Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor szeregowy


dino49
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez KarolBl,

Rekomendowane odpowiedzi

W planie mam zalup 3 bufory po 300 l. Łączony szeregowo. W 3 buforach pełne załadowanie w okresie stycznia i lutego. Im cieplejsza temp. zewn. załadowanie w dwóch buforach, wiosną w jednym buforze. W pierwszym buforze dwie grzałki z mocą po 2 kW zasilane z PV. Kocioł kombinowany na dewno i na pelet plus fotowoltaika 9 kWp. 4,5 kWp na cele bytowe, drugie 4,5 kW na grzanie bufora. Pompy ciepła nie mam, brak kasy.

Czy to dobre rozwiązanie ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się jednego bufora? Masz większe straty ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większa pojemność przez drzwi piwniczne nie przejdzie.. 65 cm

Mogę dodatkowo docieplić bufory... Aluthermo Quatro 10 mm, współczynnik oporu cieplnego R=5,70

Edytowane przez dino49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dino49 napisał(a):

Czy to dobre rozwiązanie ? 

Wszystko zależy od tego, jaką temperaturę potrzebujesz w instalacji. Jak masz grzejniki, to możesz pójść z torbami za prąd. 9kWp nie wystarczy. Ja na 100m2 w OP potrzebowałbym 16kWp aby wyjść na zero (net-metering), bez żadnych kombinacji alpejskich. Teraz kombinuję z gazem, PV on-grid i PV off-grid. Przy obecnych cenach paliw i energii powinno się zamknąć w 3000 zł za cały sezon CO, CWU i EE.

Przy takiej kombinacji buforów będziesz miał duże straty. Do 180m2 w OP potrzebowałbyś bufor 600 litrów, przy trzymaniu temperatury na jednym poziomie. Ładując w nocy w taki sposób aby w dzień nie korzystać z grzałek, to około 1000 litrów. Te dane co podaję, to odnoszą się do OP. Jak masz grzejniki wysokotemperaturowe, to wszystko będzie wychodzić drogo.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin zmienił(a) tytuł na Bufor szeregowy
  • Rozwiązanie
W dniu 22.04.2023 o 14:45, dino49 napisał(a):

Większa pojemność przez drzwi piwniczne nie przejdzie.. 65 cm

Mogę dodatkowo docieplić bufory... Aluthermo Quatro 10 mm, współczynnik oporu cieplnego R=5,70

nie wierz w tą śmieszną folie, to wielki pic na wode fotomontaż

przeczytaj oprobatę, to służy do ocieplania (a w zasadzie do ograniczania strat ciepła prze promieniowanie) na poddaszach i do swojego działania WYMAGA pustki powietrznej z każdej strony po min. 20mm

to nie ma żadnych cudownych właściwości to zwykla folia bąbelkowa poprzeplatana wartswami folii alu

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej wyciągnąć drzwi i wstawić normalny bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez otwór w świetle 65cm winien przejść bufor 500 lub 800l tylko te wysokie po zdjęciu ocieplenia.
U siebie mam na dachu 7.6kwp i grzejąc w drugiej taryfie za tamten rok zbrakło mi ok 1000kwh. W tym roku pewnie też coś koło tego będzie mi brakować.
Jakbym miał 9.9 na dachu to pewnie bym wyszedł na zero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.