucić w pex i zakopać lub użyć odpowiedniego kabla ziemnego i zakopać obok zasilania chociaz bez kabla ekranowanego bym się obawiał.
Jak instalacja zasilania do budynku gospodarczego już jest a przekroje kabli nie stanowią ograniczenia pozostaje doprowadzić internet górą, bezprzewodowo lub właśnie po zasilaniu. Chociaż to ostatnie jest najszybsze w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie
Godzinę temu, slawul napisał(a):

normą prowadzenia kabli, a szczególnie kabli prądu stałego w ziemi, gdyż przedstawiciel firmy z którą podpisałem umowę twierdzi że kable prądu stałego nie mogą być w ziemi i powinny być poprowadzone napowietrznie


Zaciekawilem sie tym. I nie wiem na te chwile:

PN-EN 50618:2015.03 Kable i przewody elektryczne do systemów fotowoltaicznych

PS. Jesli znajdziesz kabel PV ktorego producent dopuszcza jako ziemny to utniesz dyskusje z firma.

PS2. Wlasciwie to znalazlem przykladowy w mniej niz 2minuty:

 https://www.speckable.pl/pl/product/22045,kabel-solarny-h1z2z2-k-pv1-f-1-0-1-5kv-6-czerwony-lsoh-zewnetrzny-do-ziemi-neku

Zapytaj wiec firme co mieli na mysli?

Edytowane przez PioBin
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



ma być umieszczony blisko siły, i ma być bank energii, a jak wiemy akumulatory potrzebują raczej plusowych temperatur żeby dobrze długo pracowały.
blisko siły to pojęcie względne. To sobie kabel doprowadzą. To ty wyznaczasz bezpieczne miejsce instalacji a nie oni.
Jak im nie pasuje bo do siły mają 20m czas zmienić firmę. Skoro te 20m jest problemem to co będzie dalej z gwarancją i serwisem.
Co do banku energii. Ja bym się obawiał instalacji ich w domu. Na tą technologię jest aktualnie wysokie ciśnienie a nie jest ona doprowacowana. W mediach jest coraz więcej przypadków pożarów od akumulatorów, nie wspominając o ogniwach w autach.
Jak jest miejsce w gospodarczym to możesz tam wydzielić jakieś pomieszczenie w którym będą akumulatory. Ściany ocieplisz i dodatkowa scinka i ustawiasz tam np farelkę by podgrzało do zadanej gdyby spadło poniżej krytycznej. Osobiście bym próbował bank energii dać zdala od budynku mieszkalnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Przemyslaw85 napisał(a):

Osobiście bym próbował bank energii dać zdala od budynku mieszkalnego.

Ja tez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, sambor napisał(a):

Internet można poprowadzić zwykłą skrętką przeciągniętą w rurze PEX 16 ułożoną w wykopie obok kabla siłowego, te 10-15m to nie odległość dla skrętki. 

Można, ale bezpieczniej i szybciej jest to zrobić za pomocą światłowodu. Przy dużych prędkościach zwykła skrętka nieekranowana potrafi mieć słabą wydajność.

Co do wpływu pola magnetycznego na skrętkę jest ona większa niż w przypadku światłowodu.

37 minut temu, slawul napisał(a):

Dziękuję za szybką odpowiedź....

Mam analogiczną sytuację do twojej. Całą strona DC znajduje sie w 2 budynku, docelowo magazyn też tam trafi.

Do budynku w przepustach rur kanalizacyjnych doprowadziłem kabel z WLZ z domu i zrobiłem powrót na dom, potrzebny w przypadku montażu magazynu energii.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki panowie temat że tak powiem pośrednio rozwiązany, czemu? gdyż czeka na realizację.

Tak na poważnie na wiele moich wątpliwości daliście odpowiedzi które wyjaśniają nieco w temacie. Nawet wysłałem sms-a do gościa który mi mówił że kabel na prąd stały nie może być poprowadzony w ziemi, dałem link.

Druga sprawa magazyn energii - zastanawiam się nad Soluna 5 kWh dla mnie jest wystarczający przy 6,6 kWp paneli. Umieszczenie go w budynku gospodarczym byłoby najlepszym rozwiązaniem razem z inwerterem.

Obecnie mam akumulator AGM od kilku lat, który zasila awaryjnie piec peletowy i znajduje się w kotłowni.

Co do światłowodu to ma być internet i tv więc musi dojść cały kabel do domu.

Dziękuję i pozdrawiam.

ps. Temat co prawda nie został wyczerpany, ale i to wiele wyjaśnia.

Edytowane przez slawul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może należało nowy temat założyć, ale idąc tokiem myśli i planami moimi dodam że zastanawiam się nad magazynem energii z tego względu że mieszkam na ulicy gdzie jest nie stabilna sieć i już wiele razy było tak że pół dnia nie było prądu, a w zimę zasilanie awaryjne ratowało sytuację z pracą kotła. (Kiedyś nawet przez tą niestabilność sieci silnik od starej pompy 3 fazowej przepalił się, teraz mam jednofazową głębinową).

Ten inwerter to ma być Deye SUN 8 kW stąd jednak lepszym rozwiązaniem by był magazyn energii Deye i takowy znalazłem bo ww. Soluna 5 kW tj. do jednofazowych inwerterów tylko jeszcze zastanawiam się czy dałoby go umieścić w tym budynku gospodarczym jak koledzy doradzają bo zakres pracy w temperaturach -20 - +55 stopni.

Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.08.2023 o 12:25, o6483256 napisał(a):

[...]

Co do wpływu pola magnetycznego na skrętkę jest ona większa niż w przypadku światłowodu.

[...]

A dla ścisłości to na światłowód pole elektromagnet. nie ma żadnego wpływu. Trzeba tylko uważać na jego prowadzenie / ewentualne zagięcia,  bo tu może dojść zbędne tłumienie.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.