Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PC 9kW za mały przepływ na rotametrach <1l/min


vps1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem do rozwiązania. PC gruntowa 9kW + bufor 200 podłogówka 100% 13obw. Klient zgłasza bardzo mały przepływ poniżej 1l/min na każdej pętli. Pętle różnej dł 35m, 80m, 100m i trzy po 166m. Rozdzielam wymieniłem bo stary ciekł w kilku miejscach. Pompa za buforem to LFP 32/80 powinna pompować aż miło. Rury do rozdzielacza CU35mm ok 5m ale niestety nie wiem dlaczego od bufora do tego zaworu termostatycznego herz calis-ts-rd dn32 są zamontowane rury CU 28. Moim zdaniem niepotrzebnie zamontowany jest zawór termostatyczny 3d i być może on jest hamulcem przepływu. Dodatkowo rozkręciłem jedną pętle (rura pex-al-pex 16) aby zobaczyć jak wygląda wewnątrz i nie jest wesoło. Rozkręciłem jeszcze trzy rury losowo i jest ten sam syf. Klient już zgodził się na czyszczenie. Mnie natomiast martwi ten zawór 3d i rury 28mm a powinny być 35mm. Co o tym sądzicie ?

Zawór 3d.jpg

20221219_112548.jpg

20221220_225145.jpg

20230214_163825.jpg

Rura 16.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić porządne płukanie instalacji, wywalić ten zawór 3d, pewnie jego kvs jest za mały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozmowie z klientem dowiedziałem się, że zawór ten został zamontowany aby ograniczyć temperaturę wody do podłogówki w sytuacji kiedy bufor jest grzany kominkiem. Kominek podłączony do wężownicy 1,4m2 bufor 200L. Na dzień dzisiejszy klient kominkiem już nie grzeje bufora. Przed wymianą starego rozdzielacza nie wiem jaki były przepływy bo rotametry były całkowicie czarne. Po wymianie rozdzielacza belka fi40 przepływ przeważnie mniejszy niż 1l/min na wszystkich odkręconych na max rotametrach. Podłogówka w układzie zamkniętym układana prawdopodobnie w ślimak. Podejrzewam, że problemem może być ten zawór 3d (kvs 6,44) i to że z bufora rura wychodzi CU28. Założenia mam takie aby ten zawór całkowicie usunąć, zamontować porządny filtr magnetyczny i zmienić rury wychodzące z bufora z 28 na 35mm. Jak widać na zdjęciu w maszynowni są rury CU35 które idą do rozdzielacza. Zastanawiam się czy zasadne była by również wymiana rur CU28 na CU35 z PC 9kW do bufora ? Po skorzystaniu z tego kalkulatora http://kalkulatorprojektanta.pl/kalkulatory/dobor-srednic-rurociagow-instalacje-wodne wychodzi, że powinna być rura 35mmDobór średnic przewodów_15-08-2023_09.47.pdfDobór średnic przewodów_15-08-2023_09.47.pdf

Edytowane przez vps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, vps1 napisał(a):

Zastanawiam się czy zasadne była by również wymiana rur CU28 na CU35 z PC 9kW do bufora

Obowiązkowo!

Te Cu28 są za małe do takich przepływów.

Tylko pytanie - po co filtr magnetyczny do plastikowych i miedzianych rur?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie filtr dedykowany do PC i podłogówki max przepływ 80l/min aby podczas czyszczenia zanieczyszczenia biologiczne zatrzymały się w filtrze. Na pewno będzie za buforem na powrocie. Przydałby się również na powrocie do PC przed buforem ale to nie zostało uzgodnione z inwestorem.

 

filtr adey.jpg

Edytowane przez vps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor nie było zmiany źródła ciepła PC została zamontowana 15 lat temu wraz z całą instalacją. Bardzo słabo podobno połowa instalacji (160m2) bardzo słabo. Dlatego miedzy innymi inwestor zdecydował się wymienić stary rozdzielacz rotametry zapieczone bez możliwości  rozebrania oraz wycieki na rozdzielaczu. Po wymianie wyraźna poprawa grzało wszędzie tylko ten przepływ mały. Podczas wymiany rozdzielacza informowałem inwestora o problemach w instalacji które teraz chcę usunąć i potem wyczyścić chemią. 

20221219_112350.jpg

Edytowane przez vps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maszynownia na zdjęciu jest na piętrze i do rozdzielacza na parterze jest ok 5-6m rura CU35mm od pompy obiegowej 32/80. Od bufora do pompy obiegowej niestety jest rura CU 28mm ok 2m. Natomiast od PC 9kw do bufora jest rura CU28mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klient zdecydował się na czyszczenie całości. Najpierw zamontuje filtr i wymienię te rury 28 od bufora do pompy na 35mm. Spróbuję dać argumenty dla klienta aby zgodził się również na wymianę rur na 35mm od PC do bufora tam również pompa 32/80. Cena rury miedzianej 35mm jest duża w stosunku do rur ze stali (Sanha) ale czy warto mieszać skoro wszystkie rury w maszynowni to miedź. Miałem kiedyś podobny przypadek z zasobnikiem cwu krócieć wyjścia ciepłej wody był w znacznym stopniu zawalony kamieniem. Dlatego sprawdzę króćce wychodzące z bufora. 

Przeglądając zdjęcia zauważyłem kolejny problem. PC realizuje grzanie CO i CWU podając napięcie na pompę obiegową CO i pompę ładującą zasobnik. Niestety brak zaworów zwrotnych na przewodach powrotnych 

20221219_112538 — kopia.jpg

Edytowane przez vps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Walka z rotametrami i słabym przepływem poniżej 0,75l/min. Ten nieszczęsny zawór termostatyczny 3d został usunięty. Po czyszczeniu rotametrów i wypłukaniu pętli 13szt (trzy pętle każda po 170mb 😡 ) przepływ jest powyżej 3l/min. Do systemu został dodany cleaner Adey MC5 i pozostawiony jest na 7dni. Ogrzewanie włączone na 30'C. Potem płukanie z pozostałości chemii i zabezpieczenie inhibitorem i biocydem. https://www.facebook.com/100001598732118/videos/842493654188556/

Edytowane przez vps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.