Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nietypowy bufor ciepła


ZBROZŁO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Planuję małą rewolucję w CO i zamontowanie buforu ciepła.

Ze względów architektonicznych bardzo pasowałoby mi umieszczenie go w piwnicy, pod schodami.

Niestety nie zrobiłem zdjęcia, które pokazałoby to miejsce, ale chyba nietrudno to sobie wyobrazić.

W każdym razie kubatura tego miejsca wygląda tak, jak na załączonym rysunku. Pokazane wymiary są brutto, a więc bez pomniejszenia o warstwę izolacji.

Myślę o izolacji w postaci pianki PIR, żeby zminimalizować jej grubość, a tym samym uzyskać jak największą objętość netto samego bufora.

Moje pytanie dotyczy wymuszonego kubaturą KSZTAŁTU takiego bufora, bo standardowo mają one postać pionowego walca (chodzi oczywiście o warstwowy rozkład temperatury).

Czy według Was taki kształt ma sens?

Powtarzam, że nie chodzi mi teraz o kwestie wykonawcze, czyli konieczność spawania tego na miejscu, sprawę wpasowania tego w tę przestrzeń i ułożenia/montażu izolacji.

Będę wdzięczny za Wasze opinie i sugestie.

Pozdrawiam

Tomek

 

BUFOR.jpg

Edytowane przez ZBROZŁO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na ten bufor i całkiem fajne rozwiązanie.

Ciepło ucieka do góry, więc w najwęższym miejscu będzie kumulacja - to dobrze.

To że ma kanty, to chyba nie ma problemu. Sam mam prostokątny bufor i się sprawdza.

Czym będzie zasilany ten bufor ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ZBROZŁO napisał(a):

Chyba jednak zasilanie bufora będzie tylko w kominka

Ile pojemności ma ten bufor mieć?

To kominek będzie miał moc ponad 30kW!?

Przecież kocioł prawie 25kW taki bufor będzie grzał, grzał i grzał...

A kominek, który ponad 50% ciepła puszcza przednią szybą spowoduje tropiki w swoim otoczeniu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad Sambor (pozdrawiam😀)

To były wymiary brutto, a więc bez warstwy izolacji.

Bufor planowany jest w nieogrzewanej piwnicy, więc zakładałem izolację z każdej strony na poziomie 25-30cm.

Takie założenie daje objętość netto (odpowiednio) 1,4 - 9,9 m3.

Wydawało mi się, że nie jest to wielkość przesadzona (?)

Pozdrawiam

Tomek

Ad vlad

Przepraszam, chyba niezbyt wyraźnie wszystko opisałem.

Wymiary podane na tym graniastosłupie, były wymiarami wnęki do zagospodarowania.

49 minut temu, ZBROZŁO napisał(a):

Ad Sambor (pozdrawiam😀)

To były wymiary brutto, a więc bez warstwy izolacji.

Bufor planowany jest w nieogrzewanej piwnicy, więc zakładałem izolację z każdej strony na poziomie 25-30cm.

Takie założenie daje objętość netto (odpowiednio) 1,4 - 9,9 m3.

Wydawało mi się, że nie jest to wielkość przesadzona (?)

Pozdrawiam

Tomek

Ad vlad

Przepraszam, chyba niezbyt wyraźnie wszystko opisałem.

Wymiary podane na tym graniastosłupie, były wymiarami wnęki do zagospodarowania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama konstrukcja się sprawdzi. Tylko ile metrów jest do ogrzania ? Jakie jest zapotrzebowanie na ciepło ?

Jest opinia, że bufor im większy, tym lepszy. Ja się z tym nie zgadzam. Bufor powinien być w sam raz. Nie za duży, nie za mały. Jak będzie za mały, to zmarnujesz energię z kominka, jak będzie za duży, to będziesz musiał mocniej grzać, aby go naładować. W ten sposób będziesz przegrzewał pomieszczenie kominkiem i pozbywał się nadmiary ciepła z pomieszczenia w jakikolwiek sposób. Znowu będziesz marnował energię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bedzie za duzy to tylko nie nagrzeje go w calosci. Nie widze powodow (oprocz inwestycyjnych) ktore powodowaly by ze bufor za duzy jest wada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest wadą. Tylko po co grzać bez potrzeby.

Zawsze możesz wsiąść do dużego kampera i pojechać na zakupy i próbować zaparkować po marketem w sobotę, najlepiej na podziemnym parkingu. Kamper też nie jest wadą. Wada jest sposób użytkowania.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Rzeczywiście przekonuje mnie to co piszecie. Zwłaszcza te 50% ciepła emitowane przez kominek w samym salonie.

Te wymiary które podałem, to po prostu absolutny maks jaki by się tam zmieścił.

Wręcz "wyszedłem" trochę poza tę wnękę. Innymi słowy tę czołową ściankę bufora (2280x970) spokojnie mogę "wsunąć" głębiej co znacząco zmniejszy objętość.

Tak więc planowana optymalna objętość wyjdzie z obliczeń.

Mam jeszcze jedno pytanie. Jaką zastosowalibyście izolację?

Myślałem o piance PIR, a więc lambda jakieś 0,022.

Bufor będzie stał w nieogrzewanej piwnicy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.