Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Umiejscowienie RCK


bs93
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez stonefistt,

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry,

Posiadam piec na pellet i planuję montaż regulatora ciągu kominowego i mam pytanie odnośnie jego umiejscowienia - mianowicie chciałbym się dowiedzieć czy rck MUSI być zamontowane w tym samym pomieszczeniu gdzie stoi piec?
Zadaję to pytanie ponieważ moja kotłownia jest bardzo ciasna i choć mam możliwość zamontowania rck na czopuchu (X2 na załączonym rysunku), to o wiele wygodniej byłoby mi to zrobić w kominie ale od strony pomieszczenia gospodarczego które sąsiaduje z kotłownią (X1).

Czy zamontowanie rck w sąsiednim pomieszczeniu może powodować jakieś problemy i lepiej żebym zamontował go na czopuchu, czy też nie ma to większego znaczenia?

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Sam sobie odpowiedziałeś rck w tym samym pomieszczenie i jest też minimalna odległość od podłogi jak montować chcesz do wyczystki 30-40 cm od podłogi. Jak za nisko wyczystki zostaje tylko czopuch. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam samozrobiony i zamontowany zamiast drzwiczek wyczystki,oczywiscze w pomieszeniu kotlowni,dziala bardzo dobrze.W twoim przypadku zamontowalbym na czopouchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam,

Potrzebuje rck, niestety nie mogę go założyć na rurze czopucha ani nigdzie bezpośrednio w kotłowni. Wyczystka jest w garażu ok 35 cm nad podłogą. Czy jest możliwość "pociągnięcia" izolowanego przewodu z wyczystki przez ścianę do kotłowni i montaż RCK Doraco 100 mm w kotłowni. Powietrze byłoby pobierane z Kotłowni i przesyłane do komina przez izolowany i szczelny przewód ( ok 100 cm) czy ro będzie miało sens czy doradzicie coś innego ?

A problem wyglada tak :

 

 piec 19kw sterownik Argos pid plus pellet

  •   piec gdy osiagnie temperature 55 st C przestaje pracowac a proces spalania dalej sie odbywa ( wszystkie potaczenia szczelne, uszczelki dolegaja, drzwiczki szczelne),
  • zar sie cofa do rury podajnika (czujnik opatu uszkodzony - stopiony),
  •   piec w sposób niekontrolowany osiaga powyzej 65 st C,

Dodam ze piec jest nowy (z maja), komin nowy 9 m, 200 mm srednica),

Jedyne mieisce ktore dostarcza powietrze to dmuchawa (dmuchawa jest bez klapki),

Chciatbym zamontowac regulator ciagu komina np doraco ale piec jest za blisko sciany i nie ma miejsca na rurze taczacej z kominem a wyczytata jest w garazu (komin Dolega do sciany zewnetrznej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy możliwości pod czopuchem, na czopuchu i nad czopuchem. Dwie pierwsze odpadają , pomysł może nad trzecią.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/24412-regulator-ciągu-kominowego-za-i-przeciw/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia komina to jego tam rypka czy RCK jest w kotłowni czy w innym pomieszczeniu gdzie jest dopływ powietrza. Ogólnie RCK ma być w kotłowni bo tam MUSI być stały dopływ powietrza plus jak jest wybuch  / cofka to wyrzuci całe śmieci w pomieszczeniu kotłowym.
U teściowej montowany jest w innym pomieszczeniu (otwarty otwór drzwiowy z kotłownią) - mój niestety nie przetrwał zasypania za dużej ilości pelletu, mokrego komina, cofki i wbił się 4 metry dalej w ścianę 🙂

Dlatego też uważam że kocioł pelletowy bez wentylatora wyciągowego to średniowiecze...

Edytowane przez shogunzlasa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobna sytuację jak autor tematu. RCK zamontowałem w małym nieużywanym pomieszczeniu za kotłem, tam też mam wyczystke. Po prostu przy montażu wkładu, miałem już gotowa kotłownie i prościej było pruć komin w tym pomieszczeniu. Dodatkowo zostały wykonane otwory wentylacyjne w ścianie między kotłownia, a owym pomieszczeniem. RCK działa bardzo dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.