Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich.Mam ptyanie co do odleglosci kotla a calego systemu pompowego wraz z zaworem roznicowym i zaworek 4D i pozostalymi elementami hydrauliki .Piec jest w pomieszczeniu dosc malym ,i upychac to wszystko to porazka , a zbiornik cwu bedzie za sciana 800/200 litrow i tam umiescic to wszystko.Wiec z kotla wychodzi przylacze 2 cale taka rura zas. i powrot jade za sciane a tam wszystko polaczone , jak myslicie moze byc .

Prosze dajcie odpowiedz.

Opublikowano

Dziekuje za potwierdzenie moich przypuszczen. Instalacja bedzie z kotlem weglowym a wspomina Pan o naczyniu wzbiorczym w sumie nie napisalem jaki kociol to teraz informuje zeby sie wszystkiego dowiedziec jezeli moge.W ukladzie dedzie kociol weglowy i kominek czy moze byc jedno naczynie wzbiorcze trzeba ciagnac rury na strych czy moze byc naczynie przeponowe.Prosze o odpowiedz.

Opublikowano

Witam.

Może być jedno naczynie wzbiorcze ale każde źródło ciepła zabezpieczone osobną rurą bezpieczeństwa poprowadzioną do tegoż naczynia.Jeżeli naczynie przeponowe to odpowiedni zawór bezpieczeństwa na kotle i kominku.

 

Pozdrawiam - M.

Opublikowano

co sadza panstwo o wezownicy schladzajacej do kotla i kominka by nie ciagnac rur na strych

Opublikowano

Wężownice schładzające stosuje się niezależnie od zabezpieczeń kotłów.Jeżeli naczynie przeponowe i zawory bezpieczeństwa to nie trzeba prowadzić tych rur na strych.

Opublikowano

zaraz bo juz mam metlik jezeli zastosujemy wezownice schladzajaca to juz nic nie stosujemy czy tak

Opublikowano

Odwrotnie.Zabezpieczenia kotłów stosuje się niezależnie od wężownic schładzających jak już poprzednio pisałem.Możesz wybrać rodzaj zabezpieczeń ale nie zrezygnować z nich.

Opublikowano

To mam rozumiec naczynie wyrownawcze i zabezpieczenie (zawor cisnieniowy)

wezownic i zabezpieczeni (----) a gdzie to naczynie przeponowe wsadzic

Opublikowano

Jest tu ktos kto mi to zagadnienie wyjasnic pokolei wyjasnic

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witaj,

 

Stary przepis nie dopuszczał stosowania naczynia przeponowego jako zabezpieczenia kotłów na paliwa stałe. W tym roku zmienił się przepis, został dostosowany do przepisów Europejskich i dopuszcza się stosowanie naczynia przeponowego, ale tylko w przypadku, gdy kocioł jest wyposażony w wężownicę schładzającą. Jeśli twój kocioł nie jest fabrycznie wyposażony w taką wężownicę, to powinien być zabezpieczony naczyniem wzbiorczym otwartym. Zawór bezpieczeństwa można zastosować jako zabezpieczenie dodatkowe, ale nie może to być jedyne zabezpieczenie kotła. W przypadku, gdy np. masz grzejniki stalowe, które powinny pracować w układzie zamkniętym, powinieneś kocioł zabezpieczyć naczyniem otwartym, a między kotłem, a instalacją grzejną zastosować wymiennik ciepła. Instalację za wymiennikiem zabezpiecza się naczyniem przeponowym. Wiem, że są instalatorzy, którzy stosując zawór bezpieczeństwa na kotle (kocioł bez wężownicy) uważają, że to wystarcza i montują w układzie kocioł - instalacja naczynie przeponowe.

Niestety, nie jest to zgodne z przepisami i zdrowym rozsądkiem. Co będzie, jeśli w przypadku zagotowania kotła zawór się nie otworzy?.

Lepiej nie być w pobliżu.

Znam taki przypadek. Kolega mieszka razem ze stryjem swojej żony. Starszy Pan był sam w domu, była jesień i w domu zrobiło się zimno. Starszy Pan pomyślał, nie ma co marznąć, młodzi przyjadą z pracy za kilka godzin. Trzeba rozpalić w kotle. Jak pomyślał, tak uczynił.

Robił to już w poprzednim sezonie więc uznał, że nic trudnego. Nie wiedział jednak o tym, że tak po stronie zasilania, jak i powrotu do kotła są zawory, które były zamknięte i należało je otworzyć. Niezgodnie z przepisami, ale tak zrobili instalatorzy (fachowcy), informując tylko, że w przypadku konieczności wymontowania kotła nie trzeba będzie spuszczać wody z układu. Naczynie wzbiorcze było zamontowane na jednej z gałązek instalacji jako przedłużenie pionu do naczynia. Na kotle był zawór bezpieczeństwa, ale przez kilka lat nikt go nie sprawdzał i albo zardzewiał, albo zakleił się kamieniem kotłowyn, w każdym razie nie zadziałał. Starszy Pan po rozpaleniu dorzucił paliwa do kotła i poszedł do siebie, położył się i zasnął. Po ok. dwóch godzinach do domu wrócił z pracy właściciel, otwiera drzwi wejściowe, a tu w domu sauna, wszędzie pełno pary, aż woda cieknie po ścianach. Po lekkim przewietrzeniu biegiem do piwnicy, gdzie jest kotłownia, a tam powódź. Na szczęście nie było ofiar w ludziach. Kocił został rozpruty na spawie i dało się go naprawić, dalej działa. Myślicie, że właściciel przerobił instalację, tak aby sytuacja się nie powtórzyła?. Niestety nie. Wymienił tylko zawór bezpieczeństwa na nowy, a domowników przeszkolił co do zwracanie uwagi na zawory przed rozpaleniem, aby sytuacja się nie powtórzyła.

 

Tu masz namiar na informację o przepisie.

 

https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m...a_paliwa_stale_

Opublikowano
Jest tu ktos kto mi to zagadnienie wyjasnic pokolei wyjasnic

 

Układ otwarty minimum:

1) Rura bezpieczeństwa połączona BEZPOŚREDNIO (przed pompami, zaworem 4D itd.) z wyjściem kotła i doprowadzona do otwartego naczynia wzbiorczego.

2) Naczynie wzbiorcze ponad najwyżej umiejscowionym grzejnikiem

3) Rura przelewowa z naczynia wzbiorczego z naczynia do kanalizacji

4) Rura odpowietrzająca odprowadzona do komina wentylacyjnego lub nad dach lub w ostateczności na strych (nie do mieszkania czy kotłowni)

 

Układ zamknięty minimum:

1) Kocioł z wbudowaną wężownicą schładzającą i DTR na pracę ciśnieniową (do 3bar)

2) Zawór terminczy zasilający wężownicę zimną wodą

3) Odprowadzenie z wężownicy do kanalizacji

4) Przeponowe naczynie wzbiorcze

5) Zawór bezpieczeństwa z odprowadzeniem do kanalizacji (nie na podłogę w kotłowni)

Opublikowano

Dziekuje za odpowiedz co myslicie o takim urzedzeniuhttp://www.allegro.pl/item803835338_wezownica_schladzajaca_zewnetrzna_komplet.html prosze zobaczcie ,dajcie opinie zeby miec kociol z zamknietym ukladem.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.